Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 8
  • Poslední: 9.9.2018 9:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Pravdu má Helena Horská,

když říká, že domácí trh práce vysychá! Cituji: "Zatímco v roce 2005 až 2008, kdy česká ekonomika zažívala zlatou éru růstu, nastupovalo na trh práce každý rok zhruba 130 tisíc osob, nyní je to s bídou 90 tisíc". Referoval jsem o tom na konferenci České demografické společnosti v roce 2009, včetně vyčíslení škod, které nám nová daňová politika státu vůči pracujícím rodičům vychovávajícím děti s časovým odstupem jedné generace přinese. Přednáška se jmenovala "Ekonomika rodin a její makroekonomické dopady" (http://slideplayer.cz/slide/2825798). Konkrétně: vzhledem k tomu, že chybí každé třetí dítě do vyrovnané populační bilance, dosáhne propad HDP 44 bilionů 711 miliard korun. Propad příjmů státu dosáhne 12 bilionů 920 miliard korun a dluh státního důchodového systému (budoucí pohledávky pracujících), dosáhne 10 bilionů 524 miliard korun. Pokud namítnete, že to jsou nesmysly, tak narazíte. Ten poslední údaj o pohledávkách pracujících vůči státnímu důchodovému systému dosáhl v roce 2018 č

Re: Pravdu má Helena Horská II

Pokud namítnete, že to jsou nesmysly, tak narazíte. Ten poslední údaj o pohledávkách pracujících vůči státnímu důchodovému systému dosáhl v roce 2018 částky 10,9 bilionu korun (ČSÚ 2018).

Nevím,

ten problém je asi dost složitý, abychom vypíchli jediný důvod. Mám stále silnější pocit, že náš pracovní trh je deformován docela atraktivní nabídkou pracovních příležitostí tam, kde jsou relativně nízké nároky na kvalifikaci, pracovní úsilí, kvalitu a odpovědnost za výsledek. Určitě k tomu přispívá i to, že získat peníze lze snadněji jinde a jinak. Proč se mezi prostým lidem říká, že nejhorší způsob vydělávání peněz je prací. Určitě k tomu nepřispívá ani to, že dost úspěšných a pracovitých lidí je v zahraničí. Zaměstnanost se určitě řídí i ekonomickým cyklem, ale to postihne jen část pracovního trhu a nevyřeší to ani zvýšená automatizace výroby. Tam, kde to šlo, už to funguje. Navíc, i tyto systémy potřebují dost kvalifikované pracovníky, a to nejen na projektování výroby , ale i na servis a činnosti s tím spojené. Katastrofou je úpadek řemesel. Řemeslník, třeba instalatér, jako kdyby byl společensky prašivý, přesto, že ho všichni potřebujeme. A tak se musí úspěšný advokát válet doma

Re: Nevím,

pod umyvadlem, když potřebuje vyměnit těsnění v sifónu. Samostatnou kapitolou je školství, každý rozdává hraběcí rady, poukazuje na jiné, třeba Finy, jak dobře to dělají, ale dobrých učitelů je čím dál tím méně, zejména těch odborných. Zde v diskuzi mně schází názory skutečných podnikatelů, majitelů malých a středních firem nebo živnostníků než salonních ekonomů. Ale nic ve zlém.

Re: Nevím,

Máte pravdu v tom, že řemeslníků je nedostatek, protože maturita z matematiky z člověka dobrého řemeslníka neudělá. Nikdy mne nenapadlo, že jde o podřadnou práci. Otázka serioznosti a odbornosti "řemeslníků" je docela zásadní. Těch dobrých je jako šafránu, zkušenost je taková, že si radši to těsnění vyměním sám a nejen těsnění. Problém je, že dobrého a špatného podle čísla mobilu nepoznáte a pak se dějí věci.

Re: Nevím,

Řemeslník nemusí mít maturitu, a už vůbec ne z matematiky, ale jeho kvalifikací by měly být náročné učňovské zkoušky. Úpadek učňovského školství začal již za komunizmu a po roce 89 se ten rozklad ještě urychlil. A právě jako vábnička vznikly učební obory s maturitou. To taky ještě za bývalého režimu. Nic to nepřineslo, jen to, že absolventi těchto škol odcházeli právě od řemesel. Paradoxem je, že společnost vykřikuje, jak je málo technicky vzdělaných lidí, že děti nechtějí do učebních oborů, ale když se podíváte kolem sebe, tak z těch, co to vykřikují, většinou nikdo své děti do učňovské školy nedá. Sám sem zaslechl, jak učitelka na ZŠ prohlásila: "ten je hloupej, ať se vyučí". No a potom vám takový řemeslník není schopen ani opravit zásuvku. A o náročných věcech, co by měl umět třeba nástrojař ani nemluvím. Tak asi tak.

Re: Nevím,

oprava "jsem"

Může se to otočit

Je dost možné, že za rok bude situace úplně jiná. Pamatuji si když v létě 2008 byl taky nedostatek lidí a v létě 2009 to už vypadalo úplně jinak a nikdo nedokázal sehnat práci... Takže se neradujem recese se blíží.

http://www.epshark.cz/clanek/691/kdy-k-nam-dorazi-recese