Diskuse k článku

Shazovat peníze z vrtulníku je nápad akademika

Co by měly centrální banky dělat v další ekonomické krizi? Někteří ekonomové se vracejí k rozhazování peněz z vrtulníku. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by se v další krizi rozhazovat peníze z vrtulníku?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lazecký 13.1.2019 2:25

Shazovat peníze z vrtulníku není nápad žádného akademika

P. Macháček zcela popletl co Friedman napsal. Konkrétně:

"Let us suppose now that one day a helicopter flies over this community and drops an additional $1,000 in bills from the sky, which is, of course, hastily collected by members of the community. Let us suppose further that everyone is convinced that this is a unique event which will never be repeated."

Tato teze je vyslovena v textu (https://web.archive.org/web/20160326035650/https://www.mpls.frb.org/~/media/files/pubs/books/models/pcc169.pdf?la=en), ve kterém Friedman použil "helicopter money" jako příměr, nadsázku, aby vysvětli absurditu monetární politicky uplatňované centrální bankou. Nikoliv tedy jako koncept monetární politiky, jak se p. Macháček snaží demonstrovat. S tím, že by tato nadsázka mohla být použita jako konkrétní monetární politika přišli až další ekonomičtí šílenci.