Diskuse k článku

Nebojme se robotů, práci lidem nevezmou

Stroje jsou čím dál výkonnější. Dosud však všechny varovné předpovědi o nadvládě strojů nad lidmi selhaly. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jsou dnešní podmínky natolik jiné, že stroje vytlačí lidi z pracovního trhu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Šefl 22.2.2016 20:24

Chybí ekonomický motor - koupěschopná poptávka

Pane Chmelaři,

myslím, že jste vystihl velmi dobře, v čem je základní problém.Technologický pokrok za to opravdu nemůže. Bude však akcelerovat sociální rozpory v důsledku nefunkčního parazitního systému distribuce a redistribuce statků ve společnosti. Tento systém na jedné straně kumuluje stále větší bohatství do rukou hrstky superbohatých a na druhé straně stále zvětšuje propast mezi ladem ležícím bohatstvím finančních elit a bídou stovek milionů lidí jejichž chudoba není schopna generovat koupěschopnou poptávku, která je hybnou silou každé ekonomiky.

K. Plíhal 18.2.2016 12:51

Výsledek fyzické práce

lze replikovat jedině zase prací, což umožňuje zaměstnat velký počet lidí. Lidé mají při fyzické práci podobný výkon. Pro intelektuální práci to první platí jen částečně z důvodů soupeření (konkurence není ochotna sdílet know-how). To druhé o výkonu neplatí vůbec. Společenský systém se tomu bude muset přizpůsobit stejně tak, jako za průmyslové revoluce.