Životní prostředí
Zavedení uhlíkového cla EU není dobrý nápad
Poté, co EU zjistila, že nástupem k neuhlíkové ekonomice předbíhá zbytek světa, zatímco Čína sází na uhelné elektrárny, myslí si leckdo v EU, že svět přinutí k následování karbonovou dovozní daní. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měla by EU zavést karbonovou dovozní daň?
Místo odpadového hospodářství začne Česko s cirkulární ekonomikou

Česko bude muset začít plnit cíle Evropské unie pro recyklaci odpadů. V roce 2025 by měla recyklovat veškerý odpad z 55 procent. Dnes je to 39 procent. Pro rok 2030 platí cíl EU 60 procent a pro rok 2035 65 procent. Ministerstvo životního prostředí proto nachystalo odpadové zákony, které počítají i se zákazem skládkování v roce 2030.
V České republice stále přežívá byrokracie a regulace

V Česku nebyl dokončen přechod od socialismu, myslí si americký urbanista Mark Johnson. „Byrokracie pracuje jen s ano či ne, nic mezi tím. Na Západě je všem jasné, že přeměna brownfieldů je proces vyjednávání. V Česku ale tradice vyjednávání není tak dlouhá,“ říká v rozhovoru.
ČEZ musí investovat do elektrárny Počerady. Kvůli ekologickým normám

Uhelnou elektrárnu Počerady má v roce 2024 převzít společnost SEV.en Pavla Tykače. Elektrárna však za uplynulý rok do ovzduší vypustila zhruba 229 kilogramů rtuti, přičemž toto množství je třeba kvůli novým limitům Evropské unie výrazně snížit. Problém ČEZ nemůže přenechat novému majiteli, neboť limity začnou platit už v srpnu 2021.
V boji s globálním oteplováním by mohly pomoci moderní technologie

Každá technologická inovace, jež přispěje k tomu, že se udrží do konce století globální oteplení pod dvěma stupni Celsia, je důležitá. Vědci proto vytvářejí bakterie měnící oxid uhličitý na organické molekuly.
Dlouhodobý život cizinců: Praha 13. nejatraktivnější město na světě

Německá síť InterNations provedla průzkum mezi 20 tisíci lidmi, kteří dlouhodobě žijí v jiné zemi. Vedle práce a výdělku posuzovali kvalitu života, zábavu či přijetí ve společnosti. Index zahrnoval u 82 měst kvalitu života, snadnost přistěhování, pracovní život, výdělky i náklady na život. Vévodí asijské destinace, Praha propadává.
Varování vědců: Změnu klimatu pravděpodobně nepůjde zastavit

Desítky lékařů, klimatologů, ekonomů, matematiků i politologů připravily zprávu o dopadech změny klimatu na lidské zdraví doplněnou odkazy na odborné studie, již zveřejnil renomovaný mezinárodní lékařský časopis Lancet. Není to potěšující čtení.
Kvalita života: Praha třináctým městem na světě

Dostupnost a kvalita lékařské péče katapultovaly Prahu na špici žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života, který sestavila španělská konzultační společnost D&L Partners. Předstihla i Amsterodam, Berlín, New York či Stockholm a stala se i jediným východoevropským zástupcem ve světové top dvacítce – první je Curych, následuje jej Vídeň.
Netečnost k ekologii zvyšuje riziko změn v našich životech

Nedávný projev 16leté švédské aktivistky Grety Thunbergové v OSN vyvolal mnoho emocí. Pro Lukáše Rejzka a Jakuba Kučeru jsou zajímavé především ty, které se týkají postoje k ekologii a klimatickým změnám.
Západní společnost se blíží bodu zlomu. Výsledkem bude chaos
Úmysly mladé švédské environmentální aktivistky Grety Thunbergové jsou poctivé a upřímné a její přesvědčení hluboké. Otázkou zůstává, kdo a kam jí pomáhá s její misijní cestou.
Opatření proti klimatické krizi lze uskutečnit jen demokraticky

Způsoby, kterými se snaží prosazovat své názory klimatičtí rebelové i stávkující školáci, lidi často iritují. Věcná diskuse pak nepřichází v úvahu. Zkusme nepodlehnout této optice.
Jsou katastrofické předpovědi klimatických vědců hodnověrné?

V roce 1978 vědci přesvědčovali, že se blíží nová doba ledová. Za deset let stejní vědci začali strašit globálním oteplováním. Archivy ukazují, jak totálně se pletly katastrofické prognózy a nakolik jsou podobné těm dnešním.
Vládní nařízení zvyšuje minimální povinný objem vody v řekách

Dosud minimální množství vody, které musí téci korytem, určoval nezávazný metodický pokyn, od ledna povinný zákonný vzorec. Změny je třeba, aby koryta nevysychala. Kvůli tomu propukl spor mezi resortem životního prostředí, který průtoky zvedá, a ministerstvem zemědělství. To je přesvědčené, že voda bude chybět i na pití či závlahy.
Na 130 světových bank bude více podporovat zelenou energetiku

Více než 130 světových bank se dohodlo podporovat udržitelné bankovnictví. Cílem iniciativy je omezit financování projektů a společností, které podnikají v oblasti fosilních paliv, jako je uhlí, ropa či zemní plyn, a více podporovat nízkoemisní a obnovitelné zdroje energií. V Česku se zapojí Komerční banka či ČSOB, další to zvažují.
Rtuťová tolerance zvyšuje nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo vyhlášku, jež uhelným elektrárnám umožňuje odečíst 40 procent z naměřených hodnot toxické rtuti. Touto změnou pravidel v neprospěch zdraví a životního prostředí zvětšilo nevýhodnost prodeje elektrárny Počerady.