Diskuse k článku

Bohaté Německo na cestě k energetické chudobě

Výrok o nedostupnosti elektřiny pro údajně desítky tisíc německých domácností vyvolal vážné diskuse o německé hospodářské politice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Martin Cabejšek

Doplnění pro ty kdo neumí německy a nemohou si...
...uvedená tvrzení ověřit:   Joschka Fischer ve svém článku mluví o úsporných plánech veřejných výdajů německé vlády a neochotě zaručit se, což znamená fakticky zaplatit dluhy jiných evropských zemí. S energií to nemá nic společného.   Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung jsou příčinou nárůstu především nutné investice do opravy rozvodných sítí, které jsou 30 - 50 let staré, částečný a pochopitelně zbytečný je nárůst díky emisním povolenkám. Investice do nových technologií jsou normální podnikatelskou nutností a uzavření jaderných elektráren není ani zdaleka jisté.   V Německu průměrná domácnost vydává okolo 7% příjmů na energie a reálně lze očekávat, že by tyto výdaje mohly do roku 2050 vystoupat o 30%. Pokud by Češi platili takto nízký podíl mohli by si gratulovat. Ve skutečnosti platí Češi ve srovnání s Němci 3 krát vyšší ceny vzhledem k jejich platům. Deník aktuálně k tomu v článku  uvádí:   "Ceny na německé úrovni - Češi nyní podle nejnovějších srovnání platí  za kilowatthodinu elektřiny v přepočtu 12 eurocentů, Němec 14. Za gigajoule plynu platí Češi 13 eur, Němci o euro méně. Před deseti lety platili Češi oproti Němcům za elektřinu třetinovou a za plyn poloviční cenu.Elektrárenské firmy letos inkasovaly v Česku za kilowatthodinu sedmou nejvyšší částku, plynařské dokonce čtvrtou nejvyšší.  Trend rychlejšího růstu tuzemských cen se udržel i během ekonomické krize."   Vysoké ceny elektřiny v česku má na svědomí politicko-ekonomický kombinát ČEZ, který je mnohými čechy považován za mafiánský monopol škrtící nejen příjmy rodin, ale především český průmysl ztrácející konkurenceschopnost. Předražené energie způsobují, že statisíce zaměstnanců českého průmyslu buďto pobírají nižší mzdy, anebo jsou zcela zbytečně bez práce. Z tím ostře kontrastují fantastické výplaty ve firmách jako ČEZ nebo ČEPS a s nimi "skmotřených" firem, jako třeba EPH, který nesporně dostane největší kus ze stavby tzv."nedostatečné infrastruktury". V čem spočívá její nedostatečnost není jasné, neboť komunisty postavená rozvodná síť byla postavena s dvoj až trojnásobným nad-dimenzováním, proto aby odolala bombardování v případném konfliktu se Západem.   Autor uvádí, že trocha drátů a pár sloupů bude stát daňové poplatníky nějakých 74 milionů korun na kilometr, máme se tedy na co těšit, protože budeme mít něco jako energetické dálnice českého typu. A až se nad účty budeme trhat za pačesy, třeba vytáhneme i nějakou novou Pačesovu komisi, která nás ujistí že se jedná o nejlevnější a nejnutnější řešení.
0/0
12.6.2012 12:29
Foto

Martin Hájek1

Pane Cabejšku,a co kdybyste
Pane Cabejšku,a co kdybyste nám blíže osvětlil, čím byl ten růst cen eletkřiny v posledních letech způsoben? Cenou silové elektřiny? Ta klesala. Cenou distribuce? Ta stagnovala. Tak co nám to proboha tak zvedlo tu cenu? Politicko-ekonomický konglomerát ČEZ? To je lež jako věž a každý se může s realitou seznámit zde:http://www.eru.cz/ Náklady jen na podporu fotovoltaiky přesahují 30 miliard Kč ročně. To je fantastická suma srovnatelná s náklady na celou distribuci elektřiny. Jaký je v tom podíl ČEZu? Pár desítek megawattů z 2000. Základní problém je ve lživosti Vašeho tvrzení: "Elektrárenské firmy letos inkasovaly v Česku za kilowatthodinu sedmou nejvyšší částku". To prostě není pravda, protože velká část toho, co takzvané elektrárenské firmy dnes od lidí vyberou, zase pošlou dále na podporu úžasných zelených nesmyslů. Chápu, že to prostým lidem lehce splyne a obratní manipulátoři to neváhají využít.S pozdravemMartin Hájek  
0/0
12.6.2012 19:13
Foto

Martin Cabejšek

Přece...
...Martin Roman.
0/0
13.6.2012 9:14