Zdravotnictví
Proměna koronaviru oslabuje vakcíny, dávka navíc by mohla pomoci

Farmaceutické společnosti zvažují, zda při očkování nepřidat jednu „povzbuzující“ dávku. Většina dostupných vakcín se aplikuje ve dvou injekcích, třetí by mohla zkrotit i nakažlivější kmeny viru, proti nimž očkování tolik nefunguje. Výrobce Pfizer/ BioNTech, jehož vakcínou se v Česku nejvíc očkuje, zahájil studii, jež to má prověřit.
Pandemie: Spoustu rizik lze předpovídat, ale skutečnost může překvapit
Nyní často zaznívá kritika, že stát na pandemii nebyl připraven, že chybí strategie boje proti ní. Která země však na jaře 2020 jen vytáhla své detailní plány boje s pandemií a drží se jich? Lidé většiny zemí jsou dnes odsouzeni do role pasažérů letounu a nezbývá jim než doufat, že v kokpitu sedí zkušení piloti.
Nejlepší zbraní proti covidu a virovým onemocněním je vlastní imunita

Vlastní imunita se musí pěstovat a posilovat zdravým životem. I tolik vzývané očkování je jen podpůrným prostředkem.
Počet úmrtí mezi léty 2019 a 2020 se v Česku zvýšil o 15 procent

Mezi léty 2019 a 2020 zemřelo o 17 tisíc lidí víc, celkově přes 129 tisíc. Takové výkyvy se běžně nedějí. Přírůstek jen jednou za uplynulých sto let překonal šest procent – o 14,5 procenta v posledním roce války. Statistici zatím neuvádějí důvody, podle poradce premiéra Romana Prymuly je příčinou vysokých čísel jednoznačně covid-19.
Očkování ruskou vakcínou Sputnik V by mohlo být dobrovolné
V současnosti se nacházíme v globální válce proti koronaviru se všemi jejími projevy, přičemž příslušné instituce Evropské unie mají při řešení koronavirové pandemie výrazné zpoždění. Proto vzniká otázka, zda neobjednat ruskou vakcínu Sputnik V.
Vakcinační perspektivy: Obranná strategie proti koronavirové pandemii

Hlavním tématem Pražské bezpečnostní konference byly vakcinační perspektivy, souvisejícími geopolitika, věda, výzkum a výroba vakcín, klady a rizika vakcinace, právní aspekty, efektivita, koordinace a kooperace státních a privátních subjektů.
Kolik obětí si koronavirus zatím skutečně vyžádal?

Jak nám výborně vyšla první vlna, v té druhé jsme byli neúspěšní a ve třetí jsme se z předchozích chyb příliš nepoučili. Namísto svádění neúspěchů na oponenty, případně někoho za našimi hranicemi, či bagatelizace počtu obětí koronaviru by veřejnost možná ocenila přiznání vlastních chyb a představení rozumné vize.
Napětí roste

Virus covid-19 stále víc rozděluje společnost. Snad vakcíny zaberou a za pár měsíců bude atmosféra klidnější a veselejší. Majitel podniku v Praze na Malé Straně si za symbol protestu proti vládnímu koronavirovému nařízení ohledně dočasného uzavření zvolil známý citát od bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho o zlu a dobru.
Izolace v důsledku pandemie inovace neomezuje

Velká část lidí na světě pracuje v systému home office. Dle některých se ale kreativita, živná půda inovací, rodí interakcí na pracovištích. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co je zdrojem kreativity a inovací? Nestane se komunikace a jiskření hlavním nákladem koronavirové pandemie?
Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

Distribuce vakcíny proti covidu-19 je spojená s morálně-filozofickými dilematy. Očkování začíná většinou u nemocničního personálu, ale podle některých by mělo začínat u nejstarších a nejzranitelnějších. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Kdo by měl být první očkován proti covidu-19?
Jedenáct bodů o vakcinaci a ke vstupence na představení Běžný život

Od půlky ledna se vedle seniorů v sociálních zařízeních a nemocnicích a zdravotníků začnou očkovat také lidé nad 80 let, kteří žijí doma, od února se centrální rezervační systém otevře všem. V Česku ale není dost dávek vakcín, aby se hned v únoru mohlo dostat na každého zájemce. Do konce léta by mělo vakcínu dostat pět milionů Čechů.
Naplněné kapacity nemocnic nás zajímají více než počet zemřelých

Společenská smlouva pro dobu epidemie zní: my, vláda, nebudeme příliš přísní a vy, občané (voliči), nám dejte přízeň. Na první pohled to vypadá velkoryse, ale že tato politika decimuje seniory.
V prvním čtvrtletí příštího roku bude vakcína pro 1,12 milionu Čechů

V lednu mají do Česka dorazit první várky vakcín proti covidu od firmy Pfizer. Zatím má Česko zasmluvněné dodávky 12 milionů dávek, což pokryje téměř sedm milionů lidí, součástí dohody je možnost přikoupit si je pro až 16 milionů obyvatel. Právo prvního vpichu drží lidé s rizikovou chorobou, třeba obézní či kardiaci, a zdravotníci.
Vakcinace celého světa je v zájmu vyspělých zemí
Dělit se o vakcínu s chudými zeměmi chrání bohaté země, leží-li chudá země na jejich hranici nebo blízko ní a je zdrojem ekonomické migrace. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik se mají bohaté státy dělit o vakcíny s třetím světem či s rozvojovými zeměmi?
Odborníci varují před přehnaným optimismem. Lidé se stále méně testují

Zdá se, že lidé ztratili zájem a motivaci nechat se testovat. Dokonce i v situaci, kdy na sobě pozorují příznaky. Důkazem, že Česko nemá vyhráno, je ukazatel pozitivity. Výrazně neklesá a onemocnění se prokazuje u více než čtvrtiny testovaných za den. Lidí, kteří nemají příznaky, navzdory tomu nemoc šíří, je v populaci stále hodně.