WikiLeaks

WikiLeaks’ ‘Spy Files’ point finger at Czech firm Phonexia

WikiLeaks founder Julian Assange at the SKUP conference for investigative journalism in Norway, in March 2010

WikiLeaks says ‘secret new industry’ spanning 25 countries including the Czech Republic aims to intercept data of ‘entire populations’

Brian Kenety 2.12.2011

Úspěšný digitální nepořádek

Proč je například Amazon tak úspěšný? Americký vědec odpovídá: Úspěšní jsou ti, kteří se dokážou vzdát rozhodovacího monopolu.

Petr Pietraš 19.11.2011

Princezna Gulnara na dvoře despoty Islama

Dokáže si koupit vše a všechny: dcera uzbeckého prezidenta Gulnara Karimovová, která spravuje kynoucí majetek vládnoucího klanu.

Odsuneme svou paměť na internet?

Internet umožňuje, aby se na jeho diskusních fórech organizovali nejen chvályhodné aktivity, ale i dívky s bulimií, rasisté či neonacisté.

US VP Biden warns Czechs over Russian nuke contracts

Temelín was clearly on US VP Joe Biden's mind as he visited Prague

US vice-president made a blatant sales pitch for Westinghouse and warned against reliance on Russian energy during his Czech visit.

WikiLeaks: A breakdown of Czech sources cited by the US Embassy in Prague

Six years of US embassy leaked cables show whom the Americans most often called upon (or cited) when interpreting Czech politics

Depeše z americké ambasády: Nejcitovanější je Vladimíra Dvořáková

ČESKÁ POZICE z depeší zveřejněných WikiLeaks zjistila, kdo komentuje české dění pro Američany. Mix názorů je poměrně vyvážený.

Jana Drlíková 6.10.2011

Czech ‘no’ to Palestine may kill L-159 fighter deal to Iraq

Prodej českých bitevníků L-159 do Iráku zatím vůbec není jistý. Obchod může ovlivnit i postoj Česka k palestinským požadavkům v OSN.

Czech diplomats in Middle East warn a ‘no’ vote at the UN on Palestinian statehood would be bad for its business in Iraq and beyond

Martin Shabu 22.9.2011

Veřejnost proti korupci chce vyšetřovací komisi ke zprávě BIS

Korupce metastázuje z hospodářské kriminality v hrozbu právnímu státu a demokracii a může ohrozit suverenitu země, tvrdí občanské sdružení.

Pandur case probe compromised with Czech detective’s exit

Ex-Czech interior minister fears corruption probe into Kč 14.4 bln Steyr/Pandur APC deal could ‘stall’ with detective’s retirement

WikiLeaks: Zpolitizovaná česká justice a rozklad Ústavního soudu

Američtí diplomaté si pozvali na slovíčko šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu (vlevo), předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Američtí diplomaté popisují v tajné depeši z roku 2008 nelichotivý stav české justice. S čím se jim svěřili její vrcholní představitelé?

WikiLeaks: How US shot down Czech-Venezuelan plane deal

The Czech-made L-39 is the most widely used jet trainer in the world

High diplomacy and low skulduggery by the US helped to block a lucrative plane contract between a Czech company and Venezuela

Nanicovatá snaha české vlády posílit obnovitelné zdroje energie

Podle americké depeše zveřejněné na WikiLeaks jsou vysoké ceny energií v ČR důsledkem špatné legislativy i silného postavení ČEZ.

Vrátí se elitní detektiv František Zahálka k vyšetřování kauzy pandurů?

„Mozek“ vyšetřovacího týmu, který zná mnoho souvislostí v případu nákupu transportérů pro armádu, je již několik týdnů na nemocenské.

Topolánek je v klidu, pandury neřeší

Zveřejněním daňového přiznání by elegantně umlčel všechny.

Zato ve Slovinsku stanul v pondělí bývalý premiér Janez Janša u soudu kvůli armádní zakázce.