D. Rajninec 17.5.2020 10:13

Nie vysokooktánové prísady do benzínu , napr. Tetrametylolovo , Tetraetylolovo ? Lebo nemci po spustení výroby benzínu z uhlia/ jedna prevádzka bola aj Goring Werke v Litvínove ; v prevádzke až do 1960 , bolo to úžasné technické dielo , predbehli svet asi o 30 rokov / mali dostatok vysokooktánových benzínov do lietadiel.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Aron 19.5.2020 11:38

Pane Schneider, hezký článek s obsahem souhlasím. Jen mě mrzí, že se tak opíráte do paní Hahnové. Vaše články se doplňují a nejsou v rozporu.

J. Šilhan 18.5.2020 17:59

"Ale do obrovské Škodovky se ne a ne trefit – až na konci války, jako by byla zakletá."

Jan Schneider lže jako když rudé právo tiskne. Škodovka byla samozřejmě zasažena mnohokrát (přinejmenším od roku 1943). No a srovnávat zásah přehrady - kterou lze identifikovat neomylně z dálky a podle toho zamířit bomby - se zásahem továrních budov těžko odlišitelných od městské zástavby, může jen sebevědomý diletant. Gratuluji, pane Léko, k novinářské laťce, kterou jste nastavil proklatě nízko - rozlišovat přehradu a město je patrně nebezpečně progresivistické, kdežto srovnávat nálet na vodní plochu a hustou zástavbu je znakem vlasteneckého konzervativismu, že?

Je skutečně obtížné brát vážně prokázaného lháře Schneidera, který opakovaně ve svých agitkách prezentuje jen ta fakta, která se hodí kremelskému vidění světa. Jednodušší je brát jeho články jako primárně lživé - kdykoliv začnu trávit čas ověřováním jeho konspiračních teorií, ukáže se, že buď lhal nebo pečlivě vyselektoval fakta podle toho,

J. Šilhan 18.5.2020 17:59

co se mu hodí do krámu.

P. Aron 19.5.2020 11:40

Pane Šilhane tohle má být diskuse ? Vždyť vy místo argumentů se jen vztekáte a urážíte.

J. Šilhan 19.5.2020 16:51

Kdyby se pan Schneider spletl jednou, byla by na místě slušná diskuze. Ale pan Schneider lže opakovaně. A výše zmíněná lež (a manipulativní srovnání s bombardováním přehrady) je tak okatý výsměch kvalitní novinařině, že tím pan Schneider čtenáři říká zcela otevřeně: považuji tě za hlupáka. Ostatně právě pánové Léko a Schneider mistrují všechny ostatní - a zde ukazují právě svou vlastní profesní mizérii.

J. Hanousek 20.5.2020 0:14

Byl bych v klidu. Šilhán je jen zhrzen, že někdo podává pravdu bez obalu. Vykladači nové pravdy se nevzdávají. Vše co je v článku je doloženo a jeho vztekání jen dokresluje jeho ubohost.

J. Šilhan 20.5.2020 0:36

V článku není uveden jediný zdroj (kromě knihy, kterou autor sám zpochybňuje).

J. Hanousek 20.5.2020 0:44

Zdrojů je na iternetu dost. A používat Google snad umíte. Nicméně vy jste asi zdroj trollení, jinak to po těch negativních komentech nevidím.

J. Šilhan 20.5.2020 10:03

"internet" není novinařina

M. Pantlíková 17.5.2020 15:04

R^ Díky.

J. Václavík 16.5.2020 21:07

Ano, Holerith a jeho děrné štítky jako základ 'selekce židů'. Byli i další. Například Joe Bush prodával Německu vysokootáčkové přísady do leteckého benzínu a jeho syn létal v řadách amerického letectva... Nějak si to ani nedovedu představit.

D. Rajninec 17.5.2020 10:13

Nie vysokooktánové prísady do benzínu , napr. Tetrametylolovo , Tetraetylolovo ? Lebo nemci po spustení výroby benzínu z uhlia/ jedna prevádzka bola aj Goring Werke v Litvínove ; v prevádzke až do 1960 , bolo to úžasné technické dielo , predbehli svet asi o 30 rokov / mali dostatok vysokooktánových benzínov do lietadiel.

D. Rajninec 16.5.2020 16:29

To má byť nejaká novota , prekvapenie ?

Ja viem iba jednu informáciu ! Anglické zbrojovky platili poctivo , na čas , v plnej výške nemcom licenčné poplatky za bombové rozbušky ! Ktoré potom namontovali do bomb a tie zhodili na nemecko !

Človek naozaj niekedy pochybuje luďoch !

L. Konečný 17.5.2020 8:22

Stará známá věc,kdo financoval Hitlera-Sionisté z USA,Naši noví havloidští přátelé.

R. Sobotka 16.5.2020 12:39

Anti-amerikanismu (= USA jsou korenem vseho zla) je bezna ideologie a z textu uplne sala. Investice a zmirneni dluhu v podstate zachranily Vymarske Nemecko pred totalnim chaosem, coz pravdepodne zabranilo nastupu totalitni moci (bud fasisticke, nebo bolsevicke) jiz ve 20 letech. Po nastupu krize 1929 americane stahli penize z Nemecka, coz poslalo zemi uplne ke dnu a Hitlerovi pomohlo k moci. 'Jedovaty vliv zidoskych penez' na hospodarstvi byl ostatne hlavni soucasti volebni kampane NSDAP. Nicmene jeste v roce 1938 Nemecko zadnou hrozivou vojenskou silou nedisponovalo, a zbrojeni jelo na dluh. Utok na Polsko by nebyl mozny bez obsazeni protektoratu (dela, tanky, kulomety...) a levnych surovin ze SSSR. Literatury o pobockach americkych firem je mnoho. Od 80 let, kdy se zacal pitvat osud Dahomagu (IBM), je to v USA temer 'trendy' tema. A neni to vzdy hezke cteni. Ale slozite, protože Hitler uvalil na pobocky nucenou spravu a prevzal jejich kontrolu.

R. Sobotka 16.5.2020 12:50

A naznacovat, ze spojenci 10x riskovali zivoty letcu, aby se netrefili na skodovku, je nejenom absurni, ale i velmi urazlive jak vuci velitelum, tak letcum, z kterych to dela pitomce. Navic, kdyz na konci valky 3/4 podniku znicili. Porovnavat utoky na prehrady z vysky 20m s nocnim naletem svazu na dobre branenou fabriku na hrane doletu, je pitomost. Spojencum se ostatne nedarilo trefovat i jina mista.

J. Schneider 16.5.2020 13:55

Na konci války bylo na US ministerstvu financí až tři tisíce vyšetřovatelů, řešících přestoupení zákona o zákazu obchodu s nepřítelem. Který postoj je podle vás protiamerický? Ten, kdo obchoduje s Hitlerem, nebo ten, který proti němu bojuje? --- Blouzníte o nějakém stažení peněz a Německa po krizi v roce 1929: a co investice? Ty tam zůstaly a dividendy šly celou válku přes Basilej (to vám nějak uniklo). --- Obsazením Protektorátu německá říšská moc posílila o čtvrtinu, nebylo to rozhodující, ale významné: byl to výsledek součinnosti Britů a Francouzů a Italů s nacisty. --- SSSR s nacisty obchodoval, stejně jako jiné státy, včetně ČSR, ale pouze do vypuknutí války. To u mnohých amerických finančníků neplatilo, ti s Hitlerem obchodovali i po Pearl Harbouru: dokladů je o tom dost. --- Spojenecké netrefování se do plzeňské Škodovky bylo urážlivé zejména ze strany spojeneckého velení: většina dividend šla až do konce války majitelům ... když už bylo nebezpečí, že po konci války by Škodovku

J. Schneider 16.5.2020 13:56

... když už bylo nebezpečí, že po konci války by Škodovku mohli rozebrat a jako válečnou kořist (právem) odvézt Rusové, tak ji Spojenci rozmlátili na maděru.

J. Paleček 16.5.2020 20:48

Napsal jste to i za mne. Pan Sobotka v zápalu nadšení si nevšiml, že Škodovku rozbombardovali až když bylo jasné ve které sféře vlivu se Plzeň ocitne. Nebyla to jediná fabrika co tak dopadla, např ČKD, chemička v Kralupech a další.

J. Vašíček 17.5.2020 8:10

Jedno se panu Schneiderovi musí nechat. V užívání desinformačních technik je dokonalý. Vůbec se nedivím, že ho v kurzech mediální gramotnosti užívají jako sparingpartnera a předvádí na něm, jakých manipulativních technik se trollové dopouští. Toto je jedna z nich: autor vás zahrne fakty, letopočty, jmény, případně dalšími atributy, kterými v čtenáři vyvolá dojem serióznosti a pak do toho bez jediného slůvka upozornění přimíchá svou účelovou spekulaci a zachází s ní jako s dávno dokázanou pravdou. Když do věci začnete nepříjemně šťourat, vytasí se se šrapnelem: „Dokažte, že nemám pravdu!“.

Tak pane Palečku, napište to zase na oplátku vy, za pana Schneidera. On je spíš na ty šrapnely. Dokázal byste na příkladu Německa ukázat, že úspěšnost spojeneckého bombardování podezřele závisela na tom, v které zóně se ten který průmyslový komplex nacházel?

J. Paleček 18.5.2020 20:25

Pane Vašíčku nedokázal, zkuste to vy. Zato mám dnešní večerní zážitek z ČT24, který přesně odpovídá vašemu popisu manipulativních technik kterých se trollové dopouští.

Dozvěděl jsem se, že ke dnešnímu dni je na tom v Evropě s koronavirem nejhůře Rusko a to přes to že počet nakažených se tam již několik dní snižuje a v počtu úmrtnosti na 1 milion obyvatel jsou 12 zemřelými 65 na světě. Pro informaci Mekka EU Belgie má 784 zemřelých. I za předpokladu, že každý má jiný způsob započítávání je rozdíl nebetyčný. Jenže okolo Belgie se chodí po špičkách.

R. Sobotka 17.5.2020 13:27

Stazeni americkych aktiv z Nemecka po vypuknuti krize neni zadne blouzneni, to je snad v kazde ucebnici ekonomie

https://www.theguardian.com/global/2011/nov/24/debt-crisis-germany-1931

Investice tam zustaly, ale zeme sla stejne ke dnu a Nemci si zvolili za kanclere Hitlera.

https://voxeu.org/article/financial-crisis-and-right-wing-extremism-germany-1931-33

Jeste jednou si prectete, co jste napsal. Mozna uz vam dojde, ze to cele vcetne nadpisu je nesmysl.

V. Novák 17.5.2020 10:02

V době útoku na Polsko ještě Německo moc levných surovin z SSSR nemělo.

R. Sobotka 17.5.2020 13:05

Jiste, mohl jsme se vyjadrit lepe. Bez nasmlouvanych surovin... Hitler asi nebyl takovy blazen, aby riskoval konflikt s Francii a Britanii bez pokryti surovin a obili.

J. Hanousek 20.5.2020 0:29

Hitler moc dobře věděl, že Francie ani Británie do konfliktu nepůjde. Po smlouvách o neútočení a nakonec i po Mnichovském diktátu tobylo jasné.

J. Hanousek 20.5.2020 0:42

Nevím, kde berete informaci, že Německo nedisponovalo vojenskou silou. V té době mělo celkem slušné počty na slušný lokální konflikt. Nehledě na to, že po půlroce obsazení našeho území se těžko sjednocovala munice a vojenská technika ukořistěná na našem území. Naše výzbroj měla v plánech na obsazení Polska jen epizodní roli. Plán na obsazení se psal rozhodně několik měsíců předem, Němci si to z rukávu nevytáhli z ničeho nic .

J. Vašíček 16.5.2020 8:08

Amatérský dějepravec avšak profesionální troll Schneider tu kritizuje skutečnou historičku Hahnovou, že je málo dbalá svého řemesla. Ta ve svém článku, uveřejněném v LN u příležitosti 75. výročí konce II. světové války, nabízí pohled na dvě, pro Čechy kruciální události, tedy „Mnichov“ a „odsun“, z mezinárodněpolitické perspektivy.

Pokud udržíme žaludek v klidu poté, co si hned v druhém odstavci Schneiderova textu přečteme jeho naznačování, že Hahnová skrytě plní dezinformační úkol (ten chudák si už ani nedovede představit, že by někdo mohl mít i jiné pohnutky), můžeme číst dál a brzy zjistíme, že Schneider píše o něčem jiném. Ne že by nebylo zajímavé se zabývat otázkami pozadí ekonomické moci hitlerovského Německa, ale zde je důležitější otázka PROČ Schneider tak násilně roubuje své poznatky a spekulace na Hahnové článek. Odpověď dává on sám: https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/pakt-molotov-ribbentrop-od-neuplne-informace-k-dezinformaci.A190918_174027_pozice-tema_lube. Poukazováním na

J. Vašíček 16.5.2020 8:10

Dokončení:

Poukazováním na to, kdo všechno měl v meziválečném období s Hitlerem něco společného, plní zadání RELATIVIZOVAT FAKT, ŽE KOORDINOVANÝM ÚTOKEM NA POLSKO POMÁHAL STALINŮV SSSR HITLEROVU NĚMECKU PŘI ROZPOUTÁNÍ VÁLKY.

Zatímco v textu zde se Schneider drží na uzdě (dobře ví, jak by dopadl, kdyby znalé historičce poskytl munici v podobě svých úletů), ve svém zářijovém dílku nechal své dovednosti vyznít naplno. Takže tam najdeme například velebení Stalinova dobrodiní při deportaci Poláků z okupovaného území. Nyní dochází z Ruska zprávy o snahách Putinovy administrativy zamlčovat či rovnou popírat Katyňský masakr, Schneider měl zjevně takový pokyn již loni koncem léta.

J. Schneider 16.5.2020 14:04

Argumenty nemáte, proto se snažíte útočit "ad hominem", protože se to nedá oplatit někomu, kdo je doslova NIC. --- Vaše zatrolená předpojatost vám zatemnila mozek od samého počátku, takže nejste schopen úsudku. --- Historička Hahnová píše buď z neznalosti, nebo se znalostí věci zamlčuje. Dal jsem na výběr, jiná alternativa není. --- Závěry neroubuji násilně, ale přirozeně: Hahnová svůj článek uvádí bombastickým titulkem, jemuž ovšem v textu nedostává. Proto jsem naznačil, co mezi zamlčovanými milníky (podstatnými skutečnostmi o válce) téměř vždy chybí. Uznáváte to i sám. Takže si srovnejte noty.

J. Václavík 16.5.2020 21:02

Jste hlupák - a se zatemněným mozkem. V létě 1939 byla rozehraná úplně jiná hra, než si myslíte. Německo bylo ošklivou, ale bohatou nevěstou, o kterou se ucházeli dva ženichové - ale oba dva to hráli na to, že až se ožení, nevěsta rychle poputuje do rakve. To Němci věděli velmi dobře. Proto udělali úkrok stranou a uzavřeli dohodu o neútočení se SSSR. Britský generální štáb upozorňoval vládu, že to tak dopadne - nedali si poradit. A proč by tuto smlouvu SSSR neměl uzavřít, když se tímto krokem zachránil? Že na tom prodělala Velká Británie, nikoho v SSSR nemuselo zajímat. Prostě Britové dostali pořádně přes prsty - ale o to se vlastně postarali Amíci!