Diskuse k článku

Mzdy zvýší změna kultury společnosti

V poslední době se často diskutuje o problému výše reálných mezd v soukromé sféře. Jan Macháček se ptá: Je jiná cesta k vyšším mzdám, než vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou? Jak slabý mzdový růst souvisí s produktivitou práce? A s oslabením koruny?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Pan Outrata tvrdí,

Outrata tvrdí, jakje nezbytníá imgracr pro   růst mezd a  zroveň uvádí  jak  vyrostly  mdy  na  Tchajwanu, kde  jsou praktick y jen samí  etničtí Číňani.

0/0
1.12.2015 15:44

Re: Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

jako management, tak v konstrukčních a projekčních kancelářích. Mnozí z nich se zabývali i aplikovaným výzkumem. Byla za tím dlouhá tradice našeho odborného školství, která byla také vzorem pro jiné státy. Ale to je již minulost.

0/0
29.11.2015 11:40

Pan Outrata tvrdí,

že se přijímání migrantů bráníme. Je to samozřejmě úplně jinak. S ekonomickými, vysoce kvalifikovanými migranty a pracovitými, žádný problém není. Pracují tady lidé z Číny, Jižní Koreje, Vietnamu a dokonce z Koreje Sverní. Výzkumné týmy jsou plné pracovníků z celého světa a nikdo se tím nezabývá. Strach je spíše z obrovského návalu vysoce nekvalifikovaných sociálních uprchlíků do Evropy, kteří dříve nebo později zamíří k nám. Již dnes vláda dává do rozpočtu na příští rok jednu mld. Kč na přímou podporu migrantů a další nemalé peníze nepřímo, nepočítaje prostředky z fondů EU. Přitom jižní státy EU vykazují až padesáti procentní nezaměstnanost mladých lidí. Takže, problém bude asi trochu složitější, že pane Outrato. A vy jako bývalý statistik a člověk, dlouhá léta žijící v zahraničí, musíte mít asi lepší rozhled než já.

0/0
29.11.2015 11:34

Re: Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

Tak za prvé: technici dnes nejsou teoreticky nabušení, resp. jen zcela výjimečně. Zeptejte se prosím vysokoškolských pedagogů, kteří si stěžují, jakou úroveň mají středoškoláci, kteří se hlásí na technické obory

a za druhé: o vysoce odborně připravené absolventy technických vysokých škol zas až takový zájem není, protože pracovní trh jim ani nenabízí dostatek míst. Většinou se jedná o místa středního managementu, kde žádné vysoké vzdělání ani nepotřebujete, ale stačí vám slušná znalost angličtiny a nějakou tu počítačovou gramotnost. Specifické znalosti vám stejně nemůže poskytnout žádná škola. A tak školy chrlí polovzdělané absolventy a trh si spíše stěžuje, že jich je málo, protože, kdyby se zvýšila úroveň studia, tak ten počet absolventů ještě klesne. Tak se udělá se pravý opak.

Bohužel, na trhu spíše chybí kvalitní středoškoláci, kteří by tyto požadavky bohatě splnili. Jsem z generace, která zažila tak vysokou úroveň průmyslovek, že absolventi většině praktických potřeb plně vyhovovali, a to

0/0
29.11.2015 11:19
Foto

S51t91a34n22i50s73l33a47v 38T22o67m20á63š 1268903834372

Re: Pěkný článek.

Skoro každý se mohl přesvědčit, že o přijímání zaměstnanců a mzdě rozhoduje hlavně věk, vzhled, loajalita a diplom, pracovní schopnosti jsou vedlejší, zkušenosti a znalosti, které ohrožují důstojnost šéfa jsou nežádoucí.

0/0
28.11.2015 6:30

Pěkný článek.

Jsou sféry jako obchod, služby a mnoho dalších odvětví s vysokým podílem z celkového množství zaměstnanců, kde jsou mzdy otázkou schopností a úsilí zaměstnanců. Mám prodavačku, která bere 150/hod. a mám prodavačku, které dávám 55/hod. ve stejném obchodě a 1000x raději mám tu dražší. Dle mého soudu se láteření zaměstnanců na mzdy odvíjí od jejich inteligence, chápání jejich přínosu pro firmu a s tím spojené přímé úměry ve vztahu k výši jejich ohodnocení. Nejsme zvyklí dávat práci 100%, vidím to na sobě. Bolševik v tomto smyslu zcela pokřivil několik generací a děti těchto generací jakbysmet.

0/0
28.11.2015 2:53

Srovnávání a dohánění je pitomost

Odboráři milují srovnávání a dohánění, ale i mnozí ministři neustále srovnávají a pokládají to za argument. Jak bylo zde mírně řečeno, dohánění není relevantní. Srovnávají ti, kterým chybí argumenty.

Důraz na vzdělání a výše mezd učitelů? Co je to důraz na vzdělání? A investice do vzdělání? Zvýšili snad v Singapuru mzdy učitelům? Nebo nechali i v této oblasti volnou ruku trhu?

0/0
27.11.2015 9:13

Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

ovšem je, kdo a s jakou úrovní znalostí a dovedností školu opouští.Teoreticky "nabušení" technici, neznalí praktických problémů a navíc si svoji nedostatečnost nepřipouštějící.To jsou ti, kdo nás vytrhnou?V tomto bodě jsem víc než skeptický.

0/0
26.11.2015 18:31