Diskuse k článku

Trh není delfská věštírna. Ale Trumpovi věří

Na nástup Donalda Trumpa zareagovaly trhy pozitivně. Média však z něho téměř šílí. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Je trh tak krátkozraký, že nerozpozná destruktivní elementy v Trumpově politice a soustřeďuje se jen na snižování daní či deregulaci?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

No, vezměme to prakticky,

pokud bychom chtěli investovat do amerických cenných papírů, koho bychom spíše vyslyšeli, akciové trhy nebo analýzy makroekonomů? A zdůrazňuji, jde o naše peníze, o naše zisky či ztráty. A akcie kterých firem bychom spíš nakupovali, těch nadnárodních, s výrobou roztrkanou po celém světě nebo těch spíše amerických, majících rozhodující činnost v USA? Pro mě jsou ty odpovědi víceméně jasné. Ale ekonomie je vědou stochastickou a stát se může cokoliv.

0/0
3.2.2017 15:08

Macháčkova otázka je sugestivní

"Je trh tak krátkozraký, že nerozpozná destruktivní elementy v Trumpově politice...?"

Otázka předpokládá, že v Trumpově politice jsou "destruktivní elementy". Jakoby bylo předem jasné, co je destruktivní potažmo konstruktivní. Přitom jasné je jen to, že to rozpoznat nelze (přestože makroekonomové se živí tím, že tvrdí, že to umí).

Trh je j složitý a plný neznámých zpětných vazeb asi jako živý organismus - své neduhy nejlépe vyléčí, když se mu do toho žádný lékař neplete.

0/0
3.2.2017 9:40