Diskuse k článku

Energetická nezávislost USA do roku 2020 změní vztahy ve světě

Studie rozvědky BND vyzývá kvůli novým americkým nalezištím ropy a plynu ke změně dnešního německého geopolitického uvažování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Murdoch

Přesně tak, jak píšete. Kdysi
Přesně tak, jak píšete. Kdysi se CEO NWR vyjádřil, že těžba uhlí v USA je oproti hlubinné těžbě OKD něco jako sbírání brambor:-) Každopádně v USA je dík historicky levnému zemnímu plynu zřetelný trend switchnout elektrárnu z uhelky na plynovou, za minulý rok už podle EIA plyn uhlí přeskočil a cca půl roku už se uhlí exportuje. Pro evropské uhlobarony, i ty české, asi žádná dobrá zpráva...  Co se nekonveční těžby ropy týče, tak zásadní poznámka, kterou si dovolím zmiňovat opakovaně - je ekonomika. Nekonveční zdroje nebudou těžitelné, bude-li barel WTI ropy za 50-60 dolarů, tedy pokud se nějak významně nezmění systém royalty nastavených jednotlivými vládami v Montaně, Sev. Dakotě, Coloradu a Texasu etc. Čili poklesne-li cena, nekonvenční těžaři přestanou s novými vrty, dokud se nedostanou na break-even price, která je cca 5x větší, než u konvenčního ložiska. Což je důvod toho, že nějaký dramatický pokles cen se očekávat nedá...
0/0
22.1.2013 11:55
Foto

J25a48n 32K32u68l18i12h16r67a48c71h 9243572197226

Souhlas s první částí a poznámka
Naprostý souhlas s první částí vašeho příspěvku.K druhé části: všechny  4 důvody nepochybně platí, i když s mírnou změnou formulací. V různých obdobích jen mění relativní priority (navzájem). Body 2 a 4 jsou spíše jeden, a to spíše pod termínem "podpora demokracie". Podpora demokracie je dlouhodobě jeden z pilířů americké zahraniční politiky, Izrael je jediným stabilním demokratickým státem v oblasti Blízkého a Středního Východu.Bod 1 byl klíčově důležitý od 70. let do počátku minulého desetiletí, úmluvy se Saudskou Arábií byly jedním ze základních kamenů americké prosperity  v tom období ( to je ale na delší pojednání).Dlouhodobě je podle mě nejdůležitější bod 3, spíše v podobě zabránění zásadní změně geopolitické rovnováhy.  Negativní potenciální scénáře totální destabilizace Blízkého a Středního Východu by mohly mít i jinou, a pravděpodobnější,  podobu než "vznik nového geopolitického centra s jednotným jazykem a vírou" (k tomu by jen tak nedošlo, státy, etnické a náboženské skupiny v té oblasti mají k homogenitě daleko), ale s dalekosáhlými důsledky pro světovou stabilitu a rozložení sil. 
0/0
22.1.2013 11:35
Foto

J89a24n 31K75u89l44i75h25r46a13c63h 9403192487256

Důležité téma, pěkný článek
Důležité téma, pěkný příspěvek.
0/0
22.1.2013 10:07
Foto

Smartmark

Ano, nalezišť je více. To
Ano, nalezišť je více. To koneckonců vyplývá z toho, že "nová" naleziště v USA nejsou nová, ale počítají s využitím jiné/nové technologie.Vyplývá z toho však, že význam klasických exportérů energetických surovin bude klesat. Vyhraje ten, kdo dříve technologii zavede v dostatečně velkém nalezišti a vyrovná se s případnými nežádoucími účinky těžby frakováním (http://www.zvedavec.org/komentare/2012/12/5237-o-cem-k-certu-je-frakovani.htm). V tomto USA mají nemalé šance. A i když by se nestaly velkými exportéry, už jen nezávislost z dřívější závislosti je velká geopolitická změna.Ad vojenská a politická přítomnost USA na Blízkém východě. Nevyrůstal jsem v komunistické propagandě, ale jako možné vysvětlení vidím tato:1. ropa2. lidská práva3. zabránění vzniku (potenciálně konkurenčního) geopolitického centra s jednotným jazykem a vírou od pákistánu po Libyi. 4. podpora izraele.Pokud je hlavní příčinou bod 2., tj. podpora lidských práv občanů, proč nevidíme US vojáky ve Venezuele, Africe, Rusku, Číně, prostě ve většině světa?
0/0
21.1.2013 13:41
Foto

Jvs

Věci se mění již nyní
Ačkoliv nemám takové informační zdroje jako autor, zaregistroval jsem nárůst exportu (relativně) levného amerického antracitu do Evropy. S ním se zvyšuje konkurenceschopnost uhelných elektráren. Důsledky to může mít na import zemního plynu pro plynové elektrárny, ale také na plnění evropského programu snižování emisí.
0/0
20.1.2013 20:21
Foto

Ctenarcp

Vojenská a politická přítomnost USA na Blízkém východě
 Opravdu jen kvůli ropě? Takovým tvrzením se říkávalo "komunistická propaganda" ... Mnoho komunistů přeběhlých do modré strany by se tak vyjádřilo i dnes.Kam budou USA exportovat? Teď se každého půl roku nacházejí někde "třetí největší světové zásoby" ropy nebo zemního plynu:"Nález ropy, která byla před několika měsíci objevena v Brazílii, je podle brazilského ropného úřadu největší za posledních třicet let. Nález oznámila společnost Petrobras. V nalezišti Carioca může být až 33 miliard barelů ropného ekvivalentu. Pokud by v místním moři tolik ropy skutečně bylo, stalo by se z místa třetí největší naleziště na světě"http://www.novinky.cz/ekonomika/137608-naleziste-ropy-objevene-v-brazilii-je-nejvetsi-za-30-let.htmlPro Rusko může mít dosud nehostinný sever větší význam než pro jiné: země je sice největším producentem ropy na světě, ale dosavadní zásoby (74,2 miliardy barelů) výrazně zaostávají za druhým těžařem v žebříčku Saúdskou Arábií (264,6 miliardy barelů). Ruské ministerstvo přírodních zdrojů však odhaduje, že jen v ruském sektoru Arktidy se může nalézat 120 miliard barelů ropy a skoro 85 bilionů metrů krychlových plynu. http://zpravy.ihned.cz/svet-rusko/c1-52251960-rusko-a-norsko-si-rozdelily-sporne-more-u-arktidy-cesta-k-tezbe-je-otevrena Arktická oblast je kvůli zvýšenému výskytu strategických nerostných surovin velmi ceněná. Podle americké nezávislé vědeckovýzkumné vládní agentury US Geological Survey se zde skrývá 25 % všech světových zásob ropy a plynu.  http://www.euractiv.cz/print-version/clanek/na-severu-evropy-bylo-objeveno-dalsi-naleziste-ropy-009498U irských břehů se mohou skrývat miliardové zásoby ropy  http://www.novinky.cz/ekonomika/281153-u-irskych-brehu-se-mohou-skryvat-miliardove-zasoby-ropy.html Izrael objevil u pobřeží obří zásoby plynu. Plánuje export do Evropy  http://byznys.lidovky.cz/izrael-objevil-u-pobrezi-obri-zasoby-plynu-planuje-export-do-evropy-1ik-/firmy-trhy.asp?c=A101230_103309_firmy-trhy_nev A tak dále.
0/0
20.1.2013 16:07
Foto

Dekuji
Velmi kvalitni prispevek
0/0
20.1.2013 13:35