Diskuse k článku

Experiment, který vysvětluje lidský podíl na povodních

Speciálně pro ČESKOU POZICI byla uspořádána ukázka, jak se na přírodní pohromě podílí krajina postižená necitlivými zásahy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Karel1

Promiňte
Myslel jsem, že máte na mysli mě a pana M.Jinak s tím stavem Vltavy máte úplnou pravdu, je to hrozné, co tam udělali.Ale jak jsem psal, dělají to stavební firmy, ruku v ruce s ekolumpy.Bolševik to přímo není, kdyby to bylo tak jednoduché. Jsou to nicméně transformovaní bolševici nebo jejich potomci. Ve všech možných politických stranách - což jsou dnes už jen vlivové gangy, bez politického obsahu, takže "politické strany" je myslím poněkud nepřesný název.Můžeme jen doufat, že se "polepší" a jak jste napsal, další etapa bude "odbetonování". Ekologické, jak jinak :-)Hezký den a ještě jednou sorry. Možná se jednou projedeme na kanoích po staré dobré Vltavě (Berounce, Metuji, Orlici, ...):-)))
0/0
23.6.2013 17:02
Foto

Michal Kravčík

Pán Karel, ja som bol jeden z
Pán Karel, ja som bol jeden z autorov Vládneho programu a prvý krát v historii sa realizoval program, z ktorého sa nedalo kradnúť. Vodozádržné opatrenia realizovali obce a stálo to 4 eur zsa zrealizovanie 1 m3 vodozádržných opatrení. Vytvorilo sa 7.800 pracovných príležitostí. Klasické riešenia (suché poldre, priehrady) stoja 12-16 eur za 1 m3 vodozádržného objemu.  Jeden meter bežnej regulácie, čo pánu Matejovičovi nevadí, stojí v podmienkach Slovenska 1500-2.000 eur. Su smutné prípady investovania europenazí po 3-5 mil. eur na zregulovanie jedného koryta v obci, v ktorej žije 300-500 ľudí a sú to koncové obce v povodiach na zrýchlenie odtoku vody z povodí. Za jeden projekt do jednej dediny na skanlizovanie 2 km vodného toku, sa dá v 10-tich katastorch obcí zrealizovať 1 mil. m3 vodozádržných opatrení (mokrade, vodoholdingy, rybníky, hradení bystrín, rekultivacie lesných a poľných ciest). Dole som dal link na Vádny program, môžte si to prestudovať a porovnať.     
0/0
23.6.2013 16:50
Foto

Z16b28y55n61ě64k 44P54o50p13e18l70k43a 2774648673805

Ještě jednou, prosím a pomaleji
Článku rozumím, většinu času trávím pod širým nebem a v lese,  panem Vaľou popsané jevy jsou jasně patrné a jeho způsob, jak na ně upozornit se mi zdá velmi chytrý a hlavně účinný. Nikde v článku jsem se nedočetl, že zmíněný jev je jedinnou příčinou povodní a navržené řešení jediným a dostačujícím.  Nerozumím však reakcím odborníků. Ano, problém je složitý. Ano, snažíte se už desítky let.  Váš hlas však není slyšet tam, kde se rozhoduje. Proč? Jste tišší? Nebo používáte nesrozumitelnou odbornou hantýrku? Neumíte jednoduše demonstrovat podstatu problému? (Kdo neumí jednou větou vysvětlit co dělá, a v jednom odstavci co to přináší ostatním je němý trouba, i kdyby měl článek co měsíc ve Science)   Říkáte, že v protipovodňové teorii jste světové jedničky. Skvěle ,a teď pojďme do terénu:  Státní lesy zajímá jen cena za kubík dřeva a tudíž si do lesů pouští levné firmy odkudkoliv (Finsko, Ukrajina, Slovensko, nebo aspoň opačný konec rebubliky) bez vztahu k místu, bez společenské kontroly aneb když rozryju potok, nedostanu v hospodě pivo, ale do držky. Lakatoše, obrovské traktory a kolové  harvestory(což je fabrika na kolečkách a kam šlápne, tam už nikdy nic nebude) namísto šetrné těžby  - koně, pásáčky, lanovky.Totéž pole - soused na kopci nepříjde ani o kubík hlíny, neb orá malotraktorem po vrstevnici, hnojí organicky, střídá plodiny ačkoli žádnou eko příručku nečetl, jen má úctu k sobě a ke krajině. Vedle obří JZD, čerpající státní dotace ve velkém oře po spádnici, hnojí chemii nad zdrojem vody, vždy strojem obludně těžkým. Ve výsledku pole odtéká, 60 cm pod povrchem vzniká hutná, nepropustná deska.Toto není jeden z mnoha problémů, ale akutní katastrofa. Povodně byly obrovskou příležitostí pro změnu toho nejhoršího. Kdo z Vás, renomovaných vědců, vážených odborníků,  stál po povodni před premiérem či prezidentem, v ruce fotky a jasná schémata, kdo z Vás má připravenu prezentaci alespoň na úrovni praktika bez vzdělání?Možná nemáte čas na tak jednoduché věci, neb počítáte impakty, zpracováváte životně důležité přihlášky na granty a krajina ještě počká...Zbyněk Popelka, Stříbrnice u Uherského Hradišťě 
0/0
23.6.2013 16:41
Foto

Poďakovanie
Pán Karel, teraz ste sa mohli nielen Vy presvedčiť , že to, čo som písal o tom vyhrážaní sa, bolo opodstatnené, ďakujem Vám za podporu. Aj ja si myslím, že treba zvyšovať retenčnú schopnosť krajiny, to tu nik myslím ani nespochybňoval.
0/0
23.6.2013 16:33
Foto

Karel1

Ozvala se pověstná "potrefená husa" ?
Pan Matějovič napsal, že se na Slovensku přelévají veřejné peníze. Investorům a politickým stranám. Přesně takhle to napsal, pokud tedy nemám vlčí mlhu. Neadresně.Vy o tom, že se na Slovensku (stejně jako v USA, Německu, ČR, ...) přelévají veřejné peníze, snad pochybujete ? To by mě skutečně zajímalo, jak na něj chcete podat trestní oznámení. Za co. Za pravdu ? To se to už nesmí říkat ?BTW, vyhrožování není zrovna etická věc.Zvyšovat retenci krajiny je dobrý nápad, o tom se určitě nikdo nepře.
0/0
23.6.2013 16:31
Foto

Lojza Z Paseky

Nač ta vztahovačnost, pane docente
Jmenoval jsem vás?
0/0
23.6.2013 16:17
Foto

Karel1

Pokousal Vás blázen nebo co ?
Nemám dva nicky.K zabetonování řek - velkohubí zelení lumpové ve skutečnosti spolupracují se stavebními lobby, a podílejí se na betonování. Jsou z toho totiž veliké peníze, městské, krajské a státní zakázky - ze kterých se více než polovina rozkrade.Takže se čile betonuje jako o život.Viz. probíhající kauzy povodí Vltavy, povodí Labe. Je to všude stejné.Finta je jednoduchá - podle zákona musí projektu oponovat nějaká zelená banda - takže si každá stavební firma drží svoji zelenou falangu a obsadila příslušná místa na příslušných úřadech. Tím pádem jsou další oponentury bezpředmětné, pojistí si to mnoha posudky a když by se někdo moc bránil, klidně svolají demonstraci školních dětí - mají je v kapse. Betonování řeky obhájí třeba výskytem speciálního střevlíka (brouka) na každoročně zaplavených loukách. Zabetonuje se to a střevlík přežije.
0/0
23.6.2013 16:13
Foto

Michal Kravčík

Ešte jedno slovo o
Ešte jedno slovo o prelievaní verejných paňazí pán Matejovič, dám na Vás trestné oznámenie. Pre priateľov v Čechách doplňujem len to, že je najvyšší čas plošne zvyšovať retenciu krajiny. Viac v Novej vodnej Paradigme (www.vodnaparadigma.sk), speciálne číslo International Journal of Water, volum 5, No 4, 2010 (Water and Complexities of Climate), a "Cows Save the Planet http://www.chelseagreen.com/bookstore/item/cows_save_the_planet:paperback kde sú jasné súvislsti medzi manažmentom krajiny, dezertifikáciou a prírodným produkcnym potenciálom.
0/0
23.6.2013 16:03
Foto

Karel1

Je to celkem jednoduché
Ad 1)Hoteliér zjevně plakal na špatném hrobě. Jak správně píšete, zabetonovat kus země a nemít pod tím dostatečně dimenzovanou dešťovou kanalizaci, retenční opatření atd. se během větších srážek vymstí. Na vině je bezpochyby jeho skrblictví při projektu, případně podplacení zodpovědní činitelé, kteří projekt schvalovali. Případně stavební dozor. Diletantismus a korupce nás tímto posouvá směrem například do Turecka, Mexika, Iránu. Kde po zemětřesení spadne 90% baráků (státních), protože někdo projekty okradl, cement skončil v soukromých vilách, úplatky v jachtách zodpovědných papalášů ... a nemocnice pak spadne. Ad 2)Ta vodácká historka, to je ukázka totální nefunkčnosti "zeleného" aktivismu. Jel jsem Vltavu, Berounku, Orlici, ... před 30-ti lety a dnes. Zatímco kdysi se dalo zastavit kdekoliv, postavit tábořiště (mimo kempy) a podle Ligy lesní moudrosti (Seton) se chovat k přírodě slušně, tak dnes když zkusíte vylézt z lodě někde jinde, je tam hned nějaký ekologistický nácek, který Vám může dát 5000 pokutu jen to fikne. A nějaká křídlatka je mu ... u zadku. Nebo že podepíše místnímu papaláši stavbu vily v chráněné krajinné oblasti (to si ani bolševici nedovolili). To samé ve skalních městečkách (Ádr, Sušky, Prachov, ...). Tihle lumpové jsou jak členové Hitlerjugend, diskuse s nimi je nemožná. Přitom jim nevadí třeba blokovat obchvat města, kamiony přes centrum - ale jakmile dostanou z rozpočtu pár desítek milionů na "ekocentrum", kde hustí ekopropagandu do školních dětí (a koupí si za to pěkná terenní auta, zajedou na oteplovací konferenci na Havaj, dají si sto litrů platy a zaměstnají svoje milenky), všechno je v ažůru a na nějaké superžábě (která je prý endemicky jenom na jedné louce) nesejde. Dolce vita.Nic nového pod sluncem.Přesně stejné to bylo za nacismu v Německu. Zatímco u nás rostly trampské osady, svobodný skauting a ještě svobodnější LLM (a tím nemyslím Lidové Milice, ale Ligu Lesní Moudrosti :-)).
0/0
23.6.2013 16:00
Foto

Lojza Z Paseky

Dovedl bych si také zřídit dva nicky
A souhlasit sám se sebou. Nebyl bych takový hlupák, abych chválil slováka čechem, či čecha slovákem. Myslil jsem, že to skončilo tuším 1993 tím, že slovákové a čehůni vyřešili spor dvou rusofilních neobolševíků o premiérství tím, že se stali premiéry oba dva. Sice za pár desítek miliard, ale kdo by na to koukal, že. Zvláště když to platil někdo jiný.Ale, jak jsem psal, je to zbytečné, bolševická svoloč řeky vybetonuje, narovná, potom vybetonuje hráze kolem řek, potom vybetonuje louky kolem řek - a další a další alegorické vozy. A potom, až dojde beton, řekne nám, že to byl omyl, začne rejžovat na odbetonování a zaklikatění řek, nejspíše se budou zaklikacovatět i rybníky, aby ryby mohly zatáčet ... 
0/0
23.6.2013 15:54
Foto

Karel1

V ČR je to úplně stejné
Od cca 2010 se to stále zhoršuje, od vstupu do EU to jde dolů přímo tryskem.Slušní lidé často nemají jinou možnost, než v tichosti přežít - jako bouři - protože tihle mizerové často dlouho nevydrží - ale po nich přijdou další, často ještě horší. Hodně lidí odjelo nebo pracuje v mezinárodních týmech, prakticky mimo svůj ústav, i když tam fyzicky stále jsou.Je to novodobá Lysenkovština. Spojená s nepokrytým lupičstvím, tunelováním fondů, financováním politických stran. A průvodními jevy - jak píšete. Psychopatičtí kariéristé, vyhrožování, ostouzení, ublížení na zdraví.Je to skoro ve všech oborech, ty exaktnější odolávají déle. Dělám také s lidmi kolem strojírenství a leteckého průmyslu (všude se používají počítače, matematické modely) a tam je to nesrovnatelně lepší. Ale kde je tam něco sebeméně "zeleného", je to v čudu.Prostě bolševismus se vrátil, ale v mnohem hroznější podobě.
0/0
23.6.2013 15:27
Foto

Súhlas
Súhlasím s Vami a rozumiem Vášmu rozhorčeniu, aj ja som bol 15 rokov zamestatnaný v SHMÚ, no to, čo sa na Slovensku udialo po roku 2010 v súvislosti so spomínaným vládnym programom, kde išlo len o prelievanie peňazí politickým stranám a ich spriazneným investorom, som ešte nezažil, určití ľudia sú kvôli peniazom siahať aj k najkrajneším metódam, vyhrážkam, zastrašovaniu a pod. Dajte si pozor na takýchto ľudí, Česko som vždy považoval v tomto smere za civilizovanejšiu krajinu, nedovoľte takýmto ľuďom, aby vám zničili vedu a všetko, čo ste ako krajina vo výskume dosiahli, poznám veľa českých vedcov a ich prácu si cením, bola by to veľká škoda.
0/0
23.6.2013 15:06
Foto

Karel1

:-)))
Ano, dnes jsou naštěstí informace dostupné.Omlouvám se ještě jednou za svůj nasraný příspěvěk, ale strávil jsem pár let děláním matematiky a počítačových clusterů pro záplavové modely a různé jiné "krajinářské", zemědělské, půdní, erozní, ... modely (moje firma dodávala servery a support, včetně matematického). U mnoha organizací, včetně například ČHMÚ, VÚMOP, ... všechny tyto věci se tam řešily a s bolševickou nadutostí, poroučením větru dešti a komsomolci to nemělo co dělat - to Vás ujišťuji. Byla to solidní věda, prezentovaná na mezinárodních konferencích a skutečně vědeckých publikacích (a tím nemyslím sborníky Greenpeace a Duhy :-))Až teď v poslední době, kdy se komsomolci transformovali v ekologisty, vlivové skupiny dolují dotace zcela neuvěřitelným způsobem pomocí pavědeckých podvodů zcela bolševickými metodami. Často jsem viděl návrh projektu (žádosti o dotaci na "výzkum"), kdy jsem si říkal, že je to buď na Nobelovu cenu nebo na 5-12 let kriminálu. Prostě pavěda, ukrytá za mnoha slovy, prosazená pomocí nevzdělanců. Odborné komise se to bojí často rozkrýt, protože ti lidé mají vliv a ohrozilo by to celý ústav nebo firmu.
0/0
23.6.2013 14:28
Foto

Karel1

Plný souhlas
Je neuvěřitelné, co server Česká pozice dokáže vyplodit za bláboly.Ale není se čemu divit, když si všimnete autora článku :-))) Jak píšete, krajina, revitalizace, pedologie, ... stovky vědních specializací.Výzkumných ústavů. Matematických modelů. Mnohaletých zkušeností.Fungujících, ověřených - na rozdíl od "antropogenního globálního oteplování" eeeehh "změny". A jiných pavěd. Že existuje například matematický záplavový model (a ne jeden), že jsou ověřené (falsifikovatelné) teorie o krajině, záplavách, nasákavosti půdy, lesa, krajiny - to všechno je těmto nevzdělaným idiotům jedno.Ano, teorie, budou se divit, zahrnuje i lesní cesty, jízdy traktorem přes pole a tak. Dokonce se stavějí i takové věci jako jsou meliorace, retenční oblasti atd. O tom zjevně nikdy neslyšeli. Naši vědci o tom přednášejí po celém světě, jsou na špičce vývoje a vedou rozvojové programy OSN a mezinárodní pomoci. Ty programy, co skutečně pomáhají, ne ty podvody o "fair-trade" nebo pěstování biopaliva na špatné půdě (co se za 5 let vyčerpá), zatímco vedle umírá vesnice hlady. Jsme vzdělaná kulturní země a všechny tyto věci se u nás posuzují na mnoha úrovních a velmi zodpovědně (až na poslední dobou všude rozlezlé ekologisty). Nejsme v Burundi-Urundi. Nebo v SSSR, abychom vypustili řeky do závlahových systémů, poručili větru dešti a pak se divili, že Aralské moře ... vyschlo. Prostě jeden vysloužilý stavebník lesních cest, vyzbrojený stativem, několika kanystry a foťákem je guru a všechno ví lépe. Jak ta odporná bestie homo sapiens sapiens a jeho směšná "civilizace" ubližuje bohyni Gaie !Ten pán nemá vůbec ponětí o čem mluví. Když ve svahu udělám cestu, bude se cesta zaplavovat srážkami a odvede vodu pryč, to je tedy epochální objev. Nikdo to dosud nevěděl.No ale díky němu budeme teď místo traktorů do lesa lítat vrtulníky, ale to je drahé, tak radši budeme těžit dřevo třeba antigravitačními plošinami (máme jenom dva problémy - 1. nemáme antigravitační plošiny 2. nemáme antigravitační plošiny - teoreticky je to jenom jeden problém, ale uvedl jsem to dvakrát, protože je to fatální problém :-)). Nesnižuji ovšem snažení toho pána (p. Vaľo), má hezký koníček. Chodit po lese, stativ, foťák a fotit - také to dělám (občas fotím krajinu, houby, zvířata atd.). Jenom s těmi kanystry by se mi tedy tahat nechtělo :-)Ale jeho snažení je svým způsobem legrační. To si stejně tak mohu dělat doma experimenty podle strýce Františka z Jirotkova Saturnina a lít vodu do kyseliny - a pak s tímto "epochálním objevem" obíhat nevzdělané politiky a novináře. A nadšence jako je pan autor článku.Ať raději nafotí pole FVE nebo čínských travin pro biomasu, případně kukuřici na svažitých polích - kde voda jen sjede, retenční faktor nula. A způsobuje to erozi a odplavení nenahraditelného humusu z půdy.Sice se to dávno ví, ale možná když ekologističtí lumpové budou konfrontování s výsledky své podvratné činnosti, tak to ustane. Je to flagrantní. Jak může někdo napsat takový článek ? To jste skutečně takový dement, autore (Čestmíre Klosi) ? Nebo Vám za tyhle bláboly někdo platí ?Takové články píší pouze zaslepení idoti, a celkově velmi nebezpeční nevzdělaní hlupáci. Zelení náckové. Viz. autor Klos - stačí si ho dát do Google. Doufám, že redakce České pozice, pokud si chce zachovat poslední zbytky vážnosti a neupadnout pod úroveň Blesku, tentokrát v ekologii (protože to není první případ, odstrašující články jste také publikovali na téma obnovitelných zdrojů - od zprofanovaných zelených Pol-potovců z Duhy a jiných ekonacistických organizací), tohoto "autora" - tedy Čestmíra Klose, nadobro a definitivně odřízne. Myslím z publikování svých blábolů na jinak pěkném a nadějném serveru, kde se celkem slušně rozjíždí opravdová publicistika. A slušné diskuse, nezaplevelené arogantními blbci. Omlouvám se všem za expresivní výrazy, ale čeho je moc, toho je příliš.Příště tady nějaký účetní objeví logaritmy nebo integrální a diferenciální počet. A bude o tom jásavý článek, jak jsou jinak všichni v ČR mimo. Doufám, že mě autor článku bude žalovat a donutím ho k reflexi před soudem a v tom případě i server Česká pozice k "uvedení věci na pravou míru" - viz. nesmrtelná kniha Saturnin. Pokud to pomůže ke snížení celkově se rozmáhajícího diletantismu v médiích, hodlám toto riziko a určité nepohodlí podstoupit.
0/0
23.6.2013 14:10
Foto

Lojza Z Paseky

Je to zcela jistě námaha zbytečná
Ale jako člověk po mnoho desetiletí bojující proti bolševické zpupnosti musím prohlásit, že toto se podobá hádkám o Temelíně. Stejný počet lží, veletočů, účelových lží, polopravd, nepravd, výhrůžek soudy ze strany rejžujících. Nehodlám přesvědčovat přesvědčené a nasírat nasrané. Ovšem, pokud má někdo zájem, jistě si najde ve veřejně přístupných zdrojích za pár minut alespoň základní fakta o tom jak příroda funguje. A jak se jí neustále snaží potomci sovětských komsomolců poroučet a nařizovat. Pochopitelně ku svému zisku a za nákladů veřejných. 
0/0
23.6.2013 14:10
Foto

Protipovodňová ochrana je komplexný systém
Súhlasím  s názorom jedného z diskutujúcich, že hľadanie zázračných opatrení proti povodniam je naivné. Na Slovensku s tým už máme skúsenosti. Príkladom je už pánom Kravčíkom spomínaný tzv. Program revitalizácie krajiny a integrovaného  manažmentu povodí SR, ktorý realizovala vláda I. Radičovej. Napriek tomu, že bol kritizovaný odbornosťou verejnosťou a že sa ignorovavali odborné posudky, ktoré boli vypracované hydrológmi, vodohospodármi a klimatológmi, preinvestovalo sa v ňom 42 miliónov eur. Treba pripomenúť, že zvyšovanie retenčnej schopnosti krajiny a racionálne hospodárenia s vodnými zdrojmi je súčasťou adaptačných opatrení na klimatickú zmenu. Takéto opatrenia by sa však mali realizovať v súlade s vedeckými poznatkami, mali by prejsť odbornou oponentnúrou a mali tiež rešpektovať platnú legislatívu, pretože neodborné zásahy do krajiny ju môžu ešte viac poškodiť. Problémom revitalizácie krajiny sa konktérne v Česku už v 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia zaobarali viacerí odborníci, bolo vydaných množstvo odborných štúdií a monografií. Za všetky ba som spomenul prácu  Červený a kolektiv: Podnebí a vodní režim ČSSR, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1984. V nej sa okrem iného píše: "Vlivu lesa, resp. na plošně i bodové znečitění vodních zdrojů. vlivu lesa, ale i územního uspořádání zemědělských soustav na jednotlivé složky oběhu vody lze záměrně využívat. Na polích zemédělských soustav v povodích vodárenských nádrží mohou být např. zavedena protiodtoková opatření, aby se zabránilo povrchovému smyvu a erozní činnosti vody. Řešení spočívá v realizaci širokých protierozních pásem drnového fondu nebo protiodtokových lesních pásem na orných půdách a protismysových pásem orných půd na drnovém fondu. Tato pásma se rozmístňují tak, aby rychlost odtékající vody nepřekročila unášecí rychlost."Ak niekto dnes prichádza s "vlastnými" zázračnými riešeniami a objavmi bez toho, aby sa na tento výskum odvolával, môžeme hovoriť o vedeckej krádeži. Korektnejšie by bolo na tento výskum odborníkov z minulosti nadviazať a obohatiť ho aktuálnymi poznatkami v oblasti vodného hospodárstava a celkovej ekologickej kultivácie a revitalizácie krajiny.Treba si uvedomiť, že protipovodňová ochrana je komplexný systém. Okrem iného zahrňuje také opatrenia, ako je odstránenie prekážok z prietokov, úpravy tokov so zámerom spomaliť ich odtok, zväčšenie akumulačných priestorov, aby sa zvýšila retenčná schopnosť povrchu územia (nádrže, poldre) a znížiť tak kulminačný prietok (poldre a vodné nádrže akumulujú vodu aj v prípade sucha), na poľnohospodárskej pôde zmenšiť rozsah pestovania monokultúr, zabrániť plošnému odlesňovaniu a nehospodárne plochy postupne zalesňovať a zatrávňovať, proti preliatiu vody z korytov riek treba dávať prednosť ochranným hrádzam, inštalovať vlnolamy, nestavať na územiach, ktoré bývajú často zaplavované alebo inak ohrozované (napr. zosuvmi pôdy), zaistiť funkciu inžinierskych sietí, ktoré vodu zo zaplaveného územia odvedú a pod., tých opatrení je oveľa viac, nie je možné ich všetky vymenovať. To všetko však patrí do kompetencie vodohospodárov a hydrológov a malo by to byť odborne a inštitucionálne garantované. Malo by sa teda zabrániť neodborným a laickým riešeniam do infraštruktúry krajiny, ktoré ohrozujú nielen majetok ale aj životy obyvateľov. Všetky protipovodňové opatrenia by sa rovnako mali vykonávať v súčinnosti s celkovou ekologickou kultiváciou krajiny a platnou legislatívou.  
0/0
23.6.2013 12:24
Foto

Michal Kravčík

Vaľové opatrenia sú časťou Vládneho Programu
revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý sa začali realizovať za Radičovej Vlády. Program bol reakciou na tragické povodne na Slovensku a riešil prevnciu pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou. Link na program je tu: http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=18795 . Výsledky jednoročnej implementácie sú zhrnuté v publikácii : "Po nás púšť a potopa?". Link na publikáciu sú tu: http://www.ludiaavoda.sk/data/files/44_kravcik-after-us-the-desert-and-the-deluge.pdf. Málo známe je však diagnźa príčin rastu extrémnych prívalových dažďov. O tom som písal na svojom blogu www.kravcik.blog.sme.sk ako aj o výsledkoch spomínaného programu. O príčinách extrémnych dažďov a následných povodniach na Dunaji a Labe som písal tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/330045/Europa-musi-zastavit-vysusovanie-krajiny-ak-nechce-dalsie-povodne.html
0/0
23.6.2013 9:24
Foto

Pi

lidský podíl
Informace pana Vaľa jsou vcelku nezpochynitelné. Význam popisovaných faktorů je ovšem podstatně větší na Slovensku v karpatské oblasti plné strmých svahů. Ve starší krajině ČR je jejich podíl výrazně menší. Například v jižních Čechách proběhly povodně i v povodích s minimálními výškovými rozdíly a s nevýznamným zastoupením lesů. I v tomto případě je ovšem rozhodující podíl povrchového odtoku, který zvyšuje hladinu v tocích v řádu hodin od dopadu srážek na zem. Zvyšují ho zpevněné a zastavěné plochy, kterých neustále přibývá, i zhutněná orná půda a některé plodiny (charakteristicky kukuřice). Obecně je faktorů zvyšujících povrchový odtok a tedy i riziko povodní celá řada. A rozsáhlý je i sortiment možných protipovodňových opatření. Jsou součástí Rámcové směrnice vodní politiky (2000/60/ES) Evropské unie. Praktická dotační podpora protipovodňových opatření a zpomalení odtoku vody z krajiny je součástí Operačního programu Životní prostředí. Možná opatření uvádí "Katalog opatření ke zvýšení retence a akumulace vody v povodí". Problém je v tom, že lidské aktivity zrychlující odtok vody jsou masově rozšířené, mají svůj lokální a individuální bezprostřední přínos a tudíž nevyžadují příliš dotace (i když k nim nezřídka dotace významně přispívají), zatímco protiopatření nenesou zisk, takže spíše skomírají. Hledat jedno zázračné opatření proti povodním  je každopádně naivní.
0/0
22.6.2013 22:15
Foto

L82a26d84i57s70l76a14v 77N86o63v84á24k 2677353374113

Ono je taky směšné mluvit o povodních a vsakování vody, když
V krátké době spadne v povodí 5 km krychlových vody (vltavská kaskáda obsahuje asi 1 km krychlový vody) a odtéká v množství, které xx-násobně překračuje průměrné dlouhodobé hodnoty. (viz povodeň 2002)
0/0
22.6.2013 17:37
Foto

Lojza Z Paseky

Pane Klosi
Nerad bych působil jako vševěd, ale to je přeci logické. Katastrofickou se jeví skutečnost, že pan Val''o, toto přednáší lidem se statisícovými měsíčními příjmy a oni by to jaksi tak nějak a popřípadě a musejí se poradit ...Pár dnů po odeznění povodní na jihu čech jsem zahlédl v televizi rozhořčeného lipenského hoteliéra, který lál povodí, vládě, straně a ostatním státním a stranickým představitelům (opravdu to působilo tak normalizačně). Nelíbilo se mu, že nejsou vytvořeny dobré odtokové a vsakovací a jánevím jaké ještě podmínky. Stál uprostřed svého hotelového areálu a kolem dokola bylo vidět nejméně hektar vydlážděné zeměkoule.Příklad dva. Minulý rok jsem se rozhodl, že když už bolševík z mých peněz zreguloval Vltavu z Budvajzu po Hlubokou, dotace rozkradl, postavím si loďku a projedu se. Tahle část Vltavy nebyla pro nás vodáky nikdy moc lákavá, ale cílem bývala hospoda v Purkarci a to lákavé bylo. A taky pstruzi pod kameny. Tedy, po zhruba 45ti létech jsem se vypravil. Měl jsem z toho šok. Z řeky plné zátočin, s několika jezy (vyhlášený Suchomelský, kde se dost našich kamarádů utopilo), spoustou míst na táboření se stala stoka se třemi mírnými zátočinami po Hlubokou. Břehy zarostlé křídlatkou, místo dubů topoly a jiný nálet, děs. A krom toho posunutí velké vody po proudu.
0/0
22.6.2013 11:55
Foto

Starej Jakub

Moc pěkné.
.
0/0
22.6.2013 9:27
Foto

L76a51d43i83s71l29a48v 83N55o13v82á72k 2677423704593

"Teprve ve svých šedesáti letech jsem přišel na to, jak je to se
zasakováním vody a vznikem extrémních povodní." Štefan Vaľo, expertTo je dobře! Jsem rád, že zásluhou Štefana Vaľa už brzy bude svět bez povodní a geologický vývoj Země se zastaví. :-)
0/0
22.6.2013 5:10