Diskuse k článku

Centrální bankéři se do mezd plést nemají

Guvernér australské centrální banky vyzval zaměstnance a odboráře, aby žádali vyšší mzdy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měli by centrální bankéři k takovým věcem vyzývat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Aktuální otázka.

Neměli by se do toho plést. Mzdy jsou totiž, a nebo mají být, věcí dohody a smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem ev. odborů, které zaměstnance zastupují. Zásadně ne státu a jeho orgánů, ani politických stran či hnutí. Neměly by existovat celostátně platné mzdové tabulky učitelů, lékařů a zdravotníků ,hasičů, státních úředníků a pod. Nevidím totiž rozdíl mezi nimi a lidmi, zaměsnanými na podobných pozicích v soukromých firmách. Např. stanovení platů lékařů je věcí každého konkrétního lékaře a jeho zaměstnavatele - příslušnou nemocnicí, se kterou podepsal pracovní smlouvu. Lékař podepsal pracovní smlouvu s nemocnicí, učitel se školou, úředník s ministerstvem, krajským či obecním úřadem a pod. Tito by také měli jejich plat stanovovat s konečnou platností a stát se do takovéhoto vztahu nemá míchat. U nás je to jen pozůstatek reálného socialismu, nic jiného.

0/0
9.9.2017 7:39

Re: Aktuální otázka.

Stát tím, že si osobuje právo stanovovat platy lékařů, hasičů, učitelů a pod si sám na sebe plete bič. V případě nespokojenosti těchto lidí s jejich platy tito vystupují a stávkují proti státu a ne proti svému zaměstnavateli. Kdyby platy takových zaměstnanců stanovoval jejich skutečný zaměstnavatel (škola, nemocnice, krajské, městské a obecní úřady), nemohl by konkrétní zaměstnanec vydírat stávkou a hrozbou stávky stát a stát by také nic podobného neřešil. Jednoduché, ne? Nepochopitelné je to snad jen pro socany, kteří by nejraději stanovovali mzdy i v soukromých firmách a řídili veškeré dění ve státě. To jsme zde již měli 41 let a neosvědčilo se to.

0/0
9.9.2017 7:46

Představme si

Představme si, že jsme australský dělník-odborář. Kdo by nechtěl vyšší mzdu. A teď mi guvernér CB poskytuje důvod: moje "nízká" mzda"eroduje podporu pro rozumnou ekonomickou politiku". Je vám to jasné, odboráři? Ne? Mně také ne. Ale je to od guvernéra hezké. Nekončí náhodou guvernérovi funkce a nechce kandidovat třeba na prezidenta?

Jan Mládek píše, že v české povaze je nevyjednávat o mzdě. Ale kupodivu státní zaměstnanci (třeba učitelstvo) to v povaze nemají. Jaký je rozdíl v povaze státního zaměstnance a nestátního? (Jan Mládek má v povaze občas provokovat.)

0/0
8.9.2017 10:25

Re: Představme si

Jan Mládek je jen socanský hlupák, který si neumí představit, že něco může fungovat bez zásahu státu. Typický socan.

0/0
9.9.2017 7:47