Až politici pochopí problém daňových rájů…

Dokud většina politiků bude nadále pouhou loutkou mocných miliardářů, kteří vyvádějí nezdaněné příjmy na off-shory, nelze od státu čekat kroky znemožňující tyto praktiky. A senzační odhalení typu Paradise Papers lze označit jen za jeden z nástrojů války mezi sebou soutěžících kapitálových struktur, jež se snaží jedna druhou potopit.

István Léko 7.12.2017

Co přijde po Panama Papers? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Co přijde po Panama Papers?

Nedávno celý svět, nebo spíše jeho chudší část, s údivem a rozhořčeností četl zprávy, jak vlivní a velmi bohatí lidé před daňovými úřady tajně ukrývají a investují obrovské částky v daňových rájích. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) získalo databázi, která obsahuje 13,4 milionu dokumentů, z nichž většina pochází od dvou velkých firem pohybujících se ve světě offshorových financí. Česká pobočka ICIJ uvedla, že více než dvanáct tisíc dokumentů se přímo týká České republiky.

Novináři tento velký únik informací pojmenovali trefně: Paradise Papers. Stejná skupina novinářů loni ukázala světu praktiky převádění peněz do daňových rájů a akci, která rovněž vzbudila globální zájem, nazvala Panama Papers. Jednou se možná také dozvíme, kdo stojí za úniky těchto informací, protože snad nikdo nevěří, že jde výlučně o práci chytrých a mazaných novinářů, ale tato rovněž zajímavá otázka není předmětem tohoto článku.

A co Kypr

Před několika dny vyšla zpráva, že Evropská komise vydá černou listinu daňových rájů. Reaguje prý na kauzy Panama Papers a Paradise Papers, které odhalují daňové úniky vlivných osobností a firem. Nezisková organizace Oxfam však bruselské úředníky předběhla, když publikovala vlastní seznam zemí. Překvapivě na něj nezařadila pouze notoricky známé daňové ráje, například Bahamy či Bermudy, ale i čtyři členské země EU – Lucembursko, Nizozemsko, Maltu a Irsko.

Možná že Kypr už přestal být daňovým rájem nebo se na tuto zemi zapomnělo. Určitě za to mohou Rusové, kteří tuto offshorovou destinaci také milují.

Už se těším, že se za rok objeví Luxembourg Papers, kde zřejmě marně budu hledat jméno Jeana-Clauda Junckera, pak Netherlands Papers, Malta Papers a Ireland Papers. Díval jsem se na ten seznam a divil se, že do něj nezařadili Kypr, kam rádi utíkají před daněmi i čeští boháči. Dodnes si živě pamatuji vyprávění vlivného bankéře, který mi před léty líčil, jak jednoho českého miliardáře na letišti v Nikósii na červeném koberci slavnostně vítal sám tamní ministr financí…

No nic, možná že Kypr už přestal být daňovým rájem nebo se na tuto zemi zapomnělo. Určitě za to mohou Rusové, kteří tuto offshorovou destinaci také milují. Problém daňových rájů však jako by politici nechtěli pochopit.

Přitom pan Novák považuje za nespravedlivé, když musí zaplatit daň za škodovku, kterou jezdí do práce a vozí děti do školy, ale Lewis Hamilton neodvede státu ani penny, když létá svým tryskáčem mezi kontinenty. A paní Novotná je právem naštvaná, když každý rok čte o desítkách tisíc dokumentů, jak čeští byznysmeni a celebrity neplatí daně, ale nikdy si nepřečte, že by kvůli Panama Papers či Paradise Papers byl kdokoliv z nich přísně dodaněn či horribile dictu trestně stíhán.

Vyvádění gigantických částek

Skutečnost, že na světě mnoho desítek let funguje právní a finanční systém, v němž daně platí jen pracující mravenec, by měla politiky zajímat. Do téměř hermeticky uzavřeného prostoru daňových rájů jsou totiž globálně a rostoucím tempem vyváděny gigantické částky, odhady hovoří o mnoha desítkách bilionů dolarů, v případě Česka o stovkách miliard korun.

Do téměř hermeticky uzavřeného prostoru daňových rájů jsou totiž globálně a rostoucím tempem vyváděny gigantické částky, odhady hovoří o mnoha desítkách bilionů dolarů, v případě Česka o stovkách miliard korun

Tyto obrovské peníze veřejným rozpočtům chybějí, státy se musejí neustále zadlužovat, jinak by nemohly fungovat sociální, zdravotní a další systémy, které paradoxně umožňují bezproblémový chod společností vyvádějících nezdaněné zisky do daňových rájů.

Dokud ale většina politiků bude nadále pouhou loutkou mocných miliardářů, kteří vyvádějí nezdaněné příjmy na off-shory, nelze od státu čekat kroky znemožňující tyto praktiky. A senzační odhalení typu Paradise Papers můžeme označit jen za jeden z nástrojů války mezi sebou soutěžících kapitálových struktur, které se snaží jedna druhou potopit.