Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úplné uzavření továren je ekonomická sebevražda

  18:46
Ekonomové se neshodnou, zda by se továrny měly na několik týdnů odstavit. Leckdo to redukuje na debatu levice, jež má blízko k odborům, a pravice, jež má blíže k průmyslovým a zaměstnavatelským svazům. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být továrny na několik týdnů uzavřeny?

Hospodářský růst. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

DEBATA JANA MACHÁČKA

Jan Macháček.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

objednat zasílání e-mailem

Ekonomové se neshodnou, zda by se továrny měly povinně na několik týdnů odstavit. Leckdo to redukuje na debatu mezi levicí, která má blízko k odborům, a pravicí, která má blíže k průmyslovým a zaměstnavatelským svazům. Dle mne je rozdíl v pohledu ekonomů z čistě akademické sféry, kteří říkají zavřít, a ekonomy, kteří mají zkušenost s privátní sférou. Ti před nuceným zavíráním podniků spíše varují. Měly by být továrny povinně na několik týdnů uzavřeny?



Lubomír Lízal, CEO Expobank

Návrat vyšší moci

Dosavadní dlouhodobý přístup je spíš boj s covidem proti nejzranitelnějším členům společnosti. Chaotické uzávěry a lockdowny totiž dopadají především na děti, nízkopříjmové skupiny závislé na každodenním výdělku či na drobné podnikatele. Přitom tyto rizikové skupiny – s výjimkou těžkopádně a pozdě začínajícího pomalého očkování – navzdory jejich obrovským nákladům téměř nechrání. Přestože, nebo právě proto, že tento přístup nefunguje, neboť hlavním místem přenosu je rodina a zaměstnání, vláda jej prodlužuje a zdokonaluje.

Požadavek dvou stejných roušek přes sebe s odkazem na americké doporučení, které to naopak uvádí jako chybu, je jen absurdním dokladem neschopnosti analytické práce s podklady a daty. Přiznejme si, že jsme v neřízeném promořování populace, a protože vakcinace organizačně nefunguje, už jen hledáme záplatu na díru v lodi. Dokud nezabere očkování, jsou jen dvě základní strategie. První je ochrana ohrožených hradbou dostupných testů. Ve Francii vás již několik měsíců otestují na počkání zdarma v každé lékárně. A zcela anonymně.

Stačilo by, aby se hygienici zabývali poměry v provozech a mohli adekvátně řešit situace, které objeví, ať režimovým opatřením nebo uzávěrou. K tomu dnes stačí jediný další nástroj – uzákonit nemožnost odběratelů v takovém případě uplatnit smluvní penále na nedodané služby či produkt, tedy vrátit institut vyšší moci tam, kde dnes smluvně chybí a uzávěra by vedla ke krachu podniku.

Nic nepodepisujete a test si můžete udělat, když jej potřebujete – například, když chcete navštívit rodiče. Proč to nejde u nás, raději nechci spekulovat. Druhou je identifikace ohnisek v zaměstnání. Ale problémem nejsou stabilní pracovní týmy, kde v případě nákazy lze rychle určit okruh možného přenosu a mít šíření pod kontrolou. Obecným rizikem jsou provozy, kde buď není stabilní tým a pracovníci nemohou „marodit“, neboť to je pro ně existenční problém, nebo ekonomicky závisejí na docházce do práce jako agenturní zaměstnanci.

Tam by uzavření pomohlo. Ale opět nejde o plošnou uzávěru všech velkých firem, ale o cílenou identifikaci problematických provozů. To však nemá dělat vláda, stačilo by, aby se hygienici zabývali poměry v provozech a mohli adekvátně řešit situace, které objeví, ať režimovým opatřením nebo uzávěrou.

K tomu dnes stačí jediný další nástroj – uzákonit nemožnost odběratelů v takovém případě uplatnit smluvní penále na nedodané služby či produkt, tedy vrátit institut vyšší moci tam, kde dnes smluvně chybí a uzávěra by vedla ke krachu podniku. To je pravý důvod, proč se názor zmíněných skupin diametrálně liší.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Miliony méně než miliardy

Považuji za nutné na začátku zdůraznit, že situace je natolik špatná pouze vinou české vlády, která kupí chybu na chybu, a Evropské komise (EK), která schvaluje vakcíny pomalu a nebyla schopná zajistit jejich dostatečný počet co nejrychleji. Česká vláda i EK nejvíce chybují v nepochopení, že miliony jsou méně než miliardy. Každý den pandemie stojí české rezidenty zhruba 866 milionů korun na uniklém hrubém domácím produktu (HDP).[*] Za jeden den, kdy pandemie není, bychom si mohli dovolit 2,75 milionu dávek vakcíny od Pfizeru/BioNTechu.

Vláda by konečně měla vzít rozum do hrsti a pochopit, že miliony jsou méně než miliardy. Poukazovat na to, že továrny jsou vázané smlouvami, je nesmyslné. V každé takové smlouvě je klauzule, že pokud ji nelze naplnit vinou „vyšší moci“ (vis maior), pokuty se neplatí.

Jeden týden pandemie nás stojí více než proočkování celé dospělé populace dvěma dávkami této vakcíny. Politikům pořád nedošlo, jak neskutečně drahá tato pandemie je. A to se bavíme pouze o hospodářských škodách. Když započteme zbytečná úmrtí a dlouhodobé zdravotní následky, domácí násilí, odložené lékařské zákroky a psychické problémy, je celkový účet ještě mnohem vyšší.

Obdobné výpočty můžeme udělat s PCR testy. Jejich cena v Česku pro samoplátce se pohybuje mezi 1300 až 2900 korunami. Když pro jednoduchost vezmeme, že jeden test stojí dva tisíce korun, pak nás jeden den ekonomických ztrát stojí 433 tisíc testů. Nejsem si jistý, zda je nutné továrny rovnou zavřít. Provést každý den ráno PCR test všem zaměstnancům a pozitivní poslat domů s plnou kompenzací mi přijde pro českou společnost výhodný kšeft.

Vláda by konečně měla vzít rozum do hrsti a pochopit, že miliony jsou méně než miliardy. Poukazovat na to, že továrny jsou vázané smlouvami, je nesmyslné. V každé takové smlouvě je klauzule, že pokud ji nelze naplnit vinou „vyšší moci“ (vis maior), pokuty se neplatí. A snad každý obchodní partner chápe důvod případného zdržení dodávek.

[*] Výpočet:
HDP ČR 2019 = 5 647,2 miliardy korun
HDP ČR 2020 = 0,944 HDP ČR 2019 = 5330,96 miliardy korun
Denní ztráta = (5 647,2 - 5330,96) / 365 = 0,866 miliardy korun



Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Zničení ekonomiky

Dnes už by asi úplné uzavření průmyslu (kromě existenciálních výjimek, které by asi bylo obtížné přesně definovat) přineslo více škody než užitku. Je ze zpětného pohledu dost nepochopitelné, že jsme zavírali školy a různé služby, ale celý rok jsme se nestarali o testování a trasování, ba ani o roušky a respirátory či o provoz kantýn v průmyslových provozech, kde bylo prostředí nejnakažlivější. Přišli jsme na to, až když rozšíření nakažlivější britské varianty bezprostředně ohrožuje kapacitu našeho zdravotního systému.

Úplné uzavření průmyslu by sotva bylo možné omezit na předpokládané tři týdny, protože brzy po jejich uplynutí by nebezpečí znovu narostlo, a muselo by se zavírat znovu. Takový proces (plyn-brzda) by zničil naši ekonomiku i důvěryhodnost těchto opatření. Po roční zkušenosti s tímto virem se zdá, že tuto bezprostřední hrozbu bude možné zpomalit tentokrát skutečně přísným a vynucovaným dodržováním pravidel, která jsme měli uplatňovat již skoro celý rok a jež jsme masově obcházeli tam, kde bylo nebezpečí přenosu největší.

Úplné uzavření průmyslu by sotva bylo možné omezit na předpokládané tři týdny, protože brzy po jejich uplynutí by nebezpečí znovu narostlo, a muselo by se zavírat znovu. Takový proces (plyn-brzda) by zničil naši ekonomiku i důvěryhodnost těchto opatření.

Chce to si konečně uvědomit vážnost situace, a tentokrát si odpustit jakékoli rozvolňování na Velikonoce i cesty na Zanzibar. Zaplať Bůh, již neslyšíme varování našich předních představitelů, abychom nestrašili lidi, jak zaznívalo většinu minulého roku. Je nebezpečné, jak se nyní všichni upínáme na představu, že po proočkování velké části obyvatel nemoc aspoň ve své nejhorší formě zmizí. To se může ukázat další iluzí.

Jakmile by se podařilo očkováním významně zbrzdit postup dnes převažující britské varianty viru, její místo zaujmou varianty, které jsou schopné obejít imunitu získanou bojem s variantami současnými. Začne období, v němž se budeme vývojem nových vakcín proti novým variantám viru snažit virus v jeho proměnách dohánět.

To bude pokračovat, než buď najdeme úplně nové řešení (účinné antivirotikum), nebo (což je pravděpodobnější) se podaří doháněcí cyklus zracionalizovatr, jak to umíme u chřipky, tedy s pravidelným přeočkováváním po relativně krátkých obdobích. Dokud se to nepodaří, budeme muset počítat buď s trvalým omezováním, nebo se střídavým otevíráním a zavíráním celé společnosti. Boj s virem ještě zdaleka není u konce.



Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Dalekosáhlé důsledky

Továrny nepochybně k šíření nákazy přispívají. Nicméně jejich kompletní uzavření by se rovnalo ekonomické sebevraždě. Proto je třeba delikátně balancovat mezi snahou o zastavení pandemie a alespoň částečnou záchranou ekonomické aktivity. Tuzemská výroba hraje důležitou roli v globálních dodavatelských řetězcích. Její dočasné ukončení by proto mohlo mít dalekosáhlé důsledky. České firmy by mohly čelit nepříjemným žalobám.

Tuzemská výroba hraje důležitou roli v globálních dodavatelských řetězcích. Její dočasné ukončení by proto mohlo mít dalekosáhlé důsledky. České firmy by mohly čelit nepříjemným žalobám.

Naprostá většina západních zemí také udržuje výrobu v chodu, zatímco služby významně omezuje. Takový model pomáhá zabránit úplnému kolapsu ekonomiky. Z analýzy makrodat řady států vyplývá, že v případě klíčového ukazatele indexů nákupních manažerů (PMI) zůstává výroba v pásmu expanze, zatímco služby se potácejí hluboko v pásmu kontrakce.

Výrobní firmy by měly dodržovat přísné hygienické standardy, případně přistoupit k rozdělování směn. Uzavření továren představuje ultima ratio prostředek, který by se měl použít až při dalším citelném zhoršení pandemické situace.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom banky CREDITAS

Předvídatelná opatření

Ani levice a pravice, ani akademie a praxe. Spor spočívá v tom, zda vedou zvolené prostředky k cíli, a zároveň zda k němu nevedou jiné prostředky, které by to zvládly levněji. Do toho všeho by s uzavřením přišla vláda, které lidé zaslouženě přestávají věřit, že dělá rozhodnutí s čistou hlavou a promyšleně.

Ať člověk fandí zavřeným fabrikám či je proti tomu, všichni se shodneme, že by taková opatření měla být co nejméně chaotická. Měla by být předvídatelná.

Je-li našim cílem snížit počet kontaktů, a tedy i nakažených, potom je uzavření fabrik rozumným krokem. Je-li to za každou cenu, potom by o tom neměla být žádná diskuse. Pokud to však není za každou cenu, stojí za to zkoumat alternativy a je pochopitelné, když někteří ekonomové ukazují, že náklady uzavřeného průmyslu jsou astronomické a dotýkají se nás všech, přičemž stejného dopadu na křivku nových případů bychom mohli dosáhnout levněji.

Tím nejlevnějším by byla větší předvídatelnost. Ať člověk fandí zavřeným fabrikám či je proti tomu, všichni se shodneme, že by taková opatření měla být co nejméně chaotická. Měla by být předvídatelná.Pokud se vláda rozhodla podniky nezavřít, ať je konzistentní. Průmysl neví, na čem je. Ničí to byznys podobně, jako kdyby byly dávno fabriky zavřené, ale bez kýženého dopadu na oslabení pandemie. Neustálé změny a přešlapování na místě přinášejí to nejhorší z obou zel – více nakažených a spoustu zbytečných peněz.



Monitor Jana Macháčka