Zemětřesení
Japonsko: Deset let po tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima
Ve čtvrtek 11. března jsme si připomněli deset let od pátého největšího zaznamenaného zemětřesení v historii, jež zpustošilo Japonsko a dostalo do celosvětového povědomí název jaderné elektrárny Fukušima. Zprávy o její tragédii vystrašily celý svět.
Dokážeme správně předpovídat?

U prognóz je třeba rozlišovat mezi informací a šumem a podstatné informace zasazovat do správného kontextu.
Naděje pro Fukušimu? Volba Mezinárodního olympijského výboru.

Situace v poškozené elektrárně Fukušima 1 není kritická, je ale pořád na hony vzdálená alespoň náznaku nějakého definitivního řešení.
Šest let natvrdo za vědeckou předpověď? Nebezpečné poselství!

Odsouzení sedmi odborníků kvůli špatné předpovědi zemětřesení v roce 2009 ukázalo nejen nezávislost italské justice, upozorňuje Vít Kučík.
Obnova po tsunami aneb „Porcování medvěda“ po japonsku

Až čtvrtina bilionových prostředků určených k oživení zdevastovaných regionů skončila v projektech s živelní pohromou zcela nesouvisejících.
Konečná zpráva o Fukušimě: Nehodu způsobil lidský faktor

Společnost TEPCO patrně opravdu v okamžicích vrcholící krize zvažovala elektrárnu kompletně evakuovat a reaktory nechat napospas osudu.
Co se to s Japonskem děje?
Zamyšlení nad dvěma zcela mimoběžnými světy: Na jedné straně kradené mosazné trysky a na druhé japonský optimismus Paula Krugmana.
Fukušima rok poté. Seriózní informace stále chybějí.

„Fukušimské ticho“ trvá, píše z Japonska Ondřej Hýbl. Nedostatek informací dnes ubližuje těm, již havárii pomáhají likvidovat.
Soumrak japonského exportu

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.
Japonsko se naostro pustilo do války s jakuzou

Jak hluboko japonské orgány míní proti jakuze zasáhnout a co tyto změny opravdu způsobí?
Japonští velrybáři opět v Antarktidě aneb Jak souvisí velrybí byznys s tsunami

Japonská vláda financuje velrybářskou flotilu u jižního pólu z peněz určených na obnovu regionů zasažených březnovou přírodní katastrofou.
Moody’s snížila Japonsku rating. Proč to politiky nevzrušuje?

Japonská vláda má stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek a země by měla být schopná dostát svým finančním závazkům.
Mohl za výbuchy ve Fukušimě vrtulník s předsedou vlády?

Nedávné zemětřesení a vlna tsunami nebyly bezprecedentní. Podobná zkušenost z roku 1896 Japonce a hlavně jaderné energetiky nepoučila.
Pozor, lidské nebezpečí! Pozor, nebezpečí radiace!

Fukušimská jaderná krize neznamenala z jakéhokoli hlediska obrat či vážnější krok k novému, ekologickému světovému řádu.
Fukušima září jako Černobyl

Radioaktivní záření šířící se ze tří fukušimských reaktorů a čtyř nádrží s vyhořelým palivem může celkovým objemem Černobyl i překonat.