Diskuse k článku

Co znamená být ve Francii muslimem

Nárůst viditelných projevů muslimské zbožnosti je výrazem spíše nenaplněné snahy o účast ve veřejném životě než odmítání principů republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Kecálek

Pobírejte dávky na džihád, ovládneme Evropu, ...
Tohle znamená být v Evropě muslimem:http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/293537-pobirejte-davky-na-dzihad-ovladneme-evropu-radil-britskym-muslimum-kazatel.html
0/0
19.2.2013 13:10
Foto

nemyslíte tu událost v
nemyslíte tu událost v Holandsku? http://www.barenakedislam.com/2012/12/05/despicable-global-media-coverup-that-the-3-soccer-players-who-beat-dutch-referee-to-death-were-muslims/
0/0
19.2.2013 8:18
Foto

To jistě mohou
nicméně to není zcela totéž jako to, o čem hovoří náš komentátor. V chápání onoho politického rozměru, tedy toho jak by se měl okolní svět nakonec podřídit víře, je - mimo jiné - zásadní rozdíl mezi islámem a křesťanstvím, kterému historie v tomhle ohledu srazila hřebínek. Uznávám, že ortodoxní židé takovým směrem lehce pokukují a nejsou mi proto o nic milejší.Hlavní pes je ale zakopán jinde - Muslimské bratrstvo není národní politická strana. Je to panarabské fundamentalistické náboženské hnutí, jehož zakladatel Hassan al-Banna, mimochodem lehce inspirovaný nástupem fašismu v Itálii, mu jako jeden  z hlavních úkolů vytýčil "navrátit světlo islámu všude tam, kde pohaslo." Čímž, dobrák stará, myslel Andalusii, Sicílii a pochopitelně Balkán. Ani ve snu by ho nenapadlo, že o pár desítek let později budou nemuslimové pomáhat prosazení islámu v Paříži a ještě to naivové budou považovat za cosi chvályhodného a za jakýsi druh pomoci "pronásledovaným menšinám".
0/0
18.2.2013 21:32
Foto

Aspik 4233376204793

Plc ho sem.
Přidám si jedno banální a nepodložené ( http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/293512-krvavy-atentat-v-kvete-byl-selhanim-policie-a-agentu.html ) klišé, které snad nikomu nedej bože nebude znít islamofobně - reprodukuji suchopárné konstatování docela všedních faktů a cítím se naprosto bezpečně ;) :"... Tržiště výbuch rozmetal. ... po podobném útoku v lednu, který si vyžádal 92 mrtvých, ...... právě po minulém útoku z ledna. I tehdy byli jeho terčem šíitští Hazarové, kteří jsou sunnity považováni za odpadlíky od víry. ...Podle sdělení vysokého policejního důstojníka Vazíra Chána Násira zahynulo při sobotním útoku 81 lidí a dalších 178 jich bylo zraněno. Dvacet z nich nadále zůstává v kritickém stavu."
0/0
18.2.2013 21:19
Foto

Zdenekb

Když můžou být v křesťanských
Když můžou být v křesťanských zemích křesťanské politické strany (např. CDU-CSU   v Německu, KDU-ČSL u nás), v Izraeli židovské politické strany (např. ŠÁS), proč by nemohly být v islámských zemích islámské politické strany?
0/0
18.2.2013 21:03
Foto

A ještě slůvko o islámu
když už jsem tady tak rozpovídal. Zrovna jsem narazil na nedělní komentář v egyptských novinách Al-Ahram. Jistý Chalid Amayreh (pardon, nevyznám se ve správném přepisu jmen do češtiny) nám tam Cimrmanovými slovy "praví o budoucím čase tótó":http://english.ahram.org.eg/NewsContent/4/0/64804/Opinion/Egypts-unreasonable-opposition.aspx"Někteří opoziční představitelé stále používají termín "politický islám" jako by se za něj měli islamisté stydět. Politický islám není vynálezem Muslimského bratrstva nebo jiných islamistů. Má své pevné kořeny v islámu a jeho svatém písmu Koránu. Nebudu tady debatovat o  argumentech pronášených proti-islámskými sekularisty, kteří tvrdí že vláda šaríi není pro muslimy nutností a že si muslimové mohou zvolit demokracii západního stylu aniž by přitom narušili základy své víry.To, že jsou tyto argumenty naprostý nesmysl, je jasné i muslimským dětem v první třídě. Chci jenom zdůraznit, že není možné odmítnout princip politického islámu aniž bychom tím odmítli islám jako takový."Tož tak.
0/0
18.2.2013 10:45
Foto

Co znamená psáti v Čechách nesmysly
neboli, slovníkem autora, "islamofilní klišé". Vskutku nechápu, co komu připadá tak romantického nebo nezávadného na pomalém šíření nereformovaného středověkého náboženství kladoucího absolutní požadavky na osobní i veřejný život. Ti, kdo vládnou francouzštinou či angličtinou (nutno zapnout titulky) si tady mohou poslechnout jak se na věc dívá agent francouzské tajné služby.http://www.youtube.com/watch?v=eeDYSAFMiYg"Alžírsko pláče" hlavně od té doby, co se zbavilo "kruté francouzské nadvlády" načež se mu kupodivu nepodařilo nahradit ji něčím alespoň přibližně stejně fungujícím. Legionáři si v boji s "národně osvobozeneckými" povstalci jistě nebrali servítky, ani omylem ovšem nepřinášeli Alžířanům tolik utrpení a krutosti jako pozdější občanská válka mezi islámskými fundamentalisty a novým státem.Pokud se autor domnívá, že základní brzdou je to, že na důležitých místech sedí staří bílí muži,  měl by jít příkladem a přepustit své místo ve "finančním sektoru", které jistě zastává jen díky privilegované barvě kůže a původu, některému z oněch nadějných a utlačovaných mladíků  z předměstí, co si ve značkových teplácích zatím musejí frustrace ze života na podpoře vybíjet zapalováním aut a přepadáním tramvají.
0/0
18.2.2013 9:58
Foto

Černoušek

F
Francie má silnou kulturu a silnou tradici laicismu, kterou bychom jí mohli závidět.Mladé generace pochopitelně o nějaká náboženství (ať katolické nebo muslimské) nějaký drtivý, převažující zájem mít nebudou.Podstatné pro Francii je, aby zesílila inkluzi ve školství, v bydlení (postup proti ghettům), snažila se o zaměstnanost mladých lidí - aby nehledali útěchu v drogách nebo nekritickém náboženství.Tam, kde nově příchozímu nic nebrání stát se plnohodnotným Francouzem (nebo jinde zase Němcem, Čechem...) a ústrky nebo vyčlenění ho nenutí hledat si kompenzaci v demonstrativní náhradní identitě (např. muslima, katolíka, žida), neexistuje tenze.
0/0
17.2.2013 23:35
Foto

Tono

Souhlas...
a tuším, že je to váš první srozumitelný komentář :-)
0/0
17.2.2013 10:14
Foto

Olegis

Pro místo na slunci díky fotbalu anebo hip hopu.
se autor prezentuje jako znalec islámu. V Německu je to stejné, díky fotbalu anebo hip hopu se politici a media plácají do kolen jak je ta integrace úspěšná . To povzbudilo nejakého tamějšího buřta , jinak předsedu něm.fotb.svazu, k tomu aby si řekl o 10miliony Eur na "integraci"... a nové Bmw.Realita je ale taková, že hráči "mladíci" na fotbalovém zápasu ukopali k smrti rozhodčího.  Událost úspěšně ututlal fotb. svaz a media.Dovedete si představit ten povyk, kdyby rozhodčího ukopal fanoušek Hans a Jorg? Měli bychom tu doživotní tresty a několika měsíční hon na extrémisty.
0/0
17.2.2013 7:52
Foto

P84a70v19e49l 16M13i48c12h18a84l 9573355653

Propad rodiny
ofenziva televize oslabí i "haram" -  než zakázané, spíše oddělené, nepřístupné. Generace zvyklé od rodiny čekat vše, i bezpečí v bezprávném světě svévole garantované alespoň mstou. V otevřeném světě je frustrací více, třeba jen hledání partnera, jež tradičně zvládnou rodiny samy. Práce mimo rodinu není samozřejmá, konečně ještě moje matka jako vdova vyhnaná nouzí do práce pár týdnů nosila smuteční závoj, až se mohl ředitel komunista zbláznit. Závoj i v konci 5O. let v česku byl náznakem soukromí, budil i nekomunistů respekt. Smuteční šat byl samozřejmostí celý rok. Jakkoliv vedoucí komunista co vyměnil barák svých rodičů za kulovnici na hon, toleroval označování jí za "černou máry", asi mu to došlo, až mu rusové znásilnili doma dceru, když s jejich lampasáky dělal družbu. Francouzská uzavřenost po revolučních otřesech samozřejmá, ponižuje i jiné evropany. Starají se, kdo jim zaparkoval před domem. Konečně z čechů tam emigroval málokdo, oproti ostrovům natož severu je tam lepší klima. Alžír ztratili, to my Podkarpatí oželili hravě.
0/0
17.2.2013 0:21