Diskuse k článku

ČERNÝ: Pohlavní orgány neslouží jen k plození potomků

Na článek Jakuba Kříže Jak unést manželství muže a ženy zareagoval David Černý. Podle něho žádný argument v článku není přesvědčivý, ani neprokazuje, že by pohlavní život partnerů stejného pohlaví byl nějakým způsobem méněcennější či nemorálnější než dvou osob opačného pohlaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 27.4.2019 19:49

S článkem nesouhlasím

J. Jib 4.4.2019 6:50

Svět se v anál obrací…

Je přeci naprosto lhostejno, čím se zabývají lidé ve svém volném čase, pokud tak činí dobrovolně a nejsou při tom zneužívaní mladiství. K tomu však žádný úřední dokument nepotřebují. Neboť institut manželství je exkluzivní postavení svazku dvou lidí, kteří se rozhodnou pro společnou cestu životem, jehož stěžejním důsledkem je PLOZENÍ a výchova potomků.

Jinými slovy stát se tímto instrumentem snaží o právní ochranu osob plnících základní a nezastupitelnou roli pro zachování společnosti. Vše ostatní jsou jen kecy v kleci. Proto těm jež to nejsou s to pobrat, je na místě parafráze kultovní hlášky z Pelíšků:

„Pokrokáři všech zemí ...“

I. Patta 31.3.2019 12:42

Naši právníci se budou přít do krve,

přitom ten nejpodstatnější detail jim uniká. Díky restriktivní politice v daňové a sociální oblasti vůči pracujícím rodičům hromadně vymíráme, konkrétně v roce 2018 nám chybělo do vyrovnané populační bilance 39 964 novorozenců. Mají to na svědomí také právníci. JUDr. I. Tomeš prosadil, jako první náměstek na MPSV tezi, že dítě je pouhý objekt sociální péče, nikoliv plnohodnotný sociální subjekt. Tím nahrál ekonomům, kteří nemají dítě ve svém portfoliu a proto jim nebylo divné, že výchovu dítěte ocenili od 1. 1. 1993 jako beznákladovou (výsledkem je nadměrné zdanění mezd rodičů ve výši 44 miliard korun jen v roce 2018). Do evergreenu zvaném důchodová reforma zaseli právníci dokonce chaos tím, že soudci Ústavního soudu v Brně potvrdili falešnou zásluhovost, tj. vypočítávání výše starobních důchodů z ničeho. Výsledkem je penězovod ve výši 43,44 miliard korun jen v roce 2018 od důchodců, kteří nejen pracovali, ale také vychovali tři a více dětí v rodině, ve prospěch důchodců bezdětných. Dů

I. Patta 31.3.2019 12:43

Re: Naši právníci se budou přít do krve II,

Důsledkem je opět podpora bezdětnosti, protože díky tomu jsou náklady na výchovu dětí, financované rodiči ve výši 1,5 milionu korun až 2,5 milionu korun, nevratnou investicí.

M. Tejklová 28.3.2019 9:02

Pan Černý zapomíná na jednu věc

A sice že pohlavní orgány lze využívat i jinak než v páru, například ve skupině, sám se sebou nebo se zvířetem. Pokud za jediné kritérium pro uzavření manželství považuje sex, měl by svoji tezi dovést do důsledků - v některých zemích už uzavřeli "manželství" tři muži, tak abychom nebyli pozadu.

S. Tomáš 27.3.2019 18:21

Pane Bože

Pohlavní orgány jsou základ přírody, a není živočich, ani rostlina, kde by měly jiný význam než plození.

Dali811 27.3.2019 17:47

Stejně cenné?

Celkem by mě zajímalo, jako dokáže autor tvrdit, že heterosexuální a homosexuální pohlavní styk jsou stejně hodnotné, pokud oba plní některé stejné funkce, ale heterosexuální navíc může vést k těhotenství? Pokud mám srovnat hodnotnost dvou věcí/jevů, které jsou ve všech funkcích stejné, ale jeden umí něco víc (a myslím, že většina lidí by souhlasila, že možnost otěhotnění je hlavní cíl/smysl proč existuje pohlavní styk), je jasné, že ten, co toho přináší více, je hodnotnější.

J. Poláček 27.3.2019 13:04

Coby daňový poplatník doufám,

že autor píše podobné články jako své hobby mimo pracovní dobu v AV ČR. I tak ve mně ale jeho vazba na AV ČR vyvolává určité pochybnosti o této instituci.

J. Křivan 27.3.2019 12:53

Smutné,

heterosexuálové se většinou do manželství neženou a drze plodí děti mimo systém a jejich roli chtějí převzít v institutu manželství homosexuálové. Náš svět se zbláznil.

Karelkarel 27.3.2019 12:17

Vynikající!

Autor podal vynikající výkon, všechna čest! Demagogii hrubšího zrna si ani nelze představit! A k dotazu Jaroslava Tinka, to jste ještě neviděl, čím se třeba zabývá Sociologický ústav AV ČR, například: Rodičovské tužby a intence gayů, leseb a bisexuálních mužů a žen v České republice, Sociální znevýhodnění na periferním venkově v Česku a ve východním Německu: struktury příležitostí a individuální strategie ve srovnávací perspektivě, Změna poměru mužů a žen ve vyšším vzdělání a transformace sňatkového trhu a rodinných vztahů

a mnoho dalších a mnoho podobných výzkumů pro knihovnu AV ČR, samozřejmě za peníze daňových poplatn

J. Tachovsky 27.3.2019 10:49

Homosexualove si nijak priznanim statusu manzelstvi nepomuzo

Stejne spolu nebudou moct mit deti a vetsinova spolecnost okamzite zavede novy termin pro heterosexualni manzelstvi. Treba nedeviantni manzelstvi.

J. Tínek 27.3.2019 9:41

To jsou mi starosti

a tohle dnes vychází z univerzit a VŠ. Kdo to všechno platí ? Jaký je význam takového filozofa pro společnost ?

M. Rohovský 27.3.2019 7:06

Trochu mimo

Plamenný boj s tezemi, které se v původním článku nenacházejí.

R. Doubravský 26.3.2019 23:22

Jeden o voze, druhý o koze.

Jakub Kříž o voze: "Manželství je založeno na antropologické pravdě o komplementaritě muže a ženy, biologickém faktu, že k reprodukci je třeba spolupráce dvou jedinců odlišného pohlaví a na společenské realitě, že děti si zaslouží matku i otce.". David Černý (účelově) o koze: "Jsem přesvědčený, že žádný argument v Křížově článku není přesvědčivý, ani neprokazuje, že by pohlavní život partnerů stejného pohlaví byl nějakým způsobem méněcenný či nemorální. Diskuse o zrovnoprávnění svazků osob stejného pohlaví by k tomuto závěru měla přihlížet."

O nějaké nemorálnosti homosexuálního pohlavního styku není v Křížově článku ani zmínka. Pokud ji tam D. Černý přesto nachází, a to v takové míře, že jejímu vyvracení věnuje celý svůj elaborát, vyvolává ve mě podezření, že jemu pohlavní orgán slouží i k přemýšlení. Klíčová je ovšem jeho poslední věta, v níž šídlo z pytle vyrazilo ven.

Č. Berka 26.3.2019 20:08

proč se do manželství plete sex?

Manželství je tradičně SMLOUVA. Manželství může uzavřít legálně i člověk na smrtelném loži- stačí, že je při smyslech. manželství je možno uzavřít v zastoupení. Osmnáctileté děvče se může vdát za 90letého starce. Babička si může vzít mladíka s chmýřím pod nosem. Jaká je v těchto případech funkce pohlavních orgánů? Manželství je SMLOUVA a s plozením přímo nesouvisí...

J. Tachovsky 27.3.2019 8:43

Re: proč se do manželství plete sex?

Jo je to smlouva mezi dvema fyzickymi osobami ruzneho pohlavi. Homosexualove muzou uzavirat take smlouvy, treba kupni, darovaci a spousty dalsich. Homosexual muze uzavrit i manzelskou smlouvu, ale jen s osobou jineho pohlavi. Treba gay s lesbou.

Z. Klouček 27.3.2019 9:50

Re: proč se do manželství plete sex?

Ano, manželství je historicky i podle současného práva smlouva mezi dvěma osobami různého pohlaví. Smlouva, s níž je spojen určitý společenský status a určité právní následky. Smlouva společensky preferovaná především proto, že má zpravidla vést k plození dětí (a tedy vzniku rodiny) ve stabilizovaném prostředí a tím k pokračování dané společnosti do budoucna. Samozřejmě z různých důvodů nevede k pokračování společnosti vždy, ale je to historicky osvědčený a podle mého názoru stále správný princip. Snaha rozšířit institut manželství na jiné, byť relativně blízké typy svazků, povede nejspíše k jeho rozbití či marginalizaci U gayů a lezeb by to stejně nezůstalo, objevilo se i třetí pohlaví a bůhví čeho se ještě dočkáme. Nechápu, proč by se všemu mělo říkat stejně.

J. Tachovsky 27.3.2019 10:47

Re: proč se do manželství plete sex?

Budme progresivni a umozneme plnopravne manzelstvi mezi kohoutem, smrkem ztepilym a funkci kosinus.

Č. Berka 28.3.2019 14:26

Re: proč se do manželství plete sex?

manželství s plozením nesouvisí, není tedy důvod, vymezovat ho striktně jen na osoby různého pohlaví.

Č. Berka 28.3.2019 14:17

Re: proč se do manželství plete sex?

v některých zemích existují sňatky osob stejného pohlaví- takže je to jen zvykové ... stačí přijmout zákon a bude to možné i v ČR. Občas se manželství uzavíralo jen proto, aby družka dědila po umírajícím druhovi...

J. Kanioková 27.4.2019 19:44

NE !

Manželství = RODINA = Pokračování lidského rodu !!!

V. Černý 28.3.2019 15:48

Re: proč se do manželství plete sex?

Manželství je instituce, která má především vytvořit optimální (mimo jiné (!) finanční) podmínky pro rození a výchovu dětí. Proč ale zákonem smysl manželství okleštit a cíl plození dětí nepožadovat? Jen na základě toho, že je instituce manželství občas užívána jinak, než je její hlavní cíl? Přece také automaticky nezvyšujeme povolenou rychlost na silnicích, i když ji většina obyvatel v rámci stávajících zákonů překračuje .