Diskuse k článku

Nebojme se robotů, práci lidem nevezmou

Stroje jsou čím dál výkonnější. Dosud však všechny varovné předpovědi o nadvládě strojů nad lidmi selhaly. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jsou dnešní podmínky natolik jiné, že stroje vytlačí lidi z pracovního trhu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Pavel Šefl

Chybí ekonomický motor - koupěschopná poptávka

Pane Chmelaři,

myslím, že jste vystihl velmi dobře, v čem je základní problém.Technologický pokrok za to opravdu nemůže. Bude však akcelerovat sociální rozpory v důsledku nefunkčního parazitního systému distribuce a redistribuce statků ve společnosti. Tento systém na jedné straně kumuluje stále větší bohatství do rukou hrstky superbohatých a na druhé straně stále zvětšuje propast mezi ladem ležícím bohatstvím finančních elit a bídou stovek milionů lidí jejichž chudoba není schopna generovat koupěschopnou poptávku, která je hybnou silou každé ekonomiky.

0/0
22.2.2016 20:24
Foto

K27a80r48e32l 51P36l51í26h58a58l 2349415398101

Výsledek fyzické práce

lze replikovat jedině zase prací, což umožňuje zaměstnat velký počet lidí. Lidé mají při fyzické práci podobný výkon. Pro intelektuální práci to první platí jen částečně z důvodů soupeření (konkurence není ochotna sdílet know-how). To druhé o výkonu neplatí vůbec. Společenský systém se tomu bude muset přizpůsobit stejně tak, jako za průmyslové revoluce.

0/0
18.2.2016 12:51