Diskuse k článku

Bakala se před parlamentní vyšetřovací komisi dostavit musí

Miliardář českého původu Zdeněk Bakala povinnost dostavit se před parlamentní komisi vyšetřující skandální privatizace OKD vědomě porušuje možná proto, aby se před ní nemusel odvolávat na možnost odepřít výpověď v důsledku nebezpečí trestního stíhání. Nebo možná proto, že se mu nechce zpět do Hnusákova, jak České republice přezdívá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lžete, pane Léko!

Bakala "dostavit se před komisi musí"??? Na základě jakého zákona to tvrdíte? Snad ne podle §12 Jednacího řádu Poslanecké sněmovny ČR? Tento jednací řád není zákonem a povinnosti může stanovovat jen pro poslance, nikoliv obecně pro občany ČR a tedy ani pro Bakalu. Něco jiného by bylo, kdyby jej předvolal orgán činný v trestním řízení. To ovšem nějaká trapná vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ČR zásadně není a nic na tom nemění ani její jednací řád.

0/0
16.8.2018 19:35

Re: Lžete, pane Léko!

Kdybyste blbě nekecal - jednací řád Poslanecké sněmovny je daný zákonem. (Zákon 90/1995). A tento zákon jasně ukládá každému poskytnout svědectví, pokud je k tomu vyzván.

0/0
16.8.2018 20:51

Re: Lžete, pane Léko!

jednací řád je přílohou č. 1 vámi uváděného zákona. §1 tohoto zákona říká, čeho se zákon o jednacím řádu týká." § 1

(1)

Jednací řád Poslanecké sněmovny upravuje zásady jednání Poslanecké

sněmovny (dále jen "Sněmovna"), jejích orgánů a funkcionářů, zásady

jednání společné schůze komor Parlamentu, styky Sněmovny navenek,

postavení poslanců, orgánů a funkcionářů Sněmovny.

(2) Sněmovna upravuje v rámci tohoto zákona usnesením své vnitřní poměry a podrobnější pravidla jednání Sněmovny a jejích orgánů.".

Zde není nic řečeno o tom, že by se tento zákon týkal běžných občanů. Týká se výhradně poslanecké sněmovny a poslanců.

0/0
16.8.2018 21:14

Re: Lžete, pane Léko!

Mohu se ovšem mýlit. Podle mne však, pokud zákon v úvodním ustanovení jasně říká koho a jak se zákon týká, nemůže potom v příloze stanovovat povinnosti kohokoliv nad rámec zákona. Celé je to přinejmenším sporné a zasluhovalo by výklad ́příslušných právníků. Odpovědných a kompetentních právníků, nikoliv nějakých novinářských expertů.

0/0
16.8.2018 21:26

Re: Lžete, pane Léko!

Ono je hezké někomu nadávat do lhářů, když ve skutečnosti je to tak, že nic nevíte. Zákon platí vždycky pro každého. Jetsli se někoho konkrétní zákon v tu chvíli týká, záleží jenom na okolnostech. Když z nějakého důvodu půjdete na návštěvu jaderného reaktoru, taky se vás v tu chvíli bude týkat zákon. který se normálně týká jen zaměstnanců elektráren.

Pokud nějaký paragraf stanovuje, že vypovídat před komisí musí každý, kdo je tou komisí předvolán, týká se v tu chvíli každého, kdo je tou komisí předvolán.

0/0
16.8.2018 22:14

Re: Lžete, pane Léko!

To by mohla být pravda, ovšem jen v případě, pokud zákon sám ve své preambuli nestanoví koho a jak se týká. Předmětný zákon toto stanoví. Týká se poslanců a poslanecké sněmovny. Nikoliv Vás či mne

0/0
17.8.2018 8:19

Re: Lžete, pane Léko!

No, pokud nemluvíte pravdu pane Čech , bylo by na místě se panu Lékó omluvit.Urputná snaha vyvinit Bakalu je až neskutečně směšná.

0/0
18.8.2018 7:57

M. Kolář 067

Re: Lžete, pane Léko!

Vyvinit z čeho ?

0/0
21.8.2018 11:09