Fórum
Neomarxističtí pokrokáři a sociální sítě ohrožují americkou demokracii
V USA pravděpodobně bude omezena svoboda, zvětší se rozdělení společnosti a naroste cenzura na sociálních sítích. Je možné, že s nastupujícím prezidentem Joem Bidenem si krajně levicový establishment prorůstající do celé státní správy ve spolupráci se sociálními sítěmi již všechny budoucí klíčové volby „pohlídá“. Píše Robert Troška.
Spisovatelé jako mluvčí národa nejsou i lidsky morálními autoritami

Nový francouzský životopis Milana Kundery vrací do hry otázku vztahu života a díla. Porozumíme dílu znalostí autora? Je klíčem k porozumění jeho životu? Je zbytečné číst filozofické úvahy Martina Heideggera, pokud s nacisty sympatizoval více, než jsme tušili? Pomohly Máchovy deníky pochopit genialitu Máje?
Neumíme pokorně přijmout smrt. Štěstím může být i zemřít včas

Koronavirová pandemie poukazuje na současné problémy spojené se stárnutím, smrtí, agresivitou či sexuální orientací. Otázku, zda je liberální demokracie schopná je vyřešit, ať si odpoví každý sám.
Má přednost provozování kavárny, nebo ochrana před koronavirem?

Demokratické země mají v základních dokumentech tři pilíře společnosti – svobodu jednotlivce a skupiny, ochranu zdraví a volnost podnikání. Zatím si stoupenci zdraví, ekonomiky a svobody melou svou.
Ve školách by se mělo mnohem víc číst. A nejen v hodinách češtiny

„Měří-li se čtenářská gramotnost, schopnost textu rozumět a kriticky jej posoudit, dle mezinárodních výzkumů klesáme jak v rámci Evropy, tak celosvětově,“ říká v rozhovoru spisovatelka a propagátorka čtení Klára Smolíková.
Charlotta Garrigue Masaryková: Žena, jež zachránila TGM pro české země

Bojovnice za práva žen i oddaná manželka a matka pěti dětí. Charlotta Garrigue Masaryková, od jejíhož narození uplynulo loni 20. listopadu 170 let, obětovala kariéře svého manžela Tomáše Garrigua Masaryka své sny a nakonec i zdraví.
Odkaz nejvzdělanější ze všech neokonzervativců: Viktoriánské ctnosti

Pro mnohé má viktoriánství odér represivní a pokrytecké sexuální morálky, ale americká neokonzervativní historička Gertrude Himmelfarbová, která zemřela 30. prosince 2019 ve věku 97 let, se snažila ukázat, že to je omyl.
Jedna z největších vědeckých akcí v dějinách: Vakcíny proti covidu-19

Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše umožnilo v rekordním čase několik vakcín a rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v padesátých letech 20. století či s eradikací neštovic v letech 1967 až 1977.
Svoboda projevu je třeba i v době koronavirové pandemie

Ve svobodné společnosti vždy bude někdo, kdo lže na internetu a v politice, vždy budou fake news a budeme muset argumentovat. Nutí to hledat pravdu.
Naplněné kapacity nemocnic nás zajímají více než počet zemřelých

Společenská smlouva pro dobu epidemie zní: my, vláda, nebudeme příliš přísní a vy, občané (voliči), nám dejte přízeň. Na první pohled to vypadá velkoryse, ale že tato politika decimuje seniory.
Kolik elektrické energie budeme v budoucnosti opravdu potřebovat?

Na článek jaderného energetika Františka Hezoučkého o Výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany chybí odborná diskuse zareagoval vysokoškolský pedagog a ekolog Pavel Nováček.
Zrušení daně z nabytí má pozitivní dopad na trh s nemovitostmi

Zrušení daně při koupi nemovitosti je prvním krokem k dostupnému vlastnímu bydlení. Nastane-li kvůli pandemii ekonomická krize, lze předpokládat stagnaci i zlevňování nemovitostí mimo městské aglomerace.
Není dobré překlopit kompletní rozvrh do online hodin

„Při synchronní online výuce je třeba střídat aktivity ještě častěji než při výuce prezenční. A potom je důležité nechávat toho hodně na žácích. Měli by cítit, že tu pro ně jako učitel jsem, ale že jsou to oni, kdo musejí odvést práci,“ říká v rozhovoru Štěpánka Baierlová, učitelka matematiky a informatiky na základní škole v Sušici.
Na slavné Čech(šk)y, přestože nemluvili česky, bychom neměli zapomínat

Kam až může zajít národní šovinismus schovávaný za falešné vlastenectví, ukazuje česká rodačka, baronka Bertha von Suttnerová (1843–1914), jež v roce 1905 obdržela coby první žena Nobelovu cenu za mír.
Koronavirus v roce 2020 dopadl na vědu i na akademické prostředí

Koronavirová pandemie ukázala, jak potřebná je věda a výzkum pro řešení současných a budoucích výzev společnosti. Málokdy dříve byli čeští vědci stejně často vidět jako v uplynulém tři čtvrtě roce.