Diskuse k článku

Naše doba není velkým reformám nakloněná

Česko se podle některých odborníků vzdalo velkých reformních úkolů – například v oblasti penzí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Máme žádat velké reformy, nebo už jejich doba pominula?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Reformy

Souhlasím s Vámi. Pojem reforma ovšem neznamená návrat k původním normám. Reforma znamená "nápravu, zlepšení, přetvoření"a nebo, lépe, všechno toto dohromady. Vezmete-li si kteroukoliv "reformu", které u nás byly provedeny, jednalo se pouze o to přetvoření. Nikoliv ovšem zlepšení či nápravu. Ve většině případů provedené "reformy" leda tak zmršily původní stav ke stavu ještě horšímu. Je jedno, zda se jedná o reformu školství, zdravotnictví, daňového systému či práva. Nový systém s jedinou výjimkou (systém politický) byl v ž d y horší než ten původní. I ten politický systém byl však zmršen způsobem "chytré horákyně". Ani nahá, ani oblečená, ani rozcuchaná, ani učesaná, ani ryba, ani rak, ani demokracie, ani socialismus, ani anarchie. Vždy něco mezi tím, co nestojí za nic. Typicky české.

0/0
2.11.2017 12:25
Foto

I84s91a42a98c 79N52e62w20t45o85n 8296579637687

Reformy

No, já jsem přesvědčen, na základě pozorování a rozhovorů s řadou lidí různých profesí, věku, vzdělání..., že lidé jsou především alergičtí na slovo "reforma".

Zkuste popřemýšlet nad tím, zda náhodou není zprofanováno věcně, nadužíváno z hlediska četnosti výskytu a zejména nad jeho významem. Slovo reforma totiž znamená "návrat k původním formám". A tady je otázka jakým - hodláme se vracet v penzích před Bismarka, ve školství k Marii Terezii...?

Oni si všichni ti reformátoři - politici, bankéři, pojišťováci - valí svoje kuličy, přemýšlí nad tím, co by zprivatizovali a vůbec nevnímají, jak moc stačili za 25 let lidi nas..t. Výsledkem je to, co popisuje pan Čech - lidi chtějí reformu - ale ta pro tyhle nenažrané šíbry může skončit velmi, velmi špatně.

0/0
2.11.2017 10:06

Re: Jak to vidím já.

politické strany ustrnuly ve vývoji a to již počínaje rokem 1920. Budou-li se takto chovat nadále a záměrně paralyzovat normální chod státu, dosáhnou jen nových, předčasných voleb a tím jen urychlí svůj odchod z politické scény. Už aby to bylo!

0/0
1.11.2017 18:00

Jak to vidím já.

Jde o to, koho rozumí pan Macháček pod pojmem "Česko". Česko není nakloněno velkým reformám? To je zásadní omyl a ukázaly to i poslední volby do poslanecké sněmovny. Velkým, ale ani malým, reformám nejsou nakloněny politické strany, jejich politici, novináři, politologové a někteří ústavní soudci, jakož i "experti" na ústavní právo. Tedy všichni ti, jimž nadmíru vyhovuje ten zahnívající rybníček, jímž ČR je. Skutečné Česko, tedy občané ČR, velkým a zásadním reformám nakloněni jsou a dali to jasně najevo tím, že nevídaným způsobem ve volbách vyzdvihli občanská hnutí ANO 2011 a SPD. To jsou totiž ta hnutí, která mají ve svých programech zásadní změny a reformy systému, který se za posledních 24 let ukázal být naprosto neschopným v otázkách efektivního, smyslupného řízení státu. Naše doba je velkým reformám nakloněná, ovšem netřeba se vymlouvat na nějakou "dobu". Doba je stále stejná, mění se pouze v závislosti na čase. Ve stejné závislosti na čase se mění i názory a vůle občanů. Pouze

0/0
1.11.2017 17:56