Debata Jana Macháčka
Vyšší úspory zatím nejsou důvodem k panice

Evropané začali spořit, čímž potvrzují obavy ekonomů, že spotřebitelé nezachrání pokles ekonomik. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak tomu mají vlády a centrální banky čelit? Mají povzbuzovat k utrácení? Jak je mají přesvědčit?
Regulace cen léků je věcí sociální politiky

Zajímavou ekonomickou otázku představují v souvislosti s koronavirem ceny léků a vakcín. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik by měly být regulované?
USA se z krize zotaví rychleji než Evropa
Americký flexibilní systém vyvolává rychlý nárůst nezaměstnanosti, evropský systém pevnější sociální sítě se jeví vhodnější. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Který vyjde silnější z pandemické krize?
Koronavirová krize globalizaci trvale neomezí

Věštit budoucnost ekonomik po koronavirové pandemii je módní, ale důležité téma. Očekává se odvrat od globalizace, minimálně oslabení. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude mít koronavirová pandemie vedle odvratu od globalizace i jiné dopady?
Odškodnit firmy vládou ano. Zdanit vítěze ne
V Česku se debatuje, zda by měla vláda odškodnit firmy, jež musely zavřít své provozovny. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by vláda odškodnit firmy i zdanit zisky vítězů koronavirové krize?
Záporná cena ropy není dnes nijak mimořádná

Zápornou cenu ropy nelze ignorovat jako obskurní technikálii také proto, že se nic takového nikdy v historii nestalo. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Je záporná cena ropy exces z abstraktního světa finančních derivátů, nebo přelomová a významná dějinná událost reálného významu?
Přesné prognózy propadu ekonomiky jsou nesmysl

Německé ekonomické instituty spojily síly a vytvořily prognózu, která počítá s propadem německé ekonomiky o 4,2 procenta HDP letos a s oživením 5,8 procenta v příštím roce. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Má smysl v současnosti předvídat hospodářský růst s přesností na desetiny?
Státní investice ano. Ale ne socialismus
Ohledně cesty z koronavirové krize se v některých evropských zemích, u nás i ve světě zvažuje, zda by stát neměl do důležitých firem vlastnicky vstupovat výměnou za injekce likvidity. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Může pomoc státními investicemi zakonzervovat starou ekonomiku?
Vrtulníkové peníze nejsou dobrým řešením krize
Jednou možností, jak se vyrovnat s propadem ekonomiky kvůli korunavirové krizi, jsou „vrtulníkové peníze“ – centrální banka by dala každému občanovi danou částku, třeba 50 tisíc korun. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měl by každý občan dostat od centrální banky danou částku?
Nalévání peněz do systému je správný krok
Debata o koronavirové krizi se podobá té o finanční krizi v roce 2008. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jaké budou dopady toho, že centrální banky (především americké a asijské) horem dolem nalévají do systému peníze?
Dopady koronavirové krize zatím nelze změřit

Bankovnictví je nyní zdravější a robustnější než před rokem 2008. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Bude letošní koronavirová krize horší než ta v roce 2008?
Proti pandemii pomůže dobrá fiskální politika

Situace na akciových trzích se posunula. Zdá se, že globální ekonomický dopad koronavirové epidemie bude masivní. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Čekáte průběh krize ve tvaru písmena V či U? Jak by měla být cílená fiskální odpověď? A v čem spočívat globální a evropská koordinace?
Akciové trhy reagují na koronavirus přehnaně

Propady světových akciových trhů v reakci na epidemii koronaviru byly největší od roku 2008 a srovnatelné s rokem 1929. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jde o paniku a stádní chování, či propady akciových trhů odpovídají vývoji reálné ekonomiky?
Britská fiskální expanze se zdá rozumný nápad
Velká Británie se chystá k fiskální expanzi i za cenu velkých rozpočtových schodků. Ty mají především financovat investice do infrastruktury. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Může být fiskální expanze Británie úspěšná?
Je třeba zvýšit bezpečnostní nároky na Huawei

Závislost na čínských technologiích a jejich případné zneužití pro čínské státní zájmy se v uplynulých měsících a letech staly jednou z nejdůležitějších otázek evropské bezpečnosti. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak má Česká republika postupovat v případě 5G sítě a firmy Huawei?