Články autora

Výzkumné středisko AdMaS jako stamilionový průšvih?

Základní kámen poklepal v prosinci 2012 i někdejší řešitel projektu AdMaS a současný rektor Petr Štěpánek (druhý zprava) a minulý rektor Karel Rais (zcela vpravo).

Stavařský projekt v Brně, na nějž jde z evropských fondů 818 milionů korun, se vážně zpožďuje. Padlo už i trestní oznámení.

2.3.2014

Max Planck by se divil: Němčina ve vědě uvadá

Z vědeckých databází je zjevné, jak němčina ztrácí svou původní sílu. Vědě dominuje angličtina, na výsluní se pozvolna dere čínština.

Ředitel Zoo Praha: Potíž je v tom, že maso nebylo ze žirafy, ale z Maria

Žirafa je vznosná, výjimečná, elegantní, zkrátka symbol svobody, krásy a exotiky. Budila v Evropě vždy mimořádnou pozornost, upozorňuje Miroslav Bobek.

„Udělat pitvu jako vzdělávací akci, proč ne, ale přímý přenos na webu? Proč? Měla by tam být určitá míra piety,“ říká Miroslav Bobek.

24.2.2014

Proč je Caltech opakovaně nejlepší univerzitou světa

Kalifornský technologický institut (Caltech) se ve světovém univerzitním žebříčku THE umístil nejvýše třikrát po sobě, za 123 let své existence vychoval 32 nobelistů!

Odborný web Times Higher Education pojmenoval 10 důvodů excelence této školy, jež by měly zajímat i její pronásledovatele.

24.2.2014

Britská výzva vědcům: Uberte pokusů na zvířatech

Kolik je hodně? Vědci se zdráhají uvést cílové počty pokusných zvířat. Na snímku opice v moskevské laboratoři, kde jsou testovány dopady vesmírného pobytu na organismus.

Britská vláda představila plán 3R, který počítá s ráznou redukcí laboratorních zvířat. Podobný trend se dá očekávat v USA i jinde.

17.2.2014

Soudružka Semelová jen v „klepetcích“

Marta Semelová byla hostem čtvrtečního Hyde Parku na ČT24. Bohužel divákům nedokázala odpovědět ani na otázku, zda se žije lépe v Severní nebo Jižní Koreji. Všude jsou prý problémy.

Poslankyně KSČM Marta Semelová v České televizi bagatelizovala komunistické vraždění a popravy tím, že z „toho nikdo nemá radost“.

16.2.2014

Dobešovo sexuální desatero

Ministr školství Josef Dobeš, psycholog s věčným úsměvem, včera rozeslal médiím svůj další nápad: dát v roce 2012 půl miliardy na školní psychology, aby jich bylo tisíc.

Ministerstvo školství rozeslalo pravidla sexuální výchovy. Prý nic nemění a distancuje se od „sexuálního businessu“.

10.2.2014

Na praxi do Číny či k Bentleymu? Z Mladé Boleslavi to jde.

Vstup do moderního vzdělávacího areálu za téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Vysoká škola mladoboleslavské Škody Auto od roku 2000 roste. Mění status, chce posílit výzkum a připravuje se na vlastní doktorská studia.

9.2.2014

Historik Miller: Univerzity by měly usilovat o lepší svět

Jaroslav Miller studoval na Středoevropské univerzitě v Budapešti, poté v Oxfordu, působil v Německu (Lipsko, Marburg, Münster), USA a v západoaustralském Perthu.

Dle nového rektora bude olomoucká Univezita Palackého daleko mezinárodnější. Zvažuje i založení poboček v Kuala Lumpuru či v Hongkongu.

Tisíce webových přednášek? V Liberci už to není sci-fi.

Systém ALS integruje videopřednášku, screeny z notebooku i psané poznámky na tabuli.

Informatici na Technické univerzitě v Liberci do studijního systému systematicky integrují videokurzy.

3.2.2014

Nový trend? Laboratoře vstřícnější vědcům-gayům.

Podle odborného časopisu Nature mohou akademická pracoviště svým „gay-friendly“ přístupem zvýšit i jejich odbornou výkonnost.

2.2.2014

Spor o podobu japonských studií: Studenti mají šanci

Vědecká rada Filozofické fakulty UK jednoznačně podpořila variantu jednooborového studia. Nastoupí studenti do ročníku 2014/2015?

31.1.2014

Rektor „UMPRUM“: Chceme od studentů talent, ale i společenskou citlivost

„Z uchazečů bereme asi tak šest sedm procent, což je unikum, které si chceme i v rámci snížené demografické křivky uchovat. V populaci existuje nějaké stabilní procento talentů, a to nelze nijak nafukovat.“

„Na naší škole je nejcennější atmosféra renesanční huti. Že se studenti vídají, koukají si přes rameno,“ říká Jindřich Smetana.

29.1.2014

Zkraťte, prosím, Události ČT

Sledovat Události ČT je někdy nevyzpytatelné. Nevíte, zda vás nezaskočí publicistický speciál o vaření nebo půjčování banánovek kdesi v Praze.

Zbytečně prodlužované televizní zprávy vedou k nadprodukci výplně a balastu. Hlavní zprávy by měly obsahovat hlavní zprávy.

23.1.2014

Letadlové lodě: Klíčové téma světového zbrojení

Americké námořnictvo sází na vývoj bezpilotních palubních  letounů X-47B.

S novými nosiči letadel vstupuje do roku 2014 i Čína a Indie, což může výhledově změnit mapy geopolitického vlivu.

14.1.2014

O autorovi

Martin Rychlík

Martin Rychlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Redaktor ČESKÉ POZICE. Vzděláním etnolog a teoretik kultury. Kromě vědecké dráhy – mimo jiné přednáší antropologii umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – se etabloval též jako novinář a autor dvou knih. Pracoval v ČTK a v týdeníku Euro, spolupracuje rovněž s Lidovými novinami, magazínem Koktejl nebo stanicí ČRo Leonardo. Publicisticky se orientuje na oblast vědy a vzdělávání.