Diskuse k článku

Děs a běs aneb Co formuje naše chování

Tři případy, jak vztah občana a státu prezentují nepolitický ministr, politický pretendent na vládní funkci a anonymní státní úředník.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Josef Pepa Nos 18.12.2013 20:07

Vyvolený národ.

Hospodin si nevyvolil Izraelity tak, aby dal najevo nekvalitu ostatních národů (to by pak mnohonárodní existence nedávala a neměla smysl).Hospodin na jednom národě pouze a jen ukázal a ukazuje jaké chyby jsou zásadní,  fatální.U národa Českého je současným problémem přílišné naslouchání uctívačům zlatého telete a líbačům ďáblova rekta (typické je např. současné vtloukání do hlav našeho nebohého /od slova Bůh/ lidu, že  vznikl z prehistorické myši a vyvinul se do krysy, potkana a roztomilého velikonočního králíka). NEBOHÝ ČECH ČI ČEŠKA TO BEROU DOSLOVA - A JAKO KRYSY, POTKANI A KRÁLÍCI SE CHOVAJÍ, MLUVÍ, PÍŠÍ A MYSLÍ . ANO: DĚS A BĚS.
Martins 18.12.2013 12:02

Trefný článek...

... nicméně člověk se nemůže divit, když obdobné věci dělá i OSN.
J. Talacko 18.12.2013 9:05

Schneidere, Schneidere,

do čeho ses pustil ? Chování, co to je ? Poslanci si nadávají do očí i po straně, ale kdyby to mělo úroveň, slovník jak šlapky z Perlovky, nechci urazit, nekteré mají VŠ, ministerští úředníci školství, jsou tam ještě od KSČ, utekli většinou od kantořiny, protože měli nějaký průser, nahoře se přiučili a teď vymýšlejí kraviny, aby dokázali jak jsou nepostradatelní, no a nová nastupující garnitura vládců, kde je iluze, že hlavním cílem bude blaho národa, zase je to jen průhledný boj o koryta a moc a teď máme rozebírat chování naší společnosti ?Pracoval jsem celý život s obyčejnýmy lidmi na stavbách, kriminálníci, cikáni, lidi s nedokončeným základním vzděláním, musel jsem znát i používat jejich slovník, abychom k sobě našli cestu, ale chování ? Oni nevěděli co je to chování, ale snažili se, měli někde v podvědomí, asi od maminky, že lidé mají být slušní, čistí a nekrást. Kradli, potřebovali na chlast, ale neokrádali, to ne.Jak je možné, že po dvaceti letech se divíme co se z nás stalo, proč se neumí chovat ani lidé s akademickým vzděláním, poslanci, vysocí úředníci. JE TO ZMĚNOU ŽIVOTNÍHO KREDA. Proto, abys byl váženým člověkem musiš mít hlavně peníze, i když je neumíš vydělat. Pracující člověk připadá všem hloupý, za čím se pachtí, vždyť nemůže zbohatnout, spíš zkrachovat. No a vydělat peníze bez práce, to je jáma lvová, můžeš použít jakékoliv prostředky, dělají to všichni, tak nebudeš hanobem, hrabej, hrabej, nadávej, až vyděláš tak se očistíš. Může tohle kredo mít člověk slušný, vybraného chování a jazyka ? Nemůže, lvi by ho sežrali. Je chválihodné Schneidere, že ses do to pustil, ale co my s tím ? Už mě to ani nenasírá, kazil bych si náladu a zdraví. Když mi neseberou důchod, nějak to tu doklepu, znám ještě spoustu slušných lidí, se kterými se dobře žije, jen nejsou bohatí, a to mě vůbec nevadí.
Josef Pepa Nos 18.12.2013 7:15

KLEPTOKRACIE + BESTIOKRACIE.

Pokud budou i nadále platit tyto dva základní principy "vládnutí" v Česku, z prokletí vzešlého  vyvražděním Slavníkovců (muži, ženy, děti) v roce 995 (tisící výročí v roce 1995!) se už nikdy naše kotlina, kráter po kosmické meteoritické příhodě, nedostane.Argumentační námitky typu "to už je dávno" jsou stejně platné jako "to ale bylo předevčírem - a to tedy už neplatí".
Sseremeto 17.12.2013 22:54

Tak to je tedy šlágr......

nikdy jsem nebyl ministrem, ale dlouhá léta jsem pracoval u bezpečnostních složek tohoto státu. Když jsem seděl s informátorem na večeři, tak jsme pokecali o problémech, pojedli, popili..... Někdy zapaatil informátor, někdy já. Když jsem platil já, tak jsem informátorovi neřekl - "Heleď Fando, zítra si napíšu Zvláštní finanční prostředky, které jsou určeny na výdaje spojené s informátorem, vedoucí mi to podepíše,  takže tuhle útratu platí stát z peněz daňových polatníků". Vždy jsem řekl " Tohle nech na mě". P. Schneider by mě za to chtěl asi ukamenovat......., proto plně chápu vyjádření Picka, že cestu zaplatí on, potažmo MO, potažmo lidi z daní..... Prostě některé věty a slova jsou zbytečné.Nic to však nemění na faktu, že Picek měl skončit ve funkci ihned poté, co se zjistilo, že žoldák Kovanda páchal trestnou činnost! 
J. Schneider 18.12.2013 0:59

Něco vám prostě stále uniká,

asi je to tím, jak jste stále předpružený, to se stává těm, kteří trpí, jak říká kolega Kuras, nedostatkem radostného sexu.Na schůzce to opravdu platí policista či zpravodajec, a pak si to nechá proplatit. Toto by ale Picek neplatil ani omylem, aby si to pak nechal proplatit, pletete páté přes deváté, snažíte se marně, nevyždímáte z toho nic. 
Betulaza 17.12.2013 20:34

Článek ukazuje,

že jeho autorovi praktická inteligence, nutná k životu, neschází, ale snaha o to, aby se vlastním úsilím vnitřně povznesl, prohloubil, uviděl ze světa větší, rozlehlejší kus – té se u něho nedohledá. 
Dr_No 17.12.2013 12:57

Protože mi posedlost poučováním a naváděním připadá nebezpečná

A občas je mi odporná. Tož tak
J. Schneider 17.12.2013 17:38

Snad se vám někdy dostane milosti

překonat své bůhvíodkud brané averze a apriorní vkládání mylných obsahů do čteného textu. Snad byste pak pochopil i rozdíl mezi poučováním či naváděním, kterými jste bůhvíproč obsedován, a podnětem k diskursu.
J. Schneider 17.12.2013 12:24

můžete to tvrdit

klidně i stokrát, sebezoufaleji, ale důvody, proč nemám pravdu, jste měl přinést vy. Vůbec jste zřejmě nepochopil, o čem je řeč. Děti jistě nazírají mravní problémy brzo, ale na formování jejich postojů má vliv okolí, příklady. Je-li tato věta předkládána jako studijní materiál gramatický, lze předpokládat, že není mravně ošjastlich. V tom je ta léčka. Nebyla předložena jako námět mravního diskurzu. To jsem udělal až já a vy s tím bůhvíproč nesouhlasíte.
J. Schneider 17.12.2013 10:31

vy ano?

Já neulít, v tomto případě, ani co do řazení textu, ale když ulítnu, dovedu to přiznat, proč ne? Já nejsem cimprlich. Ale proč útočíte osobně, pane nikdo? Pište věcně, a tam jste vedle.
Dr_No 17.12.2013 11:00

Moje reakce věcná byla

Vaše byla zoufalé hledání důvodů proč nemám pravdu. Za pravdu mi dal více-méně i pan Kulihrach. Osobní na tom je, že mne štve, když někdo podceňuje osobní schopnost mravně se chovat u vcelku inteligentních dětí. Protože ony ji pak za chvíli přestanou prosazovat. Jenže z inteligentních a spontánně mravných dětí jsou vesměs inteligentní a spontánně mravní dospělí. A bez těch to už určitě nejde. Howgh! 
Dr_No 17.12.2013 10:23

....

Co takhle uznat, že jsem ulítnul. Umíte to pane Schneidere?  (Pardon, patří dolů.)
Z. Meisner 17.12.2013 7:28

Ano, MŠMT a jeho pijavice

tyjící z toho, že "zvedají" znalostní úroveň společnosti jsou autory dobrých sentencí.Jedna z perel - přednáška, co je vzdělávací systém, kterým je vše, počínaje kursy "volnočasových aktivit" po university, pokud tyto akceptovány MŠMT. Takže do vzdělávacího systému nepatří např. rodiče.  Jeden posluchačů, užaslý nad pitomosti lektorky se otázal, zdali zvířata vychovávají svá mláďata.Odpověď cituji : zvířata mláďata nevychovávají protože nespadají do vzdělávacího systému.   (Kurs pro "asistenty pedagoga" povinný pro splnění kvalifikačních předpokladů dle školského zákona. Realizace: Zařízení pro další vzdělávání pedagogickýách pracovníků a Středisko služeb školám Středočeského kraje, Vzdělávací centrum Kladno.  Cena 5 tisíc Kč).   
Dr_No 17.12.2013 6:10

ad osel

Porozumět je nutno i textu, který obsahuje sdělení s nímž není možné souhlasit. A to ať je řečeno jakoukoliv formou.Za morální postoj je člověk zodpovědný už v poměrně raném věku, učívali mne rodiče. A rozpoznat správnost jednání musí sám neboť za to nese zodpovědnost. Na olympiády českého jazyka jezdívají vesměs inteligentní děti.Alternativou je neporozumět .... pak si musím nechat poradit, například od učitele. Například v době komunismu učitelé radívali různé pozoruhodné věci. Případně musí vyčkat rady pana Schneidera...
J. Schneider 17.12.2013 9:52

Tady je:

Vaše porozumění je opravdu jen částečné, rád pomohu.Kdysi jsem pro ilustraci podobného problému použil pro Křesťanskou revue provokativní orientální rčení: "Vidíš-li slepce, kopni do něj. Proč bys měl být spravedlivější, než bůh?"V tomto bodě s vámi souhlasím, že je nutno porozumět i textu, s nímž těžko souhlasit - ovšem v tom orientálním případě šlo o provokaci, jejímž cílem bylo vyprovokovat debatu věcnou (nikoliv gramatickou). Vyprovokovaný student měl sám shromáždit, utřídit a použít protiargumenty, a tak si vlastními silami vybudovat vlastní postoj (imunitu, podobně jako při očkování).V případě Olympiády z češtiny však skutečně nešlo o vybuzení věcné diskuse, na protiargumenty nikdo nebyl zvědav a nebyl na ně dán prostor. Žádal se pouze gramatický rozbor a variace téže nehoráznosti.A to byste mohl uznat, že je dosti podstatný rozdíl. Kdyby šlo o olympiádu ze základu společenských věd, bylo by to jinak.
J. Kulihrach 17.12.2013 10:16

Nedělám si žádné iluze o

Nedělám si žádné iluze o příslušné instituci (její pracovníci to stejně asi nepřipravovali, testy spíše připravila nějaká pedagogická fakulta, o to hůře), ale asi není úplně jednoduché najít větu, v níž úplně každé slovo má více než jeden význam, a současně každé může ve stejném tvaru být více než jedním slovním druhem. Když už autoři testu vytvořili tak vpravdě příšerný text zadání - nemyslím tu inkriminovanou větu, ale zadání, co s ní má účastník udělat,  klidně tam mohli napsat: "... a přeformulujte tento morálně odsouzeníhodný výrok tak, aby..." A bylo by to.
Petr Svoboda 17.12.2013 19:23

:)

... tezko poprit, ze v kontextu doby ten vyrok zari jako drahokam :) ... ten vyrok (v kontextu ulohy skvele vymysleny) lze samozrejme interpretovat ruznymi zpusoby, zejmena tak, aby se minimalizovala institucionalni skoda ... jedna vec je ovsem zaujimani postoju, druha jsou poskytovane vzory a prostredi, ve kterem ziji nase deti ... Ministerstvu skolstvi je proto nutne podekovat ze bezdecny projev cynicke uprimnosti smerovany k vesmes inteligentnim detem. Snad se z toho pouci a pochopi. Stejnou chybu dvakrát udělá jen osel ... :)