Diskuse k článku

Zločin bílých prapředků by neměl být dědičný

Důsledkem dění v USA a podpory hnutí Black Lives Matter bude debata o odškodnění černých Američanů za mnoho desetiletí otroctví a rasismu. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jaké by mělo být odškodnění Afroameričanů za otroctví a rasismus?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Orel 28.6.2020 20:50

Ta celá debata je absurdní ahistorická pitomost. Otrokářství si nevymysleli bílí Američané mirnyx týrnyx, aby zneužili Afričany. Oni si je vůbec nevymysleli, prostě logicky v rámci historického procesu osvojování amerického kontinentu vzniklo. Kdyby nevzniklo, nebyla by dnešní Amerika tím, čím je. Před zhruba sto lety byla formulována teorie o vzpouře davů. To je zase to, co nyní zažíváme. Požadovat, aby dnešní či budoucí generace"odškodňovalyˇněkoho za údajné křivdy,k nimž logicky došlo před staletími, mohou jen idioti a zločinci, kteří se pokoušejí rozvrátit dnešní společenský pořádek. !!

D. Šumová 28.6.2020 8:05

Myslím, že agresoři, kteří dnes demolují na západě šmahem všechno, si koloniální minulost zemí, kde žijí, berou jen jako berličku a argument, který se hodí a nic je nestojí. Vidím totiž hlavní touhu - rozflákáme na co přijdeme, co půjde přednostně vykrademe a pak zničíme, a když k tomu budeme vyřvávat hesla - a kolonialismus, rasizmus, genederová nevyváženost, feminismus - v dnešní době se hodí co slina na jazyk přinese - tak dobrý, nic se nám nestane. Jen když to budeme vykřikovat co nejvíc nahlas a hlavně před kamerami. Oni to novináři a média dotáhnou za nás. Kdo by nás chudáky, bez domova (ale s moderními a ne zrovna levnými mobily) mohl z čehokoliv obviňovat že? A uvnitř si myslíme "to je super mejdan". Tak a nad tímhle teď zcela vážně tolik odborníků polemizuje, jak se má splácet - a za kolik - bývalý kolonialismus??? To myslíte vážně? A co třeba u nás v Evropě zločiny inkvizice? Neměli byste pánové zahájit vážnou debatu, kolik by měli zaplatit jezuiti za hony na čarodějnice??? A

S. Zapletal 28.6.2020 5:45

Dík panu Macháčkovi za článek. Nicméně přiznávám, že jsem si při jeho čtení vzpomněl na Luďka Sobotu a na jeho skvělé děkování, při němž se dostal až k opicím. Domorodci přivezení z Afriky se dnešníma očima též dopouštěli křivd na svých bližních. Dokonce se navzájem požírali. Jak v těch případech se stanoví odškodné? Ve skutečnosti je věc jednoduchá: USA musejí zavést reformy po nichž se stane zneužití pojmu rasa trestným činem. Zbývá jim dovézt jejich nejskvělejší Ústavu do konce. Aby platila pro každého občana USA stejně. Řešení je jen v právní oblasti. A dost.

Z. Klouček 27.6.2020 22:36

Odškodnění je požadováno pod nátlakem a má jisté prvky výpalného; ze zkušenosti je známo, že v případě jeho vyplacení bývá obvykle vyžadováno opakovaně.

B. Rudolf 26.6.2020 13:52

Muži v černém

Vzpomínáte si na tu scénu z filmu "Muži v černém", kdy se černošský hrdina filmu vrátí do roku 1968, "z dobrých důvodů" ukradne luxusní auto a po chvíli ho zastaví policisté, protože černoch prostě nemůže řídit luxusní auto?

Nebo situaci, kdy FBI hledala špínu na Martina Luthera Kinga, protože slovní projev: "I have a dream", ve kterém mluvil o světě, v němž spolu běloši a černoši žijí jako bratři, byl pro ni příliš?

To, oč tu jde, je mnohem hlubší než finanční problém. Měli-li by běloši něčím splácet dluh, pak důrazem na rovné zacházení (viz poznámka pana Pánka o policejní a trestní šikaně černochů) a dále snahou o vnímavost, úctu a respekt. Jenomže vnímavost, úctu a respekt si nelze vynutit - maximálně k nim lze vychovávat.

Všem chudým by měl být umožněn lepší přístup ke zdravotní péči a ke vzdělání, zejména k možnosti změnit vlastními silami svůj osud a vymanit se z chudoby. Možná měla Obamova reforma zdravotnictví něco do sebe.