Česká digitální ekonomika se začíná rozvíjet. Konečně!

Vláda by měla po návratu z prázdnin projednat a schválit Akční plán pro rozvoj digitální ekonomiky v ČR. Opomíjenou oblast takzvané digitální ekonomiky na vládní úrovni rozhýbal tlak soukromé sféry a plán Evropské komise na finanční podporu.

Jan Klesla 17.8.2015
Internet věcí.

Internet věcí. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Internet věcí.

Českému internetovému podnikání začíná svítat na lepší časy, alespoň tedy z hlediska podpory státu a veřejných institucí. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měl po návratu z prázdnin projednat a schválit Akční plán pro rozvoj digitální ekonomiky v ČR. Dokument připravený Úřadem vlády pod dohledem premiérovi blízkého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy má v návaznosti na plány Evropské unie uložit ministerstvům konkrétní kroky v oblastech, kde si podnikatelé nejvíc stěžují.

Podle dostupné pracovní verze jde především o vybudování internetových sítí (které chce zajistit ministerstvo vnitra), kybernetickou bezpečnost, podporu elektronického obchodu či ochranu dat a změnu autorských práv. Slibuje se i snižování administrativy pro firmy díky IT, podobně jako snazší přístup občanů ke službám státu.

Evropská podpora internetu

Dlouho opomíjenou oblast takzvané digitální ekonomiky na vládní úrovni rozhýbal tlak soukromé sféry společně s plánem na její štědrou podporu ze strany Evropské komise. V neposlední řadě pak i nynější české předsednictví visegrádské skupině, kde země rozvoj internetu zdědila jako prioritu od Slovenska.

Od podpory internetu si Evropa hodně slibuje. Hlavní zájem se soustředí na digitalizaci tradičních odvětví, u nás pak především na průmysl. Klíčovou roli přitom hraje citlivá ochrana soukromí.

Od podpory internetu si přitom Evropa slibuje hodně. „V příštích deseti letech by se výkon EU měl díky jednotnému digitálnímu trhu zvýšit až o 300 miliard eur,“ řekl šéf generálního ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh Daniel Calleja Crespo na nedávné konferenci Aspen Institute Prague.

Takzvaná digitální agenda dnes překonala samotné online služby. Hlavní zájem se soustředí na digitalizaci tradičních odvětví, u nás pak především na průmysl. Klíčovou roli přitom hraje citlivá ochrana soukromí. „Celá digitální ekonomika je založena na zpracovávání osobních údajů,“ prohlásil na zmíněné konferenci europoslanec a bývalý polský ministr digitalizace Michal Boni.

Pro firmy je zásadní, aby pravidla dopadala na všechny pokud možno stejně. Evropské a české firmy se obávají, aby nebyly v nevýhodě proti těm americkým. „Neexistuje nic jako evropský internet,“ dodal Michal Feix, ředitel pro regulaci v Seznamu.

Třetí strategie

Domácí tlak podnikatelů na vládu v oblasti digitální ekonomiky se poslední dobou stupňoval především prostřednictvím různých svazů a organizací. Vyzývají zejména k jednotnému koordinátorovi ve státní správě a sjednocení různých dokumentů a plánů. „Nejdůležitější je, že priority, strategie a akční plány samy o sobě nestačí. Klíčové je jejich uvedení v praxi a právě v této oblasti si musí Česko především dodělat domácí úkoly,“ uvedl místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Současný akční plán, který vzešel z jednání tripartity, už bude v pořadí třetí vládní strategií v této oblasti

Současný akční plán, který vzešel z jednání tripartity, už bude v pořadí třetí vládní strategií v této oblasti. Předchůdce nazvaný Digitální Česko, aktualizovaný v roce 2013 s přídomkem 2.0, byl ambiciózní a komplexní dokument, zatím se jej ale naplňovat příliš nedařilo. Zprávu o jeho plnění mělo ministerstvo průmyslu a obchodu vládě předložit už v červenci.

Proslýchalo se také, že vlastní strategii chtěl sepsat i vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.