Diskuse k článku

Inflace nepřichází, neboť ji chybně měříme

V eurozóně rostou mzdy, což se však nepromítá do růstu cen. Podobné je to s měnovou zásobou, jež sice silně roste, ale úvěry veřejné sféře klesají, a inflace nikde. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co se s tím dá dělat? Jak hodnotíte měnovou politiku ECB? Proč nepřichází inflace?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Koutný 14.10.2019 19:28

Pokud si srovnám cenu komodity zlata, stříbra atp. mající dlouhodobě cca stejnou hodnotu, tak vidím, že jejich cena v penězích roste, čili klesá hodnota peněz! A inflace je pouze bankami a politiky nastavená "rychlost" znehodnocování měny! Ostatně dnes je již více než o 1/2 natištěných bankovek, než tomu bylo v krizi roku 2009!!! Fakt, že se dosud neprojevila značí, že se projeví v tvrdším dopadu na téměř všechny státy světa a jak vidíme na příkladu Turecka, které řeší tento problém invazí - dopad bude o poznání tvrdší pro Turecko!!:-( A asi také pro nerozhodnou reakci EURv!!

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • J. Ráž 12.10.2019 16:22

  Spotřební koš, který je měřítkem inflace je nesmyslně nastavený.

  Ceny potravin rostou jen málo, ceny průmyslového zboží spíše klesají, ale ceny realit rostou v řádech desítek procent a akcie rovněž. Takže peníze, které cpe ECB do oběhu jsou jen virtuální a virtuálně se přesouvají na akciové trhy, což reálné peníze nejsou. Peníze, které se přesouvají v rámci realitního trhu, také s reálnými penězi mají málo co společného. A ekonomové se diví, že jejich teorie vytvořené v době, kdy peníze měly reálnou hodnotu, v časech virtuálních peněz neplatí. Ach jo!

  P. Svoboda 11.10.2019 12:55

  Kolik je inflace pro toho, kdo chce koupit byt v Praze? Můj byt je za 6 let na dvojnasobne ceně. Inflace je tedy pro tohoto člověka 15% p.a. ;-O

  S. Tomáš 11.10.2019 9:02

  Inflace je taková, jakou si banky přejí:-)