Diskuse k článku

Mzdy zvýší změna kultury společnosti

V poslední době se často diskutuje o problému výše reálných mezd v soukromé sféře. Jan Macháček se ptá: Je jiná cesta k vyšším mzdám, než vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou? Jak slabý mzdový růst souvisí s produktivitou práce? A s oslabením koruny?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

ovšem je, kdo a s jakou úrovní znalostí a dovedností školu opouští.Teoreticky "nabušení" technici, neznalí praktických problémů a navíc si svoji nedostatečnost nepřipouštějící.To jsou ti, kdo nás vytrhnou?V tomto bodě jsem víc než skeptický.

0/0
26.11.2015 18:31

Re: Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

Tak za prvé: technici dnes nejsou teoreticky nabušení, resp. jen zcela výjimečně. Zeptejte se prosím vysokoškolských pedagogů, kteří si stěžují, jakou úroveň mají středoškoláci, kteří se hlásí na technické obory

a za druhé: o vysoce odborně připravené absolventy technických vysokých škol zas až takový zájem není, protože pracovní trh jim ani nenabízí dostatek míst. Většinou se jedná o místa středního managementu, kde žádné vysoké vzdělání ani nepotřebujete, ale stačí vám slušná znalost angličtiny a nějakou tu počítačovou gramotnost. Specifické znalosti vám stejně nemůže poskytnout žádná škola. A tak školy chrlí polovzdělané absolventy a trh si spíše stěžuje, že jich je málo, protože, kdyby se zvýšila úroveň studia, tak ten počet absolventů ještě klesne. Tak se udělá se pravý opak.

Bohužel, na trhu spíše chybí kvalitní středoškoláci, kteří by tyto požadavky bohatě splnili. Jsem z generace, která zažila tak vysokou úroveň průmyslovek, že absolventi většině praktických potřeb plně vyhovovali, a to

0/0
29.11.2015 11:19

Re: Tlak na vzdělání je moc pěkná věc, otázkou

jako management, tak v konstrukčních a projekčních kancelářích. Mnozí z nich se zabývali i aplikovaným výzkumem. Byla za tím dlouhá tradice našeho odborného školství, která byla také vzorem pro jiné státy. Ale to je již minulost.

0/0
29.11.2015 11:40