Fórum
Japonsko: Deset let po tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima
Ve čtvrtek 11. března jsme si připomněli deset let od pátého největšího zaznamenaného zemětřesení v historii, jež zpustošilo Japonsko a dostalo do celosvětového povědomí název jaderné elektrárny Fukušima. Zprávy o její tragédii vystrašily celý svět.
Byly by USA velkou zemí, kdyby nekolonizovaly západ a jih svého území?

Bývalé koloniální velmoci používaly při budování a ovládání svého impéria a sféry vlivu drastické metody. Pokud jde o vyhubení Indiánů a územní anexi, je zapomnění a odvedení pozornosti strategií současných USA. Mohly ale vytvořit moderní civilizaci bez drastických metod?
Česká televize versus SPD aneb Lid versus Larry Flynt po česku

Předseda Rady ČT Pavel Matocha vysvětluje, proč kontrolní orgán veřejnoprávní televize byl nucen konstatovat, že v případě reprezentace SPD ve vysílání porušuje Česká televize zákon.
Žádné opatření nemůže fungovat, chybí-li nástroj k jeho vymáhání

Cílem je svět bez pandemie, ale děláme stále stejné chyby. Zdaleka nejvíce nám chybí společná vize, za niž by se většina země mohla postavit.
Konec Václava Klause mladšího v politice a nové konzervativní hnutí

Problémem Václava Klause mladšího, který ukončil svou veřejnou činnost včetně předsednictví a členství v hnutí Trikolóra, byla absence charisma.
Koronavirová pandemie výstavbu nájemních bytů nijak neovlivnila

„Peníze zřejmě nebudou mít takovou hodnotu, jakou mají dnes. Nemovitosti si však svou hodnotu zachovají,“ říká v rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.
Vzdělávání na sociálních sítích je pro studenty další cestou k poznání

Brněnského bohemistu a lektora Jarmila Vepřka dovedla k publikování na sociálních sítích jarní karanténa. A v rozhovoru říká: „Snažím se komunikovat se studenty, ale zároveň je naučit. Povídám jim o lingvistice, aby pochopili, že čeština ani zdaleka není jen pravopis.“
Město jinak, jakoby zcela nově: Opuštěná a chátrající nevyužitá místa

Známe je všichni, navzdory tomu se jim vyhýbáme. Řeč je o zpustlých zákoutích měst – o opuštěných dvorcích, brownfieldech, zašlých depech, zbytcích fabrik... Dvacet autorů se na tyto „vágní terény“ zaměřilo v knize Město naruby. Vágní terén, vnitřní periferie a místa mezi místy.
James K. Polk: Jedenáctý prezident, za něhož USA územně expandovaly

Prezident USA James K. Polk (1795–1849) je dnes opomíjen z ideologických důvodů – otrokář –, dříve se nelíbilo jeho agresivní vedení války s Mexikem. Dnešní územní podobu USA však zajistila jeho politika. Proto by se na něho zapomínat nemělo.
Švejk není typicky českou, ale evropskou či světovou literární figurou

Pro některé je Josef Švejk ztělesněním nejhoršího z české povahy, pro jiné národním hrdinou. Ve skutečnosti nejde o českou postavu, ale o světový literární typ, který spojuje Česko nejen s Evropou. Haškův Švejk, germánský bůh Loki a kreslený bígl Snoopy mají společného mnohem víc, než se zdá.
Koronavirová pandemie ukazuje, kdo myslí na národ, a kdo na sebe

Budoucnost sice ovládá koronavirus, ale víme, jak se šíří, proto by se měl každý zamyslet, jak zabránit jeho šíření, a nespoléhat jen na vládu. Měli bychom vzít protiepidemiologická opatření do svých rukou, zejména kvůli zachování kultury, národa a státu.
Británie a Německo se rozhodly z krize proinvestovat, nikoli projíst

Britský ministr financí Sunak hodlá investovat do nových technologií. U německé kancléřky Merkelové činí tyto investice čtvrt bilionu korun.
Post generálního ředitele a nezávislost České televize spolu nesouvisí

Předseda Rady České televize Pavel Matocha rozebírá financování ČT a reaguje na rozhovor generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v HN a jeho záměr postavit na Kavčích horách novou budovu.
Individuální práce patří domů, udělejme z kanceláří místo setkávání

„Kanceláře kvůli digitalizaci mění svůj účel. Už dlouho nebylo třeba tam chodit dělat individuální práci. Chodili jsme tam především kvůli ostatním lidem a ze zvyku,“ konstatuje v rozhovoru Apolena Weissová, konzultantka poradenské společnosti Capexus.
Z koronavirové pandemie vede jediná cesta: Vakcinace a účinné léky

Vlády zemí, které přijaly lockdown, nakonec přiznaly, že jeho účinnost byla sporná. Česká vláda by proto měla umožnit nejnutnější pohyb obyvatel, a především udržet v chodu průmysl. Pokud by jej totiž uzavřela, mohla by ekonomika zkolabovat. A pak by nebylo ani na léčbu nejakutnějších případů.