Wall Street

Vlci z Wall Street zažívají po útoku drobných investorů těžké chvíle

Americká burza zažívá pozdvižení.

Zprávy z burzy nepatří k nejvíce probíraným tématům. Nedávno se to změnilo. Odehrál se totiž koordinovaný tlak drobných investorů na velké finanční společnosti a trhy na Wall Street zažívají vzrušení jako už dlouho ne.

Investorští aktivisté mají žně

Wall Street.

V Česku bojují aktivní drobní akcionáři proti velkým vlastníkům firem. Na Wall Street se z prosazování zájmů menšinových podílníků stal obří byznys.

Jak parazitovat na finančním trhu

Michael Lewis, Flash Boys: A Wall Street Revolt

Kvůli novým digitálním technologiím, jež umožňují i vysokorychlostní obchodování na burze, se z amerických akciových trhů vytrácí lidský prvek. Vznikla společnost bohatých a chudých, jež je rozdělená podle toho, jak rychle fungují jimi používané technologie.

DiCaprio versus Verešová

Leonardo DiCaprio hraje ve filmu Vlk z Wall Street skutečného burzovního...

Nespoléhejte na to, že nějaké totální přeregulování, nové tisíce popsaných papírů zákony, vás ochrání. Zakopaný pes, vlastně vlk, je jinde.

Wikipedia ví, jak vydělat na burze

Pokud je veřejně obchodovaná společnost na Wikipedii vyhledávána častěji než normálně, její kurz by co nevidět mohl odstartovat pouť na jih.

Útok na enormní platy manažerů odstartoval

Čím více peněz, tím méně svědomí? Politici i občané se snaží omezit platy špičkových manažerů. Předlohou je švýcarská iniciativa 1:12.

Utrpení levicových „inťoušů“: Miloš Zeman ničí jejich milovanou ČSSD

Roman Joch by málem uronil slzu. A uvádí šest důvodů pro střet sociální demokracie s prezidentem kvůli obraně parlamentarismu.

Roman Joch 20.8.2013

Nechá Obama „bratry“ v Detroitu na holičkách?

Detroit býval výstavní skříní amerického průmyslu a výspou afroamerické kultury. Nyní je největším městem, jaké kdy v USA zbankrotovalo.

Dan Macek 14.8.2013

Sociální konflikty budou. Každá pružina má mez, kdy praskne.

Demonstranti na protestní akci Stop Vládě 24. dubna 2012 na Václavském náměstí v Praze

Většina vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE ale nečeká, že by v brzké době Česko vážně zasáhly občanské nepokoje.

Chtějí Američané v Bílém domě prezidenta, nebo herce?

Ve středu 3. října se v první televizní diskusi před americkými prezidentskými volbami 6. listopadu střetl kandidát Republikánské strany Mitt Romney (vlevo) se současným prezidentem Barack Obama, který svůj post obhajuje za demokraty.

Výkon Mitta Romneyho v první debatě neměl nic společného s realitou. Barack Obama byl pasivní, protože se možná chtěl chovat jako prezident.

Igor Lukeš 10.10.2012

Resuscitace Facebooku a hořkosladký Web 3.0

Uvedení vlastního mobilního zařízení na trh Facebook nechystá. Spolupracovat chce s populárními operačními systémy iOS a Android (vpravo).

Mark Zuckerberg vstoupil do nové epochy internetu. Akciím Facebooku to prospívá.

Loni jsme vystřízlivěli. Zůstane Evropa po roce 2012 ještě ve hře?

Alespoň něco pozitivního: Konec světa snad letos nenastane.

Hospodářská a společenská liberalizace loni dostoupila vrcholu, Wall Street a City běsnily. Anglosaský model demokracie je zralý na změnu.

Gábor Stier 14.1.2012

Kdo je dnes na Wall Streetu extrémistou? Demonstranti, nebo finanční baroni?

Finanční baroni přivedli v roce 2008 americkou ekonomiku svými krkolomnostmi na pokraj propasti, načež po anglicku zmizeli. Před úplnou katastrofou zachránili finanční trhy řadoví daňoví poplatníci. V podstatě ti, kdo dnes „okupují“ Wall Street.

Finančním baronům se podařilo něco, na co by nepřišel ani Milton Friedman a Karel Marx v jedné osobě: zestátnit riziko a zprivatizovat zisk.

Igor Lukeš 19.10.2011

Wall Street chce zaříznout Baracka Obamu

Když 20. ledna 2009 nový prezident Barck Obama vstoupil do Bílého domu, už jen to, že se nejmenoval George Bush, mu stačilo k celosvětové popularitě.

Když se Wall Streetu nedaří, má tendenci chovat se stejně jako zbytek Ameriky: hodit to všechno na vládce Bílého domu.

Způsobilo kolísání akciových trhů algoritmické obchodování?

Wall Street ovládly počítače a možná právě ty minulý týden zavedly investory na akciovou horskou dráhu.