Diskuse k článku

Kauza Huawei není o závislosti, ale o bezpečí

Skandál okolo firmy Huawei rozproudil diskusi o technologické závislosti. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Chápete obavy Západu z technologické závislosti na cizí velmoci? Co může ekonom říct o pojmu technologická závislost?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Panbuch

nesouhlasím

podle mého názoru jde o nemilosrdný souboj globálních hráčů na šachovnici moci - s ranami "pod pás".

Boj o co?

O to, kdo ovládne globální trh a ICT prostředí ne desetiletí dopředu - za situace kdy definitivně, v jistém smyslu končí dějiny lidstva, příměrem, modifikovaných knihtiske a párou, uhlím a ocelí, jadernými zbraněmi a začínaji úplně nově dějiny lidstva - nové, netušené businessové příležitosti v úplně nových odvětvích = noví miliardáři ...dobývaní kosmu soukromými společnostmi, ovládnutí nikoliv milioných trhů, ale miliardových trhů rychlostí světla - pomocí rychlého internetu, datového a komunikačního propojení - reklama, obchod a samozřejmě hybridní kampaně a ...kontrola a ovládání mohutných mas biologické hmoty "Homo (non)sapiens" novým druhem "HomUI Informatikus"....a HUAWEI je těžkým hráčem nasazeným probudivšího se draka - 5000 let existující asijské civilizace.

Kdyby se ro řekolo na rovinu, bude to mnohem přijatelnější a věrohodnější než mlžení politků (neboť mlha je t

0/0
2.3.2019 11:34

Re: nesouhlasím

Dobrý den, teď nesouhlasím zase já. ICT se nedá ovládnout na desetiletí dopředu.

O boj jde, ale u firem to vyhraje vždy někdo na určitou dobu a ta se s vývojem zkracuje. Tady bych se klonil k příspěvku pan Martina Pánka. Doporučil bych pasáž začínající "Obava tedy správně plyne ...". Rozlišoval bych státní a soukromý sektor. Technologie skutečně neuvěřitelným způsobem "migrují" a spíše se dá očekávat nebezpečí ze strany států, který navíc je schopen účinně rozdmýchat nacionalismus.

Nejsem Robespierre abych házel vášnivé myšlenky. Jsme prostě v kleštích. Sami celou technologii (včetně vývoje a výroby komponent) nezvládneme. umíme pouze aplikovat tyto technologie. Našim mladým se nechce pracovat (studovat) praktické věci, takže to ani nejde. V kontinentální Evropě si nejsem jist, zda toho jsme schopni. A protože datové sítě potřebujeme (nebo chceme), na někoho cizího se obrátit musíme. Z menších zemí snad mě napadá Izrael, že by byl schopen, ale nevím to.

S pozdravem Rostislav Říha

0/0
2.3.2019 13:16

Varování pochází od bezpečnostních složek státu

Dobrý den, několik bodů:

1. Problémem není technologická závislost. Se vší úctou, myslím, že nikdo z nás by neuměl vysvětlit, co to je. Nemám na mysli obecné poznatky - mám na mysli tuto závislost ve vztahu konkrétně problému zvanému dnes Huawei.

2. Myslím, že nejblíže je se svým vyjádřením článek, popisující bránu do hradu. Jde podle mně o bezpečnostní problém. S tím souvisí naprosto bezprecedentní útok na bezpečnostní složky státu, kdy je vyžadován důkaz. Důkaz toho, že vám někdo může a nebo nemusí přibouchnout dveře z mrazáku ve kterém jste je skutečně relevantní (ale ne pro mně).

3. Ano, jsme v pozici, že se někomu musíme vydat na milost - buďto evidentně násilnému státu nebo alespoň dosud přátelskému. Jo blbý výběr, ale jiný nevidím.

4. Nakonec - příště půjde asi o jinou firmu, ale vzhledem k uvedenému je podstatné to, kdo ji ovládá.

S pozdravem Rostislav Říha

0/0
2.3.2019 10:53

RE

Ona ta obava zapadu zase neni tak velka, kdyz to berou rezervovane jak Britove tak Nemci. navic, jaksi z tyoho vypadlo, ze tady cesky NUKIB vydal jasnou obavu pred dvema zcela konkretnimi spolecnostmi. Dle meho skromneho nazoru tragicka chyba.

0/0
28.2.2019 16:55

Re: RE Tragická?!

Spíše zhmotněná blbost, kdy si páni šefičci Ňukipu pletou politiku do profesní náplně. Nikdo je nenutil zveřejnit své" objevy" a pak tu pitomost potuplovat prozrazením citlivých info koho je vhodné špehovat. A toto platíme a určitě nadprůměrně!

0/0
1.3.2019 16:11

J. Křivan

Re: RE Tragická?!

Více než.blbost. vzpomeňte na stále otevřenou kauzu "krevní plazma". To je poškozovaní našich zájmů.

0/0
1.3.2019 17:32