Binární opce: Past na peníze, již jsme v Česku donedávna neměli

Podle ČNB je pravděpodobnost úspěchu investic do binárních opcí 50 procent. Pokud někdo usiluje o ekologickou likvidaci svých peněz, neboť mu jeho zelené přesvědčení brání hodit je do popelnice, má k tomu ideální příležitost.

Binární opce. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Binární opce.

Binární opce, svými dealery nazývané investičním instrumentem pro chudé a neznalé investování, se objevily před několika lety a jsou nabízené většinou firmami operujícími v offshorových destinacích. Zjednodušeně řečeno, jde o variantu rulety, kde se sází na červenou a černou. V binárních opcích je nabídka postavena obchodníkem tak, že investor na ni může sázkou odpovědět jen ano, nebo ne.

Nabídka je typicky taková, že dává hráči prostor několika minut, aby sázku online přijal, a za dalších několik minut už je znám výsledek. V případě, že sázející sázel špatně, přijde o celý vklad, v případě, že trefil, obdrží zpět svůj vklad a nějakou prémii navrch. Obchodník obvykle slibuje až 90 procent z vkladu, ale ve skutečnosti to bývá maximálně 40 procent.

Ztrátové investování

Vlastní sázky jsou strukturovány většinou tak, že sázející má v 16.25 odpovědět na otázku, zda hodnota nějakého na burze obchodovaného aktiva, například akcie Applu, toho dne v 16.30 dosáhne, či nedosáhne hodnoty nad 107 dolarů. Sázky můžou být vypisovány na všemožná podkladová aktiva, jako jsou akcie, burzovní indexy, komodity apod., a můžou dosahovat až několika tisíc dolarů. Princip těchto sázek je zásadně odlišný od takzvaných denních obchodů, kdy investor nakupuje a prodává cenný papír několikrát denně.

Pokud investor v případě denního obchodování netrefí trend, přijde třeba o jedno procento své investice. V případě binárních opcí však přijde o celou investovanou částku. Dlouhodobě je investování do binárních opcí bezpochyby ztrátové.

Odlišnost spočívá v tom, že pokud investor v případě denního obchodování netrefí trend, přijde třeba o jedno procento své investice. V případě binárních opcí však přijde o celou investovanou částku. Dlouhodobě je investování do binárních opcí bezpochyby ztrátové. Jak upozornila sama Česká národní banka, dlouhodobá pravděpodobnost úspěchu investic do binárních opcí je 50 procent. I kdyby tedy investor v polovině případů vydělal 90 procent vsazené částky, v druhé polovině případů přijde o vše, co vsadil. Nakonec tedy tak jako tak skončí ve ztrátě.

Z popisu je zřejmé, že pokud někdo usiluje o ekologickou likvidaci svých peněz, protože mu jeho zelené přesvědčení brání hodit je do popelnice, má k tomu ideální příležitost. Takovým lze binární opce jen doporučit.

Martyrium žádostí

Problémem je, že obchodníci s opcemi cílí svůj marketing na lidi s podprůměrnými příjmy a slibují jim bezstarostný život v přepychu a prakticky bez práce s tím, že nemusejí investovat víc než pár tisíc korun. Nechybí popis životního štěstí těch, kdo to už zkusili, doplněný fotkami z internetových databází. Někteří lidé si dokonce neváhají na sázku i půjčit.

Pokud někdo navzdory veškeré nepravděpodobnosti skutečně něco vyhraje, čeká ho obvykle martyrium žádostí o převod vyhraných peněz na jeho účet

Investory nevaruje ani to, že je web špatně přeložen z polštiny, a samozřejmě chybí řádné poučení o extrémním riziku takové „investice“. Že chybí i souhlas ČNB k nabízení produktu a adresa nabízejícího, asi není třeba dodávat. Výsledkem je, že oběť, která předtím neměla peníze na nové auto, nemá nakonec ani na chleba.

Pokud někdo navzdory veškeré nepravděpodobnosti skutečně něco vyhraje, čeká ho obvykle martyrium žádostí o převod vyhraných peněz na jeho účet. Najednou vznikají problémy, jsou třeba různá potvrzení, urgence a v lepším případě se čeká několik měsíců. Na obchodníka registrovaného na Seychelách není jednoduché si došlápnout. Přimlouval bych se za zamezení přístupu na pyramidové weby podle nového zákona, možná by se na autory měla podívat i policie a ČNB. V každém případě pošlete prosím dál – binární opce ne.

Pochybné binární opce jsou na indexu v USA, v Belgii i v Izraeli

Údajně zaručený způsob, jak zbohatnout, se pro řadu lidí v Česku proměnil v investorskou noční můru. Takzvané binární opce přilákaly v Česku investice v řádu minimálně milionů korun. Velká část lidí své peníze už asi nikdy neuvidí. Na investici, která je spíše podobná sázce na to, zda padne v ruletě červená, nebo černá barva, totiž dlouhodobě vydělávat nejde. Mladá fronta DNES ve středu 7. září přinesla příběh seniorky, která na binárních opcích prodělala půl milionu korun.

Případů, kdy důvěřiví investoři přišli o vložené peníze, je ale mnohem víc. K investicím do binárních opcí se nechali například nalákat e-maily, v nichž jim podvodníci pod fiktivními jmény jako Tomáš Stodola, Miroslav Kadlec nebo Scott Evans slibovali snadné výdělky. Stačilo investovat prostřednictvím brokera GOption. Podobně se nechali oklamat investoři i v dalších zemích.

Problém neregulovaných brokerů

Francouzi přišli při těchto investicích o více než čtyři miliardy eur, Belgičané oficiálně o šest milionů eur, celková částka bude ale podle odborníků daleko vyšší. Ve Francii se v reakci na to připravuje zákon, kterým se zakáže reklama na binární opce a jiné investiční nástroje související s forexem, tedy trhem, na němž se obchoduje s měnami. Francouzský regulátor to odůvodnil tím, že někteří brokeři lžou, když lidem slibují zaručené výdělky z investování. Nalákaní klienti se pak do obchodování pouštějí neinformovaní a nepoučení o rizicích.

Belgie se pak minulý měsíc stala dokonce první evropskou zemí, která drobným investorům investice do binárních opcí zakázala (s výjimkou těch, které se obchodují na regulovaném trhu). Podle bruselského finančního regulátora jsou binární opce „agresivně inzerovány, jsou extrémně riskantní a často nemají žádnou spojitost s reálnou ekonomikou“. Brusel zákazem reagoval i na množící se stížnosti ošizených investorů. Jestliže v roce 2014 obdržel 169 stížností na binární opce, loni už bylo stěžovatelů 244 a jen v první polovině letošního roku přibylo dalších 129.

Kromě Belgie jsou binární opce zakázány rovněž v USA (smějí se nicméně obchodovat na vysoce regulovaných amerických burzách) a také v Izraeli. Tam nabízejí binární opce dvě stovky firem, které v minulosti připravily izraelské investory o miliardy dolarů. Izraelcům je již sice kvůli zásahu tamního regulátora nabízet nesmějí, bez potíží je ale prodávají důvěřivým investorům v zahraničí. VAustrálii pak mohou od letošního roku binární opce nabízet pouze brokeři s licencí. Opět kvůli špatným zkušenostem a častým klientským ztrátám.

Proti zásahům vůči binárním opcím protestují někteří regulovaní brokeři. Poukazují na to, že drtivou většinu problémů klientů mají na svědomí neregulované společnosti, a proto není vhodné plošně zasahovat proti všem. Založili dokonce vlastní asociaci European Brokers Association (EUBOA). Podle ní by pomohlo, kdyby lidé obchodovali převážně u regulovaných společností. Přesně to je problém u binárních opcí, kde podle odhadů devět z deseti investorů obchoduje prostřednictvím neregulovaných brokerů.

Petr Kain

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.