Českou ekonomiku zasáhla nemoc zvaná nerovnováha

Nerovnováha v ekonomice je nemocí, jež se projeví ztrátou růstu a zaměstnanosti. Vyrovnáme se s ní, nebo se dočkáme ztráty růstu a zaměstnanosti?

Východoevropským ekonomikám se nedostávají dělníci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Východoevropským ekonomikám se nedostávají dělníci. | foto: Richard Cortés, Česká pozice
Východoevropským ekonomikám se nedostávají dělníci.

Česko si užívá vysokého ekonomického růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti. Jako v letech 2005 až 2007, než z druhé strany oceánu přiletěla finanční krize. Ještě donedávna – podobně jako v roce 2007 – platilo, že jedinou krátkodobou hrozbou naší rostoucí prosperity je vnější svět. To už ale neplatí. Rok 2017 byl po dlouhých 20 letech rokem, kdy se zevnitř naší ekonomiky objevila jedna z nejvážnějších nerovnováh, které ekonomie zná – předstih růstu mezd před růstem produktivity práce.

S nerovnováhami je to podobné jako s nemocí – v počátečním stadiu si nemusíme všimnout, že se v těle něco špatného děje, a po nějakou dobu pokračujeme v nasazeném tempu. Zabrzdí nás až rozvinuté stadium choroby. Nerovnováha v ekonomice je nemocí, která se ve zralé fázi projeví ztrátou růstu a zaměstnanosti.

Nižší míra robotizace

Když rostou mzdy lidí rychleji než jejich schopnost produkovat více zboží, dochází ke dvěma nepříznivým situacím. V prvním případě firmám rostou náklady na jednotku výroby, a proto jim hrozí pokles zisku, či dokonce ztráta. Firmy se tomu mohou bránit zvýšením ceny svého zboží, čímž však sníží svou konkurenceschopnost na domácím a zahraničním trhu. Ekonomice tak hrozí pokles výroby.

Česká ekonomika vykazuje mnohem nižší míru robotizace podpořené umělou inteligencí než Německo, Japonsko, Jižní Korea a desítky dalších zemí. Náhrada rutinních činností se českým firmám v podmínkách extrémně nízkých mezd vyplácela mnohem méně než v dražších zemích.

Druhým nepříznivým scénářem je poptávková inflace tažená vyšším růstem mezd než výroby. Součástí tohoto scénáře je i zvýšená poptávka po dovozech, nárůst cen nemovitostí a finančních aktiv, třeba akcií. Protiinflační zvýšení sazeb centrální bankou a splasknutí cenových bublin má zhoubný efekt na celou ekonomiku.

Digitální revoluce zvyšuje šance, jak se s vynořující nemocí v české ekonomice vyrovnat dříve, než se projeví poklesem dynamiky. Česká ekonomika vykazuje mnohem nižší míru robotizace podpořené umělou inteligencí než Německo, Japonsko, Jižní Korea a desítky dalších zemí. Náhrada rutinních činností se českým firmám v podmínkách extrémně nízkých mezd vyplácela mnohem méně než v dražších zemích.

Nezadusit se ve vlastní šťávě

Rychlý nárůst mzdových nákladů a posilující koruna, která zlevňuje dovoz technologií, zvyšuje apetit firem po masovější náhradě činností stroji. To by uvolnilo lidi do pozic, kam stroje nedosáhnou a kde je lidí zoufalý nedostatek, zvýšilo produktivitu a ochladilo nadměrný nárůst mezd. Je to závod s časem, jehož výsledek se těžko odhaduje – rozvinou se negativní makroekonomické scénáře rychleji než příznivé tržní přizpůsobení firem?

E-government, uvolnění kvalifikovaných lidí do oblastí, kde se vytvářejí skutečné hodnoty, plus trhem tažená robotizace podporovaná umělou inteligencí rozhodnou v nadcházejícím období, zda se dynamika české ekonomiky nezadusí ve vlastní čerstvě uvařené šťávě

K pozitivnímu vyústění může významně přispět vláda. Ty minulé vyluxovaly trh práce náborem mas lidí do státní byrokracie, roztočily platovou inflaci předvolebními mzdovými úplatky a vše zafixovaly pro Česko naprosto nevhodným a škodlivým služebním zákonem. Polovinu postů ve státní byrokracii nikdo – kromě několika stran, které v ní loví voliče – nepotřebuje. Dalších 20 procent lze nahradit elektronizací státní správy a samosprávy.

E-government, uvolnění kvalifikovaných lidí do oblastí, kde se vytvářejí skutečné hodnoty, plus trhem tažená robotizace podporovaná umělou inteligencí rozhodnou v nadcházejícím období, zda se dynamika české ekonomiky nezadusí ve vlastní čerstvě uvařené šťávě.

Počet příspěvků: 1, poslední 9.2.2018 08:28 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.