Diskuse k článku

Ekonomie má k vědě daleko

Před americkými volbami ekonomové varovali před ekonomickými dopady Trumpova prezidentství. Trhy ale zatím reagují pozitivně. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají se ekonomové takto angažovat? A opírat o „vědu“?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Goeg 8360437319309

Jako obvykle

Kouhout rozumny, Triska totalne mimo. Od Outraty bych alespon ocekaval, ze vi, ze spolecenska veda se anglicky rekne social science (rozhodne ne "humanity"). Takze nic noveho pod sluncem. Proc se porad Machacek pta Trisky? To jiny ideologicky totalne zaslepeny traged neexistuje?

0/0
7.12.2016 0:51

Ekonomie není exaktní vědou

Každý vědec vychází z konstant, o kterých už se nediskutuje, neb se považují za objektivně prokázaný fakt, zákon. Takové nezpochybnitelné "zákony" ekonomika, na rozdíl od fyziky, či matematiky, nemá. A žádná exaktní věda nemůže být založena jen a pouze na teoretických předpokladech, které jeden vědec respektuje a druhý zpochybňuje, aby nakonec realita dokázala, že se mýlí oba.

Takže ekonom pracující na budoucnosti je informovaný "věštec" pracující s odhady postavenými na už neaktuálního datech, nikoliv exaktni vědec, pracující s fakty.

Takže, chceme-li považovat ekonomiku za vědu, tak ji můžeme v zařadit mezi vědy společenské, rozhodně ne exaktní, jak nám tvrdí pan Tříska.

0/0
2.12.2016 14:17

Jaká je role expertů v politice?

Jestliže obecně je věda jakékoliv bádání plus popisování a třídění, pak je ekonomie někdy věda a někdy ne - když jde třeba o to prosadit nějaký politický záměr.

Macháčkova otázka je příliš akademická. Mně by se líbila spíš otázka, jaká je role expertů v politice.

0/0
2.12.2016 10:07

M. Šoltés

Ekonomie nejsou jen finance

Příspěvek pana Jonáše, žel, odráží celospolečenské nepochopení ekonomie a tedy i ekonomů. Argumentovat, že ekonomie není věda na základě toho, že poslední tři ministři financí nejsou ekonomové je minimálně zavádějící a klamný ze dvou důvodů.

První a zásadnější důvod je, že ekonomie prostě nejsou jen finance (a to dokonce ani v širším chápání, toho co náleží do agendy běžného ministerstva financí). Jde o vědní disciplínu se širokým záběrem a to lze jen těžko rozporovat. Dokonce se zdá, že postupem času je relativní zastoupení ekonomů, co by studovali finance čím dál menší.

Druhý, trochu lakonický důvod, jak by asi vypadalo ministerstvo financí, kdyby tam nebyl jediný ekonom. Tedy, ministerstvo není jen o jednom ministrovi. Co víc, jak by vypadalo jakékoliv ministerstvo bez ekonomů.

0/0
2.12.2016 9:43