Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 2
  • Poslední: 24.3. 2019 17:04
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Poznamka

Clanek je trochu zavadejici v tom, ze vydeluje anglosasky system. Ve skutecnosti existuje rozdeleni spise podle linie Cesko vs zbytek sveta. Opravdu podstatne pro praticke fungovani akademickeho systemu je, jak profesori/docenti vznikaji. To se dnes v podstate vsude (narozdil od Ceska) deje otevrenym konkursem na volne profesorske misto. Jak se pak tituly pouzivaji (treba Rakusani jsou tituly posedli) nebo ne, je v podstate kulturni zalezitost, ktera fungovani akademickeho system prilis neovlivnuje. Dusledkem ceskeho systemu je nizka minimalni uroven profesoru. Proto vedle profesoru, kteri jsou na svetove urovni, jsou profesory i lide, kteri by jinde mozna vubec neziskali doktorat.

Re: Poznamka

Asi tak!

Je až úsměvné, jak profesoři i když už nejsou ani zaměstnanci university a vykonávají soukromou klinickou praxi, lpí na oslovení "pane profesore" . Udělování doživotního titulu "profesor" prezidentem za zvuku fanfár, připomíná udělování šlechtických titulů panovníkem a proto zřejmě akademici na této šarádě tak lpějí.

U nás běžná honba za tituly je mnohdy velmi trapná. Rodiče chtějí mít otitulované děti a je jim jedno kde titul získají. hlavně že ho pak mají na vizitce. Příklad: Dcera kamaráda studuje na pajdáku a na mou otázku proč studuje pajdák, když ji ani nenapadlo,že by moha dělat pedagoga ,přišla tato odpověď: Bude mít před jménem titul Mgr a to ji dá společenskou prestiž. Když dá někde při společenské akci vizitku, tak nikdo nebude vědět, zda je právník nebo je vystudovaný učitel. A na další otázku "Co bude dělat dcera po vystudování, tak mají rodiče také jasno: Půjde do státní správy nebo do pojišťovny, tam berou lidi jen s titulem a je jedno s jakým.