Diskuse k článku

Kryptoměny jsou formou podvodu letadlo

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho bitcoin a další kryptoměny představují „matku všech bublin“. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co o tom soudíte?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R. Gamanov

Hledání skutečného použití pro cryptomeny

Podle mě nejzajímavější aspekt crypto měn je ten že jsou, i když se to nezdá na první pohled, radiálně regulované. Regulované svým kodem, který nenadržuje jedné ze stran transakce a je tedy "trust less". Crypto měna nepotřebuje například centrální banku, která by potvrzovala validitu transakcí a není možné je zmanipulovat, nebo "tisknout" a způsobit tak umělou inflaci.

Na cryptoměnách je také možné pomocí tzv. smart contracts vytvořit decentralizované aplikace, které můžou například zefektivnit složité transakce mezi institucemi a bankami, takové "smart contract" by například v budoucnu mohli zefektivnit fungování státu, protože některé složitější transakce, jako je placení daní, vypořádání závazků se bude konat automaticky, bez centrální autority, nebude potřeba dodatečné kontroly, ubude sporů, podvodům práce pro právníky, soudce a státní správu.

Podle mě bude rok 2018 o hledání skutečného použití pro cryptomeny a jeho následné aplikace koncem roku, budou se objevovat "nápady" jak crypt

0/0
12.3.2018 0:40

J. Tachovský

Bitcoin je na nic

Behem relativne kratke doby uz nebude k dispozici HW, ktery by efektivne tezil nove bitcoiny. Tim bublina praskne, protoze transakce nepujdou overit. A co s menou, kterou nejde utratit ani vymenit za neco jineho.

0/0
9.3.2018 10:04

R. Gamanov

Re: Bitcoin je na nic

To není pravda, náročnost těžby se nezvyšuje proto, že by byla samotná těžba složitější, jedná se stále o stejný algorytmus sha-256, kterým se transakce šifrují a shlukují do bloků, ale těžba je stále náročnější protože "těžaři" si navzájem konkurují a protože počet těžařů se neustále zvyšuje, dokonce exponenciálně, což na jednu stranu vede k tomu, že někteří těžaři, kteří jsou technologicky pozadu ztrácejí dech a jejich činnost se stává méně výdělečnou, na druhou stranu celá síť jako celek a tedy i bitcoin je více zabezpečený, protože těžaři spolu soutěží o ten "nejzabezpečenější blok transakcí" Není možné aby se těžba pro toto zastavila a tedy zastavilo se potvrzování transakcí, jen někteří těžaři přestanou být výděleční a náročnost těžby se tomu uzpůsobí... Dále co se týče bitcoinu jako sítového protokolu tak se neustále zlepšuje, je to přeci jen software, který je možné optimalizovat, zlepšovat atd, například nedávná implementace segWit, díky které se transakce stávají méně náročné na prostředky a cena za tran

0/0
12.3.2018 0:26