Diskuse k článku

Co prezident Zeman může, musí a nesmí. A co lze očekávat...

Hlava státu uplatňuje prezidentské pravomoci způsobem, na který jsme u jeho předchůdců nebyli zvyklí. Jaké sporné kompetence ještě přijdou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Uricar

Dobrý den, děkuji, rád
Dobrý den, děkuji, rád vyjasním, co jsem tím myslel. Rozpor není jen zdánlivý, vidím ho však spíše mezi rovinou právní a rovinou faktickou. Tedy, v ČR nemáme prezidentský systém (jako např. v USA) a prezident, byť je součástí moci výkonné, nemá přímou exekutivní moc, jako ji má vláda. Jeho pravomoci jsou omezené, což platí i pro většinu těch, které může vykonávat samostatně, bez spolupodpisu premiéra, či jiného člena vlády. Na rozdíl od pravomocí vlády je totiž výkon pravomocí prezidenta zpravidla na něčem, či na někom závislý – může např. teoreticky dle vlastní libovůle jmenovat předsedu vlády a následně celou vládu, pokud však taková vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, nebude mít její jmenování valný smysl.Miloš Zeman je však nejen zkušený politik, což, myslím, nemohou popřít ani jeho odpůrci, ale navíc, na rozdíl od svých předchůdců, může využít faktické síly svého mandátu opřeného o přímou volbu. Daří se mu tak i ze svých relativně omezených pravomocí „vykřesat“ maximum – mnohem více než jeho předchůdcům, jak ukazuje již v prvních měsících své funkce. A „show“ přitom teprve začíná – na příkladu Ázerbajdžánu se možná již brzy ukáže, zda se prezident bude snažit naplnit i druhou část svého oprávnění „pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí“…
0/0
11.6.2013 21:14
Foto

L62a35d19i82s36l62a43v 41N87o97v73á88k 2967763924253

Odchovanci komunistické propagandy se prozradí sami a hned
svým slovníkem... A nakonec i heslem "Kdo nejde s námi, jde proti nám!"Bohužel, takových blbů vychovaly komunistické večerníčky s "Trautnberkem" několik milionů... Proto je tenhle trapný užvaněný kořala prezidentem.
0/0
8.6.2013 21:57
Foto

P97a68v87e53l 83M40i49c17h49a14l 9433195213

Pokud muž není schopen registrovat svou tělesnou teplotu včas
respektovat své fyzické možnosti třeba jen opřením o hůl či včasným omluvením se ..., čekat od něj nelze už nic. Podobně bude tajtrlíkovat pro media ještě nějaký čas, než příroda regulující procesy biologie prokáže mu službu. Ovšemže to vyhovuje nejen v rusku, oslabení země je nepochybné nejen čínskou animací. Bonmoty a kejklemi se zemi sloužit nedá, stačila tvorba p.Klause, jeho choti, paní Bohdalové e.t.c. Jako první sprška prověří nabubřelé panstvo, první skutečná krize jej zlomí. Jedna věc plánovat budoucnost a tak balamutit odcizené lidi, kteří na svůj život teprve čekají, namísto prožívání přítomnosti. Jiná věc je důvěra světa vyjma ruska, který rozvojových zemí s potrhlými revolucionáči má dávno plné kecky.  Úřad  trvá velmi krátce, i když se stane zázrak v ruské medicině obvyklý a spíchne ještě další volební období, třeba jen tím, že zkorumpovaní diskutéři (pocit podílu na moci, růst vlastního významu) zhanobí všechny další. Kopat za prohrávající chce víc sil. Ústava je jedna věc, pěníze na důchody, špitály..., věc druhá. Rozdíl mezi námi a okolními zeměmi se prohlubuje, konečně když vstupoval ke komunistům, také brzo závratně vzrostla ta propast. Vlastenci nejsou připraveni strádat, šetřit, uštvat se. I Dubček byl brzy v trýblu, stačí jedinná krize. Peníze do marketingové kampaně umí kdekdo, pan Gross je odpočinutý navíc právník a lidi ho znají z televize. Doporučí ho paní Zemanová? Má takové heské české jméno.
0/0
8.6.2013 21:44
Foto

Aligator1674

Prezident Miloš Zeman
Takové ty různé, na první pohled chytré kecy, jsou k ničemu.Jenom kalí vodu. Potřebujeme silného prezidenta, protože to je pro národ poslední šance.Ti, kdo se o Zemana stále všelijak otírají,by si měli už konečně uvědomit, že občané mu dali silný mandát a očekávají, že ho využije.Když si člověk uvědomí tu hrůzu, kdyby byl prezidentem zvolen Trautenberk, tak lze jen děkovat lidem, kteří i přes vady na kráse Miloše Zemana volili - dali mu důvěru, že pomůže napravovat chyby současné vlády. Stálé  řeči jeho odpůrců, co může a nemůže, mě přijdou k smíchu, když už to je s námi dosti špatné a ti odpůrci evidentně chtějí, aby to bylo ještě horší. Zahoďte, prosím ty falešné apatie a přiložte ruku k dílu a ne k bourání zbytků toho,co tu ještě zůstalo dobré. 
0/0
8.6.2013 19:00
Foto

Křivan

Povodně, co prezident může, musí a nesmí
Jak si Nečas nejspíše spletl armádu s ozbrojenými silami. Zákon o ozbrojených silách České republiky, poněkud asymetricky člení tyto síly na armádu, Vojenskou kancelář prezidenta republiky a Hradní stráž. Armádu jednoznačně řídí vláda.Hradí stráž je však podřízena pouze Vojenské kanceláři prezidenta republiky a může být použita k plnění jiných úkolů, než které vyplývají z tohoto zákona, ovšem jen se souhlasem prezidenta. To se i stalo.Přesto v rámci okopávání kotníků vláda neumožnila nasazení vojáků Hradní stráže při povodních. Radši, na rozdíl od Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska, v počátečním stadiu povodňové kalamity nenasadila ani tu armádu. Pamatuji, jen jako příklad, jak v roce 2002 na zatopených územích hlídkovali vojáci společně s policii. Něco tu nehraje.
0/0
8.6.2013 17:02
Foto

K19a91r95e61l 48V98y57š82a96t77a

Pane Kocourkovskej čtete špatně, chápete
málo, soustředte se a přečtěte si o vysokém školství moji poznámku znovu, Putna je mi putna,  v mém životě nicka bez významu, tím nepopírám, že pro jiného je jeho práce a dílo  důležitost sama. Putnu jsem zmínil jen jako rozbušku  třaskavé situace našeho vysokého školství, kdyby Zeman nepíchl do vosího hnízda akademických zvyklostí a nevzepřel se chápání prezidentské funkce jako závoje úcty zakrývající slabou kvalitu, pokračovalo by snižování úrovně vysokého školství bez povšimnutí. No a Vaše další poznámky, na ně nemá cenu reagovat, úroveň takového napadání svědčí o jisté nedostatečnosti chápání, že někdo může mít jiný názor.
0/0
8.6.2013 15:50
Foto

Amazonka

ad Atas
Díky za pěkný komentář,ke článku, který je kromě opětovného mlácení prázdné slámy, pokusem převrátit naruby nepřevratitelné. Prezident si ani nemusel číst ústavu, aby věděl, že dokud nesloží prezidentskou přísahu, není prezidentem. Zvykové právo je taky moc zajímavé-jak se někdo svéprávný může na něco takového vůbec odvolávat! Zeman je naštěstí poněkud mnohem  inteligentnější a  slušnější člověk oproti jeho zarytým a  kritikům. Tak se drží ústavy. Ono v poslední době  se tady stalo také  zvykovým právem hlavně lhát a krást...
0/0
8.6.2013 14:40
Foto

L87a44d81i65s15l12a29v 70N21o90v44á11k 2437823624263

Když se tak koukám na ilustrační koláž na obrázku k článku,
místo lva s huňatou hřívou by spíš seděla velká láhev Becherovky. :-)Způsob chování Zemana v prezidentském křesle byl předvídatelný předem. Přijde čas, kdy si z něj budeme dělat legraci otázkou, kdo převzal po Josefu Skupovi loutku a tahá teď za provázky na Hradě. :-P
0/0
8.6.2013 12:23
Foto

L54a85d15i49s26l50a34v 48N90o46v34á89k 2487933944463

Dávat Putnu jako "příklad tragického poklesu úrovně vysokého
školství" je ovšem z vaší strany (mírně řečeno) velkým nepochopením a tragickým omylem. A nebo plánovaným propagandistickým záměrem.Vzhledem ke skutečnosti, že vy se na ČP téměř výhradně soustředíte na obhajobu kořaly Zemana, tak se přikláním spíše ke druhé možnosti.
0/0
8.6.2013 12:13
Foto

K20a34r15e87l 78V37y30š45a38t22a

Možná že by stálo za to přesměrovat
zášť a nechuť redaktorů ČP na přínosné výsledky nezvyklého pojetí výkonu prezidentské funkce Zemanem.     V případě Putna se po prvotním rozhořčení mediální sféry, z valné většiny složených z námezdných pisálků, začal vynořovat tragický pokles úrovně vysokého školství, záplava vysokých škol nevalné úrovně produkuje sice velký počet vysokoškoláků, ale většina vlivem nízké úrovně školitelů velmi průměrných. Nechci ani připomínat  rozšířený způsob "turbostudia" který nezachvátil nejen plzeňskou školu. Na akademické funkcionáře dříve vzhlížel občan jako na vysokou elitu, jen titul profesor zaručoval určitou úctu a přesvědčení o kvalitě člověka, nositele něčeho vyjímečného. Najednou vidíme rozhádané, hašteřivé, prodejné a lidsky pokleslé případy lidí kteří sice požadují od společnosti úctu, ale jejich konání je jen prachsprostá honba za penězi.      Případ velvyslanci a spor Schwarzebergem, tiše se chodilo kolem tragického výkonu funce ministra zahraničí, jeho nediplomatické chování a naprostý rozvrat dříve funkční podpory našeho průmyslu v zastupitelských diplomatických sborech, jeho neskrývaná nevraživost proti všemu co představuje jen náznakem Rusko, jeho úporná snaha rozvrátit pokojné a vyřešené vztahy poválečného uspořádání, to vše zakrývala trojkoalice jen ze strachu z pádu vlády. Teprve když Zeman překazil Schwarzenbergovi nasazení svých věrných přátelů na velvyslanecké posty (aby neprováděli nadále diplomacii která škodí republice ), ukázalo se jak nekompetentní ministr zahraničí je, jak  neváhá ponížit část velvyslaneckého sboru vysláním na podřadné posty jen z důvodu prosazení své ješitné nadřazenosti. Příkladem je úporná snaha zabránit vyslání velvyslankyně z důvodů, které s přihlédnutím na vlastní nedostatečnost vzdělání, stáří a schopnosti ovládat své hloupé výroky se zdají v směšné.To jen malé připomenutí také druhé strany problémů které nastolil svým "panováním" Zeman.  Autor by si měl taky uvědomit, že po volbách může nastoupit jiný způsob koexistence vlády a prezidenta než podrobně navozuje ve svém článku.     
0/0
8.6.2013 9:17
Foto

J97a18n 77S35c39h78n16e62i92d18e66r 3564528486526

Můžete prosím vyjasnit
z mého pohledu (zdánlivý) rozpor mezi tím, že na jednom místě uvádíte "Česká republika je parlamentní demokracií, a prezident proto nemá přímou exekutivní moc.", avšak dále píšete, že "Mnohé ze svých pravomocí může prezident vykonávat zcela samostatně, k jiným potřebuje spolupodpis premiéra, či premiérem pověřeného člena vlády." - Díky.
0/0
7.6.2013 23:20