Česká společnost není rasově jednolitá ani absolutně nesnášenlivá

Výrok nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka je nejen lživý, ale i totálně manipulativní. Navozuje totiž dojem, že nesouhlas s evropskou imigrační politikou se rovná rasismu, xenofobii, či dokonce nacismu. Fake news made in Netherlands.

István Léko 9.8.2018
Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost?

Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Jak by měli ekonomové odpovědět těm, kdo mají z migrace úzkost?

Je to pro dnešní situaci společnosti příznačné. Kdokoliv si dovolí vyjádřit jiný názor než proponenti takzvané liberální demokracie, je obratem, zejména na sociálních sítích, onálepkován různými radikálně odsuzujícími označeními, jako je krajní pravičák, nacista, rasista, nahnědlý šiřitel fake news nebo primitivní či přestárlý nevzdělanec. Případně je to pro názornost dokresleno stesky, že skončil právní stát a demokracie, že znovu přichází Hitler a Stalin, že nikdy předtím nebyl natolik popřen polistopadový vývoj jako nyní a že už nebudou žádné svobodné volby.

Přitom různá drobná pochybení, jako jsou přeřeknutí, drobné politické lži či změny stanovisek, ale i zjevná opilost před televizními kamerami, se u levicově-liberálních osob s blahosklonným porozuměním mlčky přechází, zatímco u ostatních, onálepkovaných jako nepřátelé státu a společnosti, se nepromíjí a náležitě zveličí. To aby měl každý pokrokový správňák pocit, že s takovými hnusnými osobami se nemá cenu ani bavit.

Přiřazování vlastností a postojů

Novou technikou tohoto ideového boje se pak stále častěji stává přiřazování vlastností a postojů, které dotčená osoba nikdy nevyslovila, ani jinak neprezentovala, zřejmě na základě úvahy, že při jejích deklarovaných názorech by se takovým vlastnostem a postojům nikdo nedivil.

Novou technikou tohoto ideového boje se pak stále častěji stává přiřazování vlastností a postojů, které dotčená osoba nikdy nevyslovila, ani jinak neprezentovala, zřejmě na základě úvahy, že při jejích deklarovaných názorech by se takovým vlastnostem a postojům nikdo nedivil

Také se s podobným cílem vytvářejí spekulativní scénáře, obvykle včetně přirovnání ke křišťálové noci, puči z února 1948 či jiné bolestné události let minulých, aby se každý nad sebou zamyslel, co vše svým zdánlivě upřímným, ale ve skutečnosti „stereotypním“ a v „iracionálním strachu“ vytvořeným názorem může způsobit, pokud nepodpoří současný „humanistický“ a „sociálně solidární“ establishment zastávající blíže neurčené „progresivní hodnoty“.

Korunu tomuto typu ani ne diskuse, ale spíše jednosměrné propagandy nasadil asi před třemi týdny nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, když prohlásil: „Projděte se ulicí ve Varšavě nebo v Praze. Tam nechodí vůbec žádní barevní lidé. Ti lidé (migranti – pozn. red.) jsou během týdne pryč. Byli by pravděpodobně zbiti.“

Obyvatelé České republiky (schválně nepíšu Češi, protože si myslím, že to platí bez ohledu na národnost) nikdy nebyli moc nadšení ze sociálně inženýrského projektu kancléřky Angely Merkelové z roku 2015, která v rozporu s vlastními německými pravidly v podstatě pozvala do Německa každého, komu se zachce, aby následně apelovala na solidaritu a přerozdělování migrantů na základě kvót. Ale šířit o České republice mýtus rasově jednolité společnosti, která je absolutně nesnášenlivá, je nehorázná drzost.

Cizinci s nizozemskými pasy

Toto prohlášení nizozemského ministra je nejen vyloženě lživé, o čemž se může každý návštěvník Prahy osobně přesvědčit, ale i totálně manipulativní. Navozuje totiž dojem, že nesouhlas s takzvanou evropskou imigrační politikou se rovná rasismu, xenofobii, či dokonce nacismu. Paradoxní na záležitosti pak je, že tento strašný výrok pronesl liberální nizozemský ministr na podporu argumentace proti migraci a proti multikulturalismu.

Nikoli občané České republiky se před pár měsíci pokusili zmlátit nebohé migranty, ale tlupa smyslu zbavených cizinců s nizozemskými pasy surově zmlátila a zkopala číšníka v jedné restauraci v centru Prahy tak, že jejich oběť, mimochodem původem ze Srbska, bude mít vážné následky na celý život

Jeho slova jsou však skandální a na úrovni normalizační propagandy. Faktem totiž je, že nikoli občané České republiky se před pár měsíci pokusili zmlátit nebohé migranty, ale tlupa smyslu zbavených cizinců s nizozemskými pasy surově zmlátila a zkopala číšníka v jedné restauraci v centru Prahy tak, že jejich oběť, mimochodem původem ze Srbska, bude mít vážné následky na celý život. A to, že se za toto jednání svých občanů pan ministr omlouval, vyznívá ve světle jeho současného výroku o rasismu Čechů obzvlášť pokrytecky. Jednoduše fake news made in Netherlands.