Vzdělávání
Videohry se jako literatura a film postupně stávají součástí výuky

Část odrostlejší populace, jejíž vzdělání je založené výhradně na čtení knih, považuje čas u monitorů za zmarněný. Jiná část se rozhodla technologie, u kterých mladí tráví mnoho času, využít k předávání znalostí. Z málokteré encyklopedie se žáci dozvědí o starověkém Řecku tolik jako ze hry Assassin’s Creed: Odyssey. Píše Ondřej Koch.
Žákům říkáme, že zákazník není jen zdroj peněz, ale především člověk

„Naším úkolem není vychovat součástky do soukolí současného profesního světa, ale člověka, který si v životě poradí, bude si umět svými tvořivými schopnostmi prošlapat vlastní cestu,“ říká v rozhovoru umělecký truhlář a učitel na waldorfském učilišti v Příbrami Jarmil Brynda.
Vzdělávání na sociálních sítích je pro studenty další cestou k poznání

Brněnského bohemistu a lektora Jarmila Vepřka dovedla k publikování na sociálních sítích jarní karanténa. A v rozhovoru říká: „Snažím se komunikovat se studenty, ale zároveň je naučit. Povídám jim o lingvistice, aby pochopili, že čeština ani zdaleka není jen pravopis.“
Dvacet praktických tipů a rad, jak motivovat děti při výuce na dálku

Psychoterapeut Jan Vávra a zkušená pedagožka Andrea Tláskalová sestavili deset konkrétních tipů, co mohou děti, rodiče i učitelé dělat, aby se během nekonečných hodin strávených u počítače chuť učit úplně nerozplynula.
Pandemie připravila děti o sociální kontakt a přilepila k počítačům

„Je důležité nashromáždit co nejvíc pozorování, dokud je vše akutní. Za rok to vyšumí, musíme to dělat teď. Toto poznání potřebujeme, abychom děti uměli podpořit v tuto chvíli, ale bude se hodit i v dalších zátěžových situacích, až přijdou,“ říká v rozhovoru školní psycholožka Kateřina Lerchová.
Když má docent méně než pokladní v supermarketu

Vysokoškolští pedagogové na pražské filozofické fakultě mají platy o dost nižší než učitelé základních, středních i vyšších odborných škol. Tento nedůstojný stav většinou trpně snášejí, protože svou prací žijí.
Vzdělanější člověk je nejen úspěšnější, ale i šťastnější. A zdravější

„Role učitele je v Británii vnímaná jako klíčová. Učí, nečeká, až si na to děti přijdou samy. Tato metoda se označuje ,direct instruction‘ či ,explicit teaching‘, což bych volně přeložil jako ,přímá didaktika‘. Je to jiný přístup než v českých školách,“ říká v rozhovoru Pavel Bobek, český učitel žijící v Londýně.
Fakulty Univerzity Karlovy přijmou letos podobně uchazečů jako loni

„Studijní programy zaměřené na přípravu učitelů a na všeobecné lékařství, jejichž financování bylo posíleno, očekávají letos větší zájem i přijetí více uchazečů. Ve většině dalších programů očekáváme v podstatě stejnou úspěšnost jako v předchozích letech,“ říká v rozhovoru Milena Králíčková, prorektorka pro studijní záležitosti UK.
Kolik životů zachrání zavřené školy? Nikdo neví…

Distanční výuka nemůže tradiční prezenční nikdy nahradit. Úvahy, že bychom ji někde mohli zavést natrvalo, jsou scestné. Zavření škol je extrémní krok ohrožující vývoj celé generace.
Učitelé se budou vzdělávat v efektivních pedagogických přístupech

„Je dobré zajistit, aby posun nastal ve všech předmětech, jinak se někteří učitelé vzdělávají, jiní ne, a ti, kdo přinášejí nové přístupy, to často mívají v kolektivu těžké,“ říká v rozhovoru ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Lidé kvůli práci z domova i zábavě kupují více tradičních počítačů

Ve třetím čtvrtletí 2020 si dle analytické společnosti Gartner koupilo počítač o 3,6 procenta víc zákazníků než ve stejném období před rokem. Šlo o nejvyšší poptávku po PC za uplynulých pět let a někde zaznamenaly počítače největší úspěch za deset let.
Šance na přijetí na vysokou školu jsou v Česku v poslední době velké
Přihlášky k přijímačkám musejí studenti na většině vysokých škol podat do konce února a března, někde i později. Největší zájem bývá o lékařské fakulty. Velký nápor uchazečů bývá i na právnické fakulty, některé obory filozofických fakult a umělecké školy. V roce 2020 se zvýšil podíl přihlášek na technické obory.
Pro děti je důležité být v přírodě a umět spolupracovat

„Nějaká proměna současné školy je žádoucí. Rozšířil bych sportovní a umělecké aktivity, školy v přírodě a výlety, aspoň na den. A také jsem pro projektové dny. Tam je však třeba dávat pozor, jaké je reálné provedení, někdy to totiž může být dost zoufalé,“ říká v rozhovoru ředitel a zakladatel gymnázia Přírodní škola František Tichý.
Deset podmínek k zajištění politické nezávislosti České republiky

Suverenita je schopnost státu o sobě svobodně rozhodovat. Úkolem naší příští vlády bude zajistit, aby Česko nemohly vydírat diktátorské režimy.
Izolace v důsledku pandemie inovace neomezuje

Velká část lidí na světě pracuje v systému home office. Dle některých se ale kreativita, živná půda inovací, rodí interakcí na pracovištích. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co je zdrojem kreativity a inovací? Nestane se komunikace a jiskření hlavním nákladem koronavirové pandemie?