Diskuse k článku

Zcela jinak nešlo po listopadu 1989 dělat nic

Brzy oslavíme 30 let od konce minulého režimu. To hlavní, přechod od centrálně plánované ekonomiky a komunistické totality k tržní ekonomice a demokracii, se povedlo. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co zásadního se dalo po listopadu 1989 dělat jinak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 10.11.2019 20:16

Věci jsou vždy takové, jaké jsou. Kdyby mohly být jinak, tak by také tak byly.

Ze dne na den u nás byla mantra soukromého vlastnictví, volného trhu a kumulace bohatství, kapitálu.

Proti tomu stála naprostá absence znalostí a zkušeností celého národa s tímto novým prostředím. Přitom na ulici ležel relativně bohatý stát (bilióny majetku ve společném vlastnictví). A na hranicích už dávno před tím byli v blocích připravení velice dobře znalí a zkušení zahraniční emisaři, businessmani a nadnárodní kapitál. Vše korunovala naivita našich lidí, že všichni kolem nás mají namysli jen naše dobro a přicházejí nám jen a jen nezištně pomáhat.

My jsme si tady řešili své komplexy méněcennosti vlastní identity a národního sebevědomí, kdežto celý okolní zkušený svět u nás ihned začal realizovat svůj léta připravovaný projekt - jak přijít k novým trhům u nás, převzít naše dosavadní trhy ve světě, levně získat naše fabriky, podniky, vysát disponibilní kapitál, zdroje, zlatý poklad, kolonizovat a ovládnout, co se u nás dal

V. Dorotík 10.11.2019 20:18

Pokračování.

......., co se u nás dalo ..... .

Jelikož jsme do té doby všichni tady měli stejně (holé zadky), tak nebyl žádný problém za třicet stříbrných (levně) zkorumpovat a získat každého, kdo o něčem rozhodoval. A k tomu bylo potřebné prostředí chaosu, absence práva, vymahatelnosti práva, ......., které nebyl problém rychle vytvořit a celá léta udržovat.

To, co se u nás dělo, zjevně probíhalo řízeně a pod kontrolou nezištných zahraničních "poradců" za podpory naší reprezentace (Havlem počínaje, proto také ten bouřlivý potlesk a všechny ty doktoráty ve světě) a úředníků, kteří po létech zažívali slastný pocit důležitosti a určité ekonomické satisfakce.

Dnes je na nás, zda dokážeme už překonat a vystoupit ze své naivity a zda jsme už dozráli, abychom jen nefňukali a byli sami sebou.

:-)

J. Kucirek 8.11.2019 9:44

Jako v Nemecku pri jeho sjednoceni doslo k privatizaci VEB kombinatu pomoci k tomu zrizene spolecnosti Treuhandanstalt. (mimo jine, bezel tyto dny 3. dilny film na toto tema v ZDF) Zapadni kapital predevsim z NSR prevalcoval tamnejsi statni podniky. Mozna pochopitelne, nebot besprostredne po padu zelezne opony nasledovalo prijeti zapadonemecke marky. To se u nas ovsem nestalo, nase koruna zustala korunou. Presto vse byl vysledek stejny, mozna i horsi. Majitele byvalych VEB kombinatu sedi vetsinou ve Stuttgartu ci v Bavorsku. U nas nevime kolikrat kdo co vlastni, komu co patri. Majetek statu se zacal rozprodavat privatizovat a zakony/pravidla byla urcena pozdeji. Je otazkou, byl to umysl?

P. Čech 8.11.2019 12:41

Úmysl? jak u koho. U "bývalých" komunistů jistě. Ti se totiž pře OF nacpali do vščech politických stran a do jejich vedení. Z toho titulu se následně ocitli na volitelných místech kandidátek politických stran a už nic nebránilo tomu, aby s znovu ocitli u moci ( Stráský, Pithart, Klak, Dyba, Ježek, Zeman, Zaorálek, Dlouhý a mnoho a mnoho dalších).

V. Sobotka 10.11.2019 17:49

Souhlas, až na to, že na seznamu je i M. Zeman. Ten vstoupil do KSČ za Dubčeka a normalizační prověrky ho členství zbavily. Tedy věcně a prakticky u M. Zemana o členství v KSČ vůbec nejde a ve srovnání s těmi ostatními komunistou vůbec nebyl. Což velmi zvyšuje jeho kredit.

P. Čech 8.11.2019 7:55

"Co zásadního se dalo po listopadu 1989 dělat jinak"?

Téměř vše. Stačilo k tomu opravdu jen málo. 1. nedovolit angažovanost "bývalých" komunistů v Občanském fóru, 2. nepřipustit do politiky Václava Klause a jeho kumpány (Stráský, Dyba, Klak a pod.), 3. schválit ústavní zákon o obecném referendu tak, aby tento nástroj byl přímo v rukou občanů a ne zástupců politických stran v parlamentu. Toto by bohatě stačilo k tomu, aby se vývoj ubíral zcela jiným směrem. Občanské fórum by nebylo rozbito, k moci by se nedostali "bývalí" komunisté pod rouškou členství v ODS, ČSSD, KSČM, KDUČSL, ODA, SPRRSČ a pod., nebyl by protiústavně rozbit společný československý stát a nebyla by (aspoň si to myslím) podepsána Lisabonská smlouva.

Za těchto podmínek by opravdu vývoj našeho státu směřoval úplně jiným směrem,směrem k vybudování skutečné zastupitelské demokracie. Demokracie, kde je u moci především vůle většiny občanů a ne vůle naprostých menšin, představovaných politickými stranami a jejich příznivci.

L. Písařík 8.11.2019 15:30

Nevím, pane Čechu, co pamatujete, ale tady, kromě vámi vyjmenovaných a komunistů, nebyl nikdo, kdo by věděl co dělat a hlavně jak řídit stát. Rozdělení státu - došlo by k tomu stejně, tady nebyl nikdo, kdo by nedovolil, měli jsme snad na Slovensko poslat vojsko? Když se rozhlédnete kolem sebe na transformaci ostatních soc.dem., nikdo nedopadl výrazně lépe. Máte pravdu, že ti, co byli u kormidla před revolucí, měli větší přehled, kontakty a přístup k financím než ti druzí. Avšak píšeme o tom, co bylo a post ex na tom sotva co změníme. Jen pevně doufám, že se ta situace nebude už opakovat.

L. Písařík 8.11.2019 15:41

A opomněl jsem Lisabonskou smlouvu. Nikdo, ani Klaus, poslední bojovník proti ní, nevěděl přesně, jako skryté obezličky smlouva obsahuje. Tak se stalo, že oprávněné zájmy členů byly vystrčeny na zápraží EP a zůstal diktát bruselských, nikým nevolených úředníků a vysokými platy podplacení členové púarlamentu. Škoda, že GB odchází, bylo by víc těch, co by mohli vyvodit na EK tlak, aby se znovu nastolila EHS, tedy vzájemná spolupráce. Za současného stavu vidím Napoleona Macrona, jak válcuje Evropu za peníze Německa pod jeho nadvládu. EU, to je obrovská hromada peněz a není problém někoho, kdo bude otvírat hubu, umlčet silou, případně penězi.

V. Sobotka 10.11.2019 17:59

Byli tady lidé, kteří to chtěli dělat jinak a správně. Ale ti byli vytlačeni, neměli přístup do médií ani na partajní kandidátky. Např. Miroslav Dolejší. Stalo se tak potom, co V. Havel nastolil generální pardon StBákům a komunistům, prý aby netekla krev. A oni toho dokonale využili a opět nám vládnou.