Diskuse k článku

Česko podle pirátů. Co říkáte myšlenkám jejich programu?

Českou pirátskou stranu už nezajímá jen kyberporostor. Chce zakotvit v mainstreamu, uspět ve volbách a časem „restartovat systém“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Demavend

Statem zaruceny prijem
Dobry den nasel jsem na toto tema docela dobry clanek a take dokument pokud by to nekoho zajimalo:http://www.novebohatstvi.cz/2012/02/zakladni-prijem-jsme-pripraveni-prestat.html
0/0
8.2.2012 18:47
Foto

Blanka Vavrova

Právnost státu
Nesoudím předchozí texty, jsem už rapsódie - ročník 1954. Trochu pochybuji o dětském pornu, jako jsem byla silně proti herním automatům a přístupnosti krvavých filmů v TV pro děti. Na automatech trvám, na krvavých filmech a hrách na PC jste asi většinou vyrostli, to se na rozdíl od TV dá omezit těžko. Co bych si ale fakt přála od lidí, které bych chtěla volit je - a na to máte prostředky - aby vymahatelnost práva v naší zemi nebyla nulová. Tzn. převést veškeré právo do elektronické podoby v co nejjednodušší podobě ( vždy přepsané podle posledních změn ) a v konečném znění  - prostě pohromadě bez přílepků, novelizací aj., bez stovek odkazů na zákony ještě snad i z 1.republiky. Vyčistit zákony by této zemi hodně pomohlo, protože pak by se kdejaký lump nemohl dovolávat těch našich zmetků. Pravda, dost právníků by pak přišlo o výhodné kšefty.Za druhé, všichni exekutoři, ne jen soudní, by ze zákona měli být trestně bezúhonní. Exekutorská činnost by měla mít přísná pravidla a omezení, každý, kdo je poruší 3x (i omyly jsou možné) trvale skončí. Vymahačská činnost by neměla být lukrativním kšeftem, ale poctivou prací. Hodně lidí u nás spadlo do dluhové pasti úplně zbytečně.Podomní odbchod by měl být též regulován. Vy jste ještě mladí, ale při troše štěstí se dožijete vyššího věku, případně vaši rodiče. Nedovedete si představit, jaké to je zbavovat svéprávnosti 80letého člověka jen kvůli tomu, že nedokáže odolat tlaku podobných prodejců a během roku 4x naletí, i dealerům tak renomované firmy jako je ZEPTER. Přitom v ostatních ohledech se o sebe postará. Týká se to i telefonních společností jak Vodafone aj., které jdou téměř přes mrtvoly. Stačí si přečíst diskuse, poradnu D-Testu. aj.Nechápu třeba, proč jako dlouholetý uživatel T-mobilu nemohu mít možnost elektronicky si zkontrolovat hovory z předplacené karty tak jako lidé s paušálem. Vždyť se hovory, maily aj.stejně ukládají a asi jediný, kdo se k svým informacím nedostane, je zákazník sám. Nechci se uvazovat smlouvou, smířím se s tím, že volám nejnevýhodněji, ale chtěla bych mít kontrolu, že se mi odečítá pouze to, co provolám a proSMSkuji.Končím, je to dlouhé. Bojím se, zda má 83letá mamka nepřijde kvůli neuváženým nákupům o střechu nad hlavou. Bojím se, jak se zbavit telefonního operátora, se kterým mají uzavřenou smlouvu mé dospělé děti v případě, že se jim něco stane a upomínky na faktury, které jsme nikdy neviděli, začnou chodit do místa jejich trvalého bydliště, tedy k nám, přestože dlouhodobě žijí i v zahraničí. Zrušit smlouvu s operátorem mailem totiž není možné, přesto, že uzavřít ji můžete do 1 dne na ulici. V ČR zákon stojí téměř vždy na straně velkých společností a proti občanovi. A bojím se, že nás pocit křivdy lidí zažene do náruče buď komunistům, nebo náckům, tak to totiž většinou skončí. Ani jednoho se nechci dožít.
0/0
3.1.2012 9:34
Foto

P85i97r80á85t 32D88ž15e88x29p92e60r14o31u 2425906702440

Přídavky na děti jsou v
Přídavky na děti jsou v podstatě realisovány tímtéž,  ale výše NZP je závislá na věku.
0/0
19.12.2011 9:01
Foto

P62i61r90á18t 76D50ž79e26x27p85e15r86o70u 2665156902720

Ve slově protežovat se nepíše háček nad e
A pokud má někdo dojem, že se nepsalo o ODS/ČSSD, když měli sjezd, pak to asi nečetl, tudíž je z toho jasné, že to ani nemělo smysl psát. Přesto, že se samozřejmě psalo.
0/0
19.12.2011 8:59
Foto

Státem zaručený příjem
Myšlenku státem zaručeného příjmu přišel před Pirátama již Vlastimil Tlustý. Ten navrhoval 4000 na hlavu. Ale ani on není průkopník neotřelých cest. Tento koncept promýšlí a propočítávají již od sedmdesátých let na universitě v Hamburku. Hlavní myšlenka není v tom pozitivním přístupu, že každý člověk dostane nějaký příjem, ale v tom negativním, že nikdo nedostaně žádné další peníze! Žádná mateřská, přídavky, dotace na nájem, uhlí,  cestu do práce...  Tedy 4000 a dost. Tečka. Výjimkou jsou důchody. Invalidní i starobní, které tu dávku doplňují na úroveň zajišťující důstojný život. Jinými slovy, kdo pracovat nechce, nemusí a neumře hlady, ale také nebudou ti, co "v tom umí na sociálce chodit". To, jak se bude mít záleží jen a pouze na něm.
0/0
18.12.2011 10:15
Foto

D44a13l41i76b42o45r 74S20t10y15s 3420580861741

Rodina a práce
Celá věc je postavena na tom, že lidé většinou pracovali a pracují a za to jsou placeni. A také si šetří, pečují o svůj majetek, jsou vzájemně solidární. Jinak řečeno, aby žít za životní minimum bylo osobní rozhodnutí.1) I důchodce vesměs měl a má rodinu. Práce pro rodinu, výchova dětí a péče o staré či nemocné členy rodiny je ta nejvýznamnější neplacená!!!! práce v moderní společnosti. Jsou i tací, a jsou příkladní, kteří berou méně placenou práci, z níž po zdanění o moc víc než minimální mzda nezbyde a aby se doma mohli o své rodiče nebo prarodiče starat. Moc pochvaly za to ani od nich vesměs nesklidí, kdybyste se náhodu ptal, stáří není žádný med.2) Minimální čistá mzda je 5500 Kč. Další peníze můžu utratit např. za dopravu do práce apod., takže nakonec nemusí zbýt o moc víc než ty 3000.Ostatně, mnozí příjemci dávek to již dnes vědí a práci si nehledají. Čímž jsou diskriminováni ti, kdo za tu minimální nebo velmi malou mzdu pracují. Ti druzí by si naopak dost polepšili, dávky by jim zůstaly a přibyla by ta větší než minimální mzda.3) Životní a existenční minimum http://www.mpsv.cz/cs/11852 je 3140 pro jednotlivce a 5970 pro dva lidi žijící ve společné domácnosti. Takže tak nějak se s těmi 3000 už dnes počítá, jen je nedostávají všichni. Podstatou je, jak jsem uvedl výše, změna pohledu na smysl práce. Opakuji, že nic neobhajuji, jen předkládám argumenty z druhé strany.
0/0
18.12.2011 5:47
Foto

Simon

Kdyby naivita a neznalost
Kdyby naivita a neznalost nadnášela, měl byste práci v leteckém průmyslu jistou. 
0/0
17.12.2011 19:59
Foto

Simon

No, konstrukce byla taková,
No, konstrukce byla taková, že pokud by se vzal ten samý balík, jaký je k tomu určen dnes a přerozdělil by se tím skvělým a novátorským způsobem, pak by za naivního předpokladu nulových administrativních nákladů připadly 3000 na občana, což je dost málo. Pokud byste k tomu chtěl zachovat i některé dosavadní dávky, pak máte ve spojení s pirátským požadavkem vyrovnaných rozpočtů poměrně zásadní problém, kde na to vzít. Na rozdíl od Aljašky nám zdanění   těžby ropy mnoho peněz nepřinese.
0/0
17.12.2011 19:56
Foto

Simon

To jsou mi počty, člověče. A
To jsou mi počty, člověče. A co ti, kteří žíjí sami, např. důchodci? Životní minimum pro jednotlivce je přes tři tisíce a věřte, že za životní minimum se důstojně vážně žít nedá a i ta Vaše čtyřčlenná rodina bude s 12 tisíci jen necelé dva a půl tisíce nad životním minimem.
0/0
17.12.2011 19:51
Foto

Devilkin

Částečná souhlas, ale
Bohužel mám také pocit, že se autor z nějakého důvodů snaží Pirátům pomáhat. To se mi nelíbí ani jako voliči Pirátů. Takto by se novinář neměl chovat. Měl by být kritický ke všem stejnou měrou. Navíc v konečném důsledku je to „medvědí služba“, protože se mi nezdá, že by do fungování Pirátů dostatečně viděl.  Tak například Piráti ještě opravdu nemají hotovou prakticky žádnou část nového programu. Nejblíže ke schválení je „Ohnisko“(http://www.pirati.cz/wiki/program:ohnisko) a „Demokratické minimum“ (http://www.pirati.cz/wiki/program:minimum).V ostatních bodech to zatím vypadá, že bez větších problémů projdou tyto :- Přímá demokracie: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:demokracie - Svoboda projevu: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:svobodaprojevu- Transparentní organizace: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:otevrenost- Služební zákon: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:odbornost - Mezinárodní vztahy: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:zahranici - Vzdělání: http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:vzdelavani Body jako drogová problematika nebo sociální politika jsou zatím jen v bouřlivé diskusi a třeba u drog zatím nikdo nevyvrátil, že legalizace by byla krok špatným směrem. Naopak to vypadá, že je to jediná správná cesta k zavedení alespoň nějaké regulace. Piráti ale nejsou vůbec jediní, co se pomalinku přiklánění k tomuto názoru. Nakonec se stačí podívat co nám přináší válka proti drogám a každému rozumnému člověku musí být jasné, že tudy cesta nevede.Totéž „Základní příjem“. V podstatě u Pirátů vládne zatím jen názor, že by se to nemělo bez důkladné analýzy okamžitě zavrhovat. Je to vlastně jen jiný pohled na sociální politiku a jak to vidím já, nezavrhuje to ani dodatečné dávky pro lidi co mají „větší problémy“. Zato to ale umožňuje, aby podnikatel někoho zaměstnal jen na 5 hodin týdně. Chci tím jen naznačit, že je o čem přemýšlet.Žádné definitivní stanovisko ale nepadlo a IMHO ještě nějakou dobu nepadne. Do diskuse se může zapojit nakonec každý: https://forum.pirati.cz//viewforum.php?f=402I stav připravovaného programu si může projít každý:http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:startJá za sebe říkám, že s některými Piráty se taky neshodnu. Piráti ale nejsou nějaká běžná uzavřená politická strana, která by něco v tajnosti vařila a pak postavila voliče před hotovou věc. Dokonce i když se nakonec odsouhlasí nějaká verze programu (např. 1.0 :)), tak nikomu není bráněno aby navrhl a obhájil změnu a to je základ demokracie ;-)  
0/0
17.12.2011 17:38
Foto

I66s70t72v85á70n 78L77é19k57o

Souhlasím, že jejich program
Souhlasím, že jejich program je fakt šílený. Ale proč bychom neměli takové straně věnovat? Představte si, že - stejně jako Věci veřejné - se piráti dostanou v příštích volbách do parlamentu a třeba budou vládnout spolu s ČSSD a budou tuto stranu vydírat, že když neprosadí jejich "hovadiny" do vládního programu, tak vládu položí. Pak by nám čtenáři nadávali, že novináři o pirátech včas neinformovali, co jsou zač.István Léko
0/0
17.12.2011 17:33
Foto

P10i69r14á13t 98D12ž57e36x55p22e57r96o87u 2385676302250

Skvělá investigativní práce!
Je potřeba udělat tři kroky.1. článek vyčenichat (bravo!)2. přečíst (už se stalo?)3. pochopit (hodně štěstí!)
0/0
17.12.2011 15:25
Foto

Jak je to tedy s deklarovanou ochranou dětí?
Skutečnost je taková, že můžeme konstatovat - poptávka po DP tu je! Dále kopíruji příspěvek z bouřlivé diskuse k původnímu článku v Pirátských novinách :"Dětská pornografie není vůbec pod kontrolou - je pod pokličkou! Děti jsou zneužívány k natáčení porna v nelidských podmínkách a pak je to celé distribuováno tajnými cestičkami. Tím, že jsou tyto cesty kriminalizovány je dělá uzavřenými do temného okruhu (podobného jako třeba v dnešní podobě korupce). To pak znemožňuje se dostat ke zdroji. Výsledek: občané jsou spokojení, protože nic nevidí, ale porno se točí zvesela dále."Můj dodatek k předchozím příspěvkům : považuji za nepřijatelné vznik jakéhokoliv materiálu, porna, etc., při kterém dochází ke zneužívání kohokoliv.K vaší (ne)argumentaci by se dalo parafrázovat : kriminalizací porna neuhasíme ani touhu po sexu ...Se ztvárňováním dítěte jako sexuálního objektu bych měl také osobní problém. Analogii do jakých nevkusných rozměrů by to mohlo narůst se lze vidět v pornografii pro dospělé. Přesto je tu otázka: Čeho se kriminalizací dosáhne? Ochrany dítěte? A pořád se nabízí odpověď : Opaku!Jít tedy cestou odkriminalizování, ale současně zákazu jakékoliv propagace a přísné kontroly nejen distribuce, nýbrž i výroby a určováním co ještě lze a co už ne?
0/0
17.12.2011 15:23
Foto

Pocono

Příliš mnoho pirátů
Nejsem zasátáncem paranoidních teorií, ale proč Česká pozice tolik Piráty protěžuje? Ale abych nebyl off topic: velká část jejich programu je fakt hovadina...
0/0
17.12.2011 15:15
Foto

D26a97l76i44b46o66r 40S20t48y25s 3970800431211

Detaily
Ten výpočet tam nahoře předpokládal, že dávku dostane každý včetně dětí. Neboli např. čtyřčlenná rodina si přijde na 12000  čistého, což není moc fajn, ale jsou rodiny, kde jeden pracuje (nebo i oba) a stejně nemají o víc. K přežití, za předpokladu supernízkých nákladů, to je. I dnes je spousta zaměstnání, kde se neplatí tržně konformní platy. Výuka ve státních školách na všech úrovních, například. A ještě více je prací, které by bylo třeba udělat a nikdo je nezaplatí. Naopak jsou lidé, pro než práce na trhu není, ale tuto potřebnou práci by dělat mohli. Je to i ten svrchu zmíněný audit veřejných zakázek na malé radnici. Podle mne by přibylo i pracovních míst. Pokud by se daně nezvýšily a lidé by měli stálý příjem, mohli by chodit do práce na částečný úvazek. Ale to je vlastně o tomtéž jako (2), potřebné práce, které nikdo nezaplatí, jsou i u  tržně se chovajících firem. Hlavní, o co ale jde, je změnit pohled na práci jako takovou. Od prostředku k získání peněz ke zdroji hodnot, například výrobě věcí, které jsou užitečné a kvalitní.
0/0
17.12.2011 15:01
Foto

Honza Konečný

Alkoholismus
Proti alkoholismu nepomůže ani zákon ani správná výchova ani genová terapie. Závislost na ethanolu vzniká skoro u všech živočichů, včetně banánových mušek či řepných háďátek.
0/0
17.12.2011 14:21
Foto

Siva01

Bo|
Já bych chtěl vidět doktora, který by něco takového napsal.. Přiléváním benzínu do ohně oheň neuhasíme. Sledováním porna neuhasíme ani touhu po sexu.. PS:  psychoanalýza, která se detailně věnuje tématu sexuality, používá cestu sublimace  této energie do něčeho co je sociálně akceptovatelné..  Nebráním pedofilům psát pohádky. Bráním se ztvárňění dítěte jako sexuálního objektu..
0/0
17.12.2011 13:54
Foto

Peca-On-Line

Jenže, co když to zneužívání
Jenže, co když to zneužívání počítačem vytvořených dětí bude zachraňovat dětí skutečné? Je-li pravda, že velká většina pedofilů není násilnická a k obtěžování dětí je vede nemožnost ukojit se jinak (nemám důvod tomu nevěřit), může tohle do budoucna opravdu děti chránit. Je samozřejmě otázka, jak nastavit limity pro šíření materiálů zobrazujících zneužívání dětí, ale klidně bych si dokázal představit model, kdy by se dotyčný k těmto materiálům mohl dostat třeba na lékažský předpis.
0/0
17.12.2011 13:29
Foto

Siva01

Drogy x porno
U těch drog je situace taková, že trestné není užívání, ale distribuce a výroba..   Díky tomu ani není moc jasné, kdo je uživatel a kdo dealer.. Muselo se vymezit "množství pro vlastní spotřebu" Bude se snad zadávat množství dětského porna pro vlastní spotřebu ? Jak poznám, že ten člověk to nevyrábí ? Může se hájit tím, že to jen má doma a nic nezákoného neudělal... Prostě tak vzniká více otázek, než  to přináší řešení. K alkoholismu:  Alhokolismus, stejně jako toxikomanie, je věcí  výchovy a predispozicí.  Proto prohibice nic nezmůže, protože to je o "nastavení" osobnosti a neexistuje na světě zákon ( světský ), který by uměl změnit osobnost.. I kdyby docházelo k vytváření porna na PC, tak stále to posunuje hranici společenské přijatelnosti. A pro mě je naprosto nepřijatelné, aby se děti ( třeba i vytvořené pomocí PC ) zobrazovaly jako sexuální objekty.  Tím se jen začne předstírat, že zneužívat děti je normální  ( = viděl jsem to v TV, takže je to normální ).
0/0
17.12.2011 13:19
Foto

Peca-On-Line

Odsoudit myšlenku je snadné,
Odsoudit myšlenku je snadné, zamyslet se nad ní těžší. Pokud vím nikde se nepíše o úplném zrušení všech ostatních dávek, ale o likvidaci těch, jejichž vyplácení přináší právě těch +- pár tisíc a náklady na jejich výpočet a vyplacení jsou extrémně vysoké. Proč hned odsuzovat něco, co se jen vymyká konvenčnímu uvažování, ale zatím nikdo neprokázal, že to nemůže fungovat?
0/0
17.12.2011 13:15
Foto

současná právní úprava jde proti původnímu záměru
Děkuji za odkaz.Na první pohled se může požadavek jevit jako radikální, ale požadavek dekriminalizace při současné účinné ochraně dětí má svoji logiku : nedávná historie nás učí, že ani tvrdou prohibicí se (s)potřeba alkoholu v Americe třicátých nijak neumenšila, poptávka převyšovala nabídku, ceny i zisky rostly a přilákaly organizovaný zločin, důsledkem byla korupce policie, politiků, války gangů, ... někomu to určitě vyhovovalo, ale společnost trpěla. Podobné je to s kriminalizací marihuany (a nakonec i drog obecně) - sice by její legální výroba a distribuce mohla pomáhat, ale převážil historický moralistický pohled a teprve po desetiletích se začíná o užívání produktů z konopí uvažovat pro lékařské účely.Jak je to tedy s deklarovanou ochranou dětí? Zkušenost je taková, že si zájmy dítěte bere každý do huby, ale ve skutečnosti na opravdové zájmy a vůli dítěte z vyskoka s... a touto moralistickou rétorikou pouze maskuje svoje vlastní zjištné zájmy, které jdou v důsledku mnohdy proti skutečným zájmům dítěte.
0/0
17.12.2011 13:09
Foto

Kwj77

Cetl jste to vubec???
Cetl jste to vubec???
0/0
17.12.2011 13:00
Foto

Siva01

Piráti - spolek přátel pedofilů
Piráti usilují o legalizaci dětské pornografie. Považují ji za normální. Pokud máte v sobě špetku morálky, tak vyžeňme Piráty do kanálů.. Zachraňte dětství. Nevolte Piráty ! http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33473
0/0
17.12.2011 12:28
Foto

P55i40r17á37t 42D74ž17e51x78p85e46r38o76u 2775416142640

Ta prodavačka v Lidlu to bude
Ta prodavačka v Lidlu to bude brát taky. Kdo bude z hlediska placení daní v plusu, sníží si o to daň, kdo ne, dostane to. Jednoduché, jasné. Žádné tisíce úředníků a kontrolorů.
0/0
17.12.2011 12:25
Foto

Lukáš Findeis

Když on to stát dělá tak
Když on to stát dělá tak neefektivně…
0/0
17.12.2011 10:36
Foto

Simon

Aha, takže si to rozebereme.
Aha, takže si to rozebereme. Stát dnes platí sociální dávky více méně cíleně, tj. lidem, kteří je potřebují. A přestože za to utrácí neskutečné peníze, podle Pirátů to není sto zaručit "důstojný život" pro ty, kteří "na trhu neuspěli". A vyřeší se to patrně tím, že se vezmě stejný balík peněz a rozdá se zcela rovně všem, bez ohledu na to, jestli jsou bez práce a mají čtyři děti, nebo jestli si vydělávají 7O tisíc za měsíc a žijí sami. Díky tomu se zruší podpora v nezaměstnanosti, důchody, sociální dávky a vůbec všechno, ale všichni budou šťastnější a budou si žít důstojněji. A bude jistě zaručen sociální smír, když každá prodavačka v Lidlu bude vědět, že přispívá na 3000 pro mě, za který bych si koupil třeba flašku dobrý skotský, zatímco ti, kteří jsou na té dávce existenčně závislí, z ní nepokryjí ani nájem. Bravo, piráti, bravo!!!
0/0
17.12.2011 9:30
Foto

D54a62l78i41b22o62r 12S73t91y59s 3850590551221

Příjmy - výdaje
Na adrese http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/Vladni_navrh_SR_2012_priloha-4_kapitola_313.pdf je rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí. Jeho rozpočet je 504 817 239 tis., z toho minimálně 454 422 281 tis. má charakter toho, co by  se rovnou dávkou redukovalo nebo úplně eliminovalo (důchody, dávky v nezaměstnanosti, sociální dávky, ostatní výdaje státní zprávy apod.)Další úspory by nastaly na ministerstvu financí a dalších orgánech státní správy. Například také v mzdových nákladech pracovníků státní správy, kde aby pracovník dostal 1 Kč čisté mzdy, je třeba ze státního rozpočtu vydat koruny 2 (čistá vs. superhrubá mzda). Ono vůbec danit mzdy pracovníků placených ze státního rozpočtu je čirý nesmysl.Nic neobhajuji, jen nabízím doplňující pohled. Výdaje odpovídající výši dávky cca 3000 Kč / občana  měsíčně již  vydáváme dnes jen na ministerstvu práce a sociálních věcí. Jen se spousta peněz ztratí v "obsluze" tohoto rozdávání.  
0/0
17.12.2011 7:14
Foto

Karel Bilek

Pravidelný příjem je opravdu
Pravidelný příjem je opravdu kvalitní vylepšovák hodný pirátských hlav.Aby to mělo nějaký smysl, muselo by to být, řekněme, tisíc korun. To máme pro 10 milionů lidí 10 miliard měsíčně, 120 miliard ročně.Přeji Pirátům s podobnými návrhy hodně štěstí.
0/0
17.12.2011 3:44