Zpravodajská služba
Exnáměstek civilní rozvědky spadl do sítě žalobců. Kvůli podvodu
Vyšetřovatelé stíhají bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v případu peněz za odposlouchávací zařízení. Spis je v utajeném režimu, neboť odkrývá fungování ÚZSI. Kauzu má na starosti Marek Bodlák pod Vrchním státním zastupitelstvím v Praze.
Vyšetřovatelé se chtějí Chovance zeptat na peníze vydané rozvědkou

Vyšetřovatele zajímá, za jakých okolností tajná služba – Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – nakoupila šest odposlouchávacích zařízení Agáta, a proč investovala do soukromé firmy CyberGym Europe. V kauze by měl vypovídat i exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Mlčenlivosti ho zbavil jeho nástupce Lubomír Metnar (za ANO).
Německo: Proces století s neonacisty spěje ke konci

Soudní líčení s teroristickou buňkou Nacionálně socialistického podzemí (NSU) začal v květnu 2013 a pokračoval loni v prosinci a letos v lednu. Ostře sledovaný proces by měl skončit letos.
Německo také špehuje svého spojence. Turci zuří.

Podle Ankary se Němci chovají pokrytecky a nemají Američanům co vyčítat. A pokud Berlín potřebuje informace, má si o ně požádat oficiálně. Nakolik je znepokojení turecké vlády představením pro veřejnost a do jaké míry již dříve aktivity německé tajné služby BND znala a tolerovala je?
Podaří se zabránit přenosu džihádu do Německa?

Německo se obává návratu bojovníků Islámského státu domů. Existují totiž oprávněné obavy, že budou v boji pokračovat – například teroristickými akcemi. Úřady proto zakazují činnost nejaktivnějších spolků a zatýkají ty, kdo údajně organizují pomoc bojovníkům v Sýrii. Zaměřují se i na navrátilce z fronty.
Někteří vojenští zpravodajci si zřejmě pletou pojmy

Vojenské zpravodajství dostane příležitost k rehabilitaci. Nelze totiž pominout, že ve službě kromě profesionálů působí i excentrici, kteří se v minulosti věnovali činnostem, jež jim nepřísluší. Několik zpravodajců by si údajně přálo, aby jim velel někdo z jejich služby. Z aféry Nagygate si zřejmě žádné ponaučení nevzali. Píše Jan Schneider.
Jak ochránit politiky před drony? Česká policie se připravuje.
Dálkově řízená letadélka jsou dostupnější. Tuzemské bezpečnostní složky se připravují na možnost, že by tuto sofistikovanou zbraň zneužily teroristické organizace k útokům na civilní cíle. ČESKÁ POZICE získala materiál, který odhaluje některé podrobnosti.
Globalizace informací: Lži nejen o údajné ruské koloně

Napětí na Ukrajině nepolevuje. Nyní se ho někdo snažil přiživit údajnou ruskou pomocí ukrajinským povstalcům. Obrat způsobila zpráva prokyjevské zpravodajské služby o sestřeleném malajsijském letadle. Píše Jan Schneider.
Jak CIA a Bílý dům zcenzurovaly své senátní kontrolory

Koncem července vzbudila pozornost omluva ředitele zpravodajské služby USA Johna Brennana americkým zákonodárcům. To se nestává každý den. Co donutilo šéfa této agentury k takovému pokořujícímu kroku? Odpovědět se pokouší Jan Schneider.
Proč si USA zkompromitovaly špiona

Administrativa Bílého domu rozeslala seznam lidí doprovázejících prezidenta Obamu při návštěvě Afghánistánu. Byl na něm i vedoucí afghánské sekce CIA v Kábulu. Americká vláda by měla analyzovat vztah zpravodajské komunity k exekutivě, píše Jan Schneider.
Ošemetné téma: Špionáž a humanitární pomoc
Západní vlády někdy využívají „své“ humanitární a rozvojové organizace k nezákonné, nebo i poněkud nemorální činnosti. Nejsou pytle s moukou jen cynickým způsobem, jak snáze proniknout k populaci v zemích třetího světa?
Ponaučí se Evropa z odposlechů kancléřky Merkelové?

Ve věci kontroly aktivit (nejen) zpravodajské komunity USA a omezení jejích praktik by se měli Evropané semknout a postavit na vlastní nohy.
Všechna čest stranou: Šéf NSA přiznal zveličování teroristických hrozeb

Při slyšení v Senátu generál Alexander připustil, že globální odposlechová činnost jeho agentury zabránila pouze jednomu či dvěma spiknutím.
Exšéf izraelského Mosadu: V případě Sýrie hazardují USA, Rusko i Írán

Dle Efrajima Haleviho zůstává syrský prezident Bašár Asad klientem Rusů, ale cílem Asadů byl vždy spíše Washington, kam lze jen přes Izrael.
Tady Ion Mihai Pacepa! Šéf komunistické tajné služby otřásá Rumunskem.

Nejvýše postavený přeběhlík na Západ z někdejšího východního bloku má stále co odhalit o dnešních i bývalých rumunských funkcionářích.