Diskuse k článku

Dlouhodobé predikce závisí na předpokladech

Podle Národní rozpočtové rady by se zadlužení českého státu mohlo za padesát let vyšplhat na 230 procent HDP. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má smysl dělat „superdlouhé“ prognózy?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

I. Patta 677

Dlouhodobé predikce jednooborových specialistů

jsou věštěním ze skleněné koule. Naši budoucnost, včetně té dluhové, ovlivňuje především implicitní (skrytý) dluh v průběžně financovaných sociálních systémech (důchodový, zdravotnictví). Implicitní dluh si můžeme představit jako slib státu vyplácet v budoucnosti platby (starobní důchody), na které si dnes nevytváříme žádné rezervy v podobě dostatečného počtu dětí v populaci (V. Kreidl, O. Schneider). Už První Bezděkova důchodová komise v roce 2005 odhadla schodky státního důchodového systému -v době odchodu Husákových dětí do důchodu- na 120 miliard korun/rok BEZ ZAPOČTENÍ INFLACE. Jako sociální ekonom mohu s jistotou predikovat, pokud rychle a trvale nezvýšíme úhrnnou plodnost na 2,1 dítěte/ženu, schodky důchodového i zdravotního systému po roce 2038 na 33 % z vyplácených peněz. Co je potřeba udělat? Odstranit nadměrné zdanění mezd rodičů vychovávajících děti (aktuálně ve výši 44 miliard korun), a dále udělat pořádek v účetnictví státního důchodového systému a ve financování zdravotn

0/0
18.11.2018 11:50

I. Patta 677

Re: Dlouhodobé predikce jednooborových specialistů II

Co je potřeba udělat? Odstranit nadměrné zdanění mezd rodičů vychovávajících děti (aktuálně ve výši 44 miliard korun), a dále udělat pořádek v účetnictví státního důchodového systému a ve financování zdravotnictví (v roce 2018 MPSV ČR a MZ ČR vyhodí oknem 59,94 miliardy korun ze státního rozpočtu jen pro zakrytí faktu, že v průběžně financovaných systémech nemá kdo platit (z odvodu sociálního a zdravotního pojištění), těm kdo nevychovali děti, na starobní důchody a zdravotní péči ve stáří. Nevěřícím Tomášům připomenu černé pasažéry Jiřího Rusnoka.

0/0
18.11.2018 11:51