Andrej Babiš má předpoklady stát se úspěšným premiérem

Premiér je zejména manažer, a proto by měl mít zkušenosti s vedením velkého týmu jak ve státní správě, tak v soukromé sféře, a umět je propojit. Andrej Babiš vybudoval a vedl holding a pracoval i na ministerstvu financí, čímž se seznámil se státní správou, což je dobrá průprava na premiéra.

Český premiér v demisi Andrej Babiš na tiskové konferenci o odvolání ruských diplomatů. foto: ČTK

Český premiér v demisi Andrej Babiš na tiskové konferenci o odvolání ruských...

Šéf ANO a premiér v demisi Andrej Babiš je sice nejpopulárnějším politikem, ale v některých pražských kavárnách se o něm mluví pouze negativně. Pro své odpůrce je ztělesněním zla a toho nejhoršího, co mohlo Českou republiku potkat. Negativní reakce jsou však často založeny pouze na emocích. Babišovy problémy bývají zveličované a úspěchy bagatelizované.

Babiš je zkušený, což je pro politika důležité, protože dokáže porozumět odlišným životním příběhům a situacím. Žil a pracoval ve třech zemích a poznal lidi z různých oborů. Jako zaměstnanec zahraničního obchodu pronikl do marockých nejvyšších kruhů, po návratu do Československa se rychle zorientoval, začal podnikat a stal se jedním z nejúspěšnějších podnikatelů. Poté založil hnutí ANO, kterému se nedávala šance uspět, ale za pár let vyhrálo volby.

Dobrý nápad

Koaliční vláda, na níž se Babiš výrazně podílel – byl vyhlášen nejlepším ministrem financí střední a východní Evropy –, se stala jednou z nejlepších v historii ČR, a ta jedním z nejlepších míst pro život v Evropě. Pro post premiéra je proto vhodný a může v něm uspět.

Babišův nápad řídit stát jako moderní firmu není špatný. Politici mohou být považováni za manažery ČR, přičemž voliči jsou akcionáři, kteří ve volbách rozhodují o odvolání představenstva.

Premiér je zejména manažer, a proto by měl mít zkušenosti s vedením velkého týmu jak ve státní správě, tak v soukromé sféře, a umět je propojit, což dokáže málokdo. Babiš vybudoval a vedl holding a pracoval i na ministerstvu financí, čímž se seznámil se státní správou, což je dobrá průprava na premiéra.

Babišův nápad řídit stát jako moderní firmu není špatný. Politici mohou být považováni za manažery ČR, přičemž voliči jsou akcionáři, kteří ve volbách rozhodují o odvolání představenstva. Babiš má předpoklady, které akcionáři oceňují – vedle zkušeností a profesní kvalifikace pracovitost a vysoké nároky na sebe i ostatní. Navíc hovoří několika jazyky, což je důležité pro reprezentaci ČR v zahraničí a jednání v Evropské unii.

Kritika i objektivita

Andreji Babišovi nejvíce brání stát se premiérem trestní stíhání zahájené tesně před volbami a založené na údajně podvodném čerpání eurodotací na farmu Čapí hnízdo. Za čtvrt století Babišova podnikání se na něho nepodařilo najít nic jiného, což je vzhledem k divokému podnikatelskému prostředí devadesátých let docela dobrý výsledek. A kdyby nevstoupil do politiky, pravděpodobné by případ nikoho nezajímal.

Samozřejmě, že je třeba Andreje Babiše kritizovat, a upozorňovat na problémy a zneužití moci, což média a kritici činí, ale současně být objektivní a zbytečně nestrašit

Čerpání dotace může být považované za morálně sporné, což si Babiš zřejmě uvědomuje, a proto dotační peníze věnoval na charitu. Tato kauza však ukazuje problém nadměrného přerozdělování veřejných financí.

Babiš je nejstarší český premiér a je otázkou, co ho na prahu důchodového věku motivuje účastnit se politiky. Podle některých jeho kritiků chce větší moc, na čemž však není nic špatného, protože ji lze použít k dobrým i špatným účelům. A Babišovy názory a jednání nesvědčí o tom, že by chtěl zájmům ČR škodit. Jeho kritici by měli připustit, že mu jde o zlepšení situace v zemi. Samozřejmě, že je třeba ho kritizovat, a upozorňovat na problémy a zneužití moci, což média a kritici činí, ale současně být objektivní a zbytečně nestrašit.