Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Sobotka 16.5.2020 12:39

Anti-amerikanismu (= USA jsou korenem vseho zla) je bezna ideologie a z textu uplne sala. Investice a zmirneni dluhu v podstate zachranily Vymarske Nemecko pred totalnim chaosem, coz pravdepodne zabranilo nastupu totalitni moci (bud fasisticke, nebo bolsevicke) jiz ve 20 letech. Po nastupu krize 1929 americane stahli penize z Nemecka, coz poslalo zemi uplne ke dnu a Hitlerovi pomohlo k moci. 'Jedovaty vliv zidoskych penez' na hospodarstvi byl ostatne hlavni soucasti volebni kampane NSDAP. Nicmene jeste v roce 1938 Nemecko zadnou hrozivou vojenskou silou nedisponovalo, a zbrojeni jelo na dluh. Utok na Polsko by nebyl mozny bez obsazeni protektoratu (dela, tanky, kulomety...) a levnych surovin ze SSSR. Literatury o pobockach americkych firem je mnoho. Od 80 let, kdy se zacal pitvat osud Dahomagu (IBM), je to v USA temer 'trendy' tema. A neni to vzdy hezke cteni. Ale slozite, protože Hitler uvalil na pobocky nucenou spravu a prevzal jejich kontrolu.

R. Sobotka 16.5.2020 12:50

A naznacovat, ze spojenci 10x riskovali zivoty letcu, aby se netrefili na skodovku, je nejenom absurni, ale i velmi urazlive jak vuci velitelum, tak letcum, z kterych to dela pitomce. Navic, kdyz na konci valky 3/4 podniku znicili. Porovnavat utoky na prehrady z vysky 20m s nocnim naletem svazu na dobre branenou fabriku na hrane doletu, je pitomost. Spojencum se ostatne nedarilo trefovat i jina mista.

J. Schneider 16.5.2020 13:55

Na konci války bylo na US ministerstvu financí až tři tisíce vyšetřovatelů, řešících přestoupení zákona o zákazu obchodu s nepřítelem. Který postoj je podle vás protiamerický? Ten, kdo obchoduje s Hitlerem, nebo ten, který proti němu bojuje? --- Blouzníte o nějakém stažení peněz a Německa po krizi v roce 1929: a co investice? Ty tam zůstaly a dividendy šly celou válku přes Basilej (to vám nějak uniklo). --- Obsazením Protektorátu německá říšská moc posílila o čtvrtinu, nebylo to rozhodující, ale významné: byl to výsledek součinnosti Britů a Francouzů a Italů s nacisty. --- SSSR s nacisty obchodoval, stejně jako jiné státy, včetně ČSR, ale pouze do vypuknutí války. To u mnohých amerických finančníků neplatilo, ti s Hitlerem obchodovali i po Pearl Harbouru: dokladů je o tom dost. --- Spojenecké netrefování se do plzeňské Škodovky bylo urážlivé zejména ze strany spojeneckého velení: většina dividend šla až do konce války majitelům ... když už bylo nebezpečí, že po konci války by Škodovku

J. Schneider 16.5.2020 13:56

... když už bylo nebezpečí, že po konci války by Škodovku mohli rozebrat a jako válečnou kořist (právem) odvézt Rusové, tak ji Spojenci rozmlátili na maděru.

J. Paleček 16.5.2020 20:48

Napsal jste to i za mne. Pan Sobotka v zápalu nadšení si nevšiml, že Škodovku rozbombardovali až když bylo jasné ve které sféře vlivu se Plzeň ocitne. Nebyla to jediná fabrika co tak dopadla, např ČKD, chemička v Kralupech a další.

J. Vašíček 17.5.2020 8:10

Jedno se panu Schneiderovi musí nechat. V užívání desinformačních technik je dokonalý. Vůbec se nedivím, že ho v kurzech mediální gramotnosti užívají jako sparingpartnera a předvádí na něm, jakých manipulativních technik se trollové dopouští. Toto je jedna z nich: autor vás zahrne fakty, letopočty, jmény, případně dalšími atributy, kterými v čtenáři vyvolá dojem serióznosti a pak do toho bez jediného slůvka upozornění přimíchá svou účelovou spekulaci a zachází s ní jako s dávno dokázanou pravdou. Když do věci začnete nepříjemně šťourat, vytasí se se šrapnelem: „Dokažte, že nemám pravdu!“.

Tak pane Palečku, napište to zase na oplátku vy, za pana Schneidera. On je spíš na ty šrapnely. Dokázal byste na příkladu Německa ukázat, že úspěšnost spojeneckého bombardování podezřele závisela na tom, v které zóně se ten který průmyslový komplex nacházel?

J. Paleček 18.5.2020 20:25

Pane Vašíčku nedokázal, zkuste to vy. Zato mám dnešní večerní zážitek z ČT24, který přesně odpovídá vašemu popisu manipulativních technik kterých se trollové dopouští.

Dozvěděl jsem se, že ke dnešnímu dni je na tom v Evropě s koronavirem nejhůře Rusko a to přes to že počet nakažených se tam již několik dní snižuje a v počtu úmrtnosti na 1 milion obyvatel jsou 12 zemřelými 65 na světě. Pro informaci Mekka EU Belgie má 784 zemřelých. I za předpokladu, že každý má jiný způsob započítávání je rozdíl nebetyčný. Jenže okolo Belgie se chodí po špičkách.

R. Sobotka 17.5.2020 13:27

Stazeni americkych aktiv z Nemecka po vypuknuti krize neni zadne blouzneni, to je snad v kazde ucebnici ekonomie

https://www.theguardian.com/global/2011/nov/24/debt-crisis-germany-1931

Investice tam zustaly, ale zeme sla stejne ke dnu a Nemci si zvolili za kanclere Hitlera.

https://voxeu.org/article/financial-crisis-and-right-wing-extremism-germany-1931-33

Jeste jednou si prectete, co jste napsal. Mozna uz vam dojde, ze to cele vcetne nadpisu je nesmysl.

V. Novák 17.5.2020 10:02

V době útoku na Polsko ještě Německo moc levných surovin z SSSR nemělo.

R. Sobotka 17.5.2020 13:05

Jiste, mohl jsme se vyjadrit lepe. Bez nasmlouvanych surovin... Hitler asi nebyl takovy blazen, aby riskoval konflikt s Francii a Britanii bez pokryti surovin a obili.

J. Hanousek 20.5.2020 0:29

Hitler moc dobře věděl, že Francie ani Británie do konfliktu nepůjde. Po smlouvách o neútočení a nakonec i po Mnichovském diktátu tobylo jasné.

J. Hanousek 20.5.2020 0:42

Nevím, kde berete informaci, že Německo nedisponovalo vojenskou silou. V té době mělo celkem slušné počty na slušný lokální konflikt. Nehledě na to, že po půlroce obsazení našeho území se těžko sjednocovala munice a vojenská technika ukořistěná na našem území. Naše výzbroj měla v plánech na obsazení Polska jen epizodní roli. Plán na obsazení se psal rozhodně několik měsíců předem, Němci si to z rukávu nevytáhli z ničeho nic .