Diskuse k článku

Kritika České národní banky není férová

Česká národní banka zřejmě letos opustí svůj kurzový závazek. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Zaslouží si ČNB kritiku, že slíbila dodržovat svůj závazek do 1. dubna? Co se stane po jeho opuštění?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CNB ma dost moznosti

CNB muze zavest po vzoru Svycarska poradny zaporny urok a pak muze byt Euro i za 28 korun. Cesko tez muze prejit na Euro a pouzit Eura ktere vlastni na vymenu papirovych penez. Tez se muze zblaznit a zacit prodavat Eura napriklad za 25 korun.

0/0
20.1.2017 18:08

I. Veselý

Názor laika

Jako absolutního laika mě zaráží názory dvou autorů. A to těch, kteří by okamžitě po ukončení intervencí fixovali kurz pro přijetí Eura. Čili říkají, že intervencemi jsme vaše mzdy a úspory v porovnání s eurozónou obrali o deset procent a teď když intervence již nemáme čím zdůvodňovat dále tak ten vysoký kurz zafixujeme abychom do eurozóny vstoupili se slabým kurzem a znehodnotili tak práci a úspory občanů navždy. Pokud tomu dobře rozumím, což nemusí být pravda, tak, pokud se rozhodnou přijmout euro, tak v nevýhodném kurzu pro lidi.Já jsem proti euru v případě kurzu nad dvacku.

0/0
20.1.2017 12:24

J. Nový

A potom?

" České devizové rezervy se proto někdy zvyšují o miliardu eur denně. "

.

Pokud to chápu dobře, tak ČNB nakupuje tato eura v kurzu 1:27, tzn., že za tu miliardu eur zaplatí 27 miliard korun denně. Co se stane s těmi eury, až bude kurz třeba 1:25? ČNB bude zas za ta eura nakupovat zpět ty koruny v tomto novém kurzu? Tzn. že pokud nakoupí za den také miliardu eur, bude čistý denní prodělek 2 miliardy korun? Za 10 dní, 20 mld, za 100 dní 200 mld.? Možná to chápu naprosto špatně a pokud zde bude někdo, kdo tomu rozumí, prosím o vysvětlení. Ale pokud tomu tak je, tak pardon, ale na takovém "hospodaření" nevidím nic obdivuhodného. Troufám si říct, že takto vyrobit prodělek by uměl kdokoliv z nás. Ale jak píši, možná jsem vše špatně pochopil...

0/0
20.1.2017 7:37

Re: A potom?

Já tomu nerozumím přesně jako vy. A také hledám vysvětlení. Asi si budu muset prostudovat zákon o ČNB, možná tam to bude.

0/0
20.1.2017 10:07

Potom přijdou (účetní) ztráty

Chápete to dobře. Pokud nastane Vámi popisovaná situace, tak ČNB utrpí příslušné ztráty. Bude se jednat o ztráty "pouze" účetní, protože dokud máme vlastní měnu, tak se ztráta nemusí realizovat (reálně uhradit). V případě přijetí eura by ale musela být ztráta ČNB uhrazena. Hlavní zákonem definovaný úkol ČNB je cenová stabilita a Zákon o ČNB ani Ústava ČR problém ztráty ČNB nijak neupravuje...

0/0
31.1.2017 9:41

Přesný termín budou znát jen členové rady.

Jestlipak někdo ověřil majetky těch, co rozhodli a jejich rodin? A jestlipak to někdo udělá u těch, co musí tuhle kulišárnu zastavit? Osobně si myslím, že ovlivňování kurzu bylo hozením žulové kostky do rybníka, aby ostatní viděli, že ČNB tu není jen pro ozdobu. Škoda, že si to nevyjí Singer.

0/0
19.1.2017 15:10