Vysoká škola báňská

Mladí čeští techničtí vědci posunují hranice vědění

Mladí vědci na ČVUT

Bojují se zákeřnými viry, stavějí domy, které přeměňují suchý vzduch na vodu, vynálezy dalších pomáhají nevidomým. Ve spolupráci s českými univerzitami technického zaměření jsme připravili výběr perspektivních mladých vědců, kteří zatím mají hlavu plnou ideálů. Kdo ví, třeba je mezi nimi nový Jaroslav Heyrovský nebo Otto Wichterle.

Petr Kain 23.3.2019

Jak číst žebříčky univerzit?

Každá z univerzit chce dobře dopadnout.

Nemilované a kontroverzní, ale i velmi sledované poměřování univerzit je tu. Jaká byla podzimní sklizeň pro Česko? A jak se v poměřování univerzit může člověk, který se ve vysokém školství nepohybuje, vyznat? Rankingů totiž existuje spousta a mají i rozmanité zkratky: THE, QS, ARWU nebo BGU. Pojďme se podívat, co hodnotí.

71 nejmenovaných. Kdy se rukojmí dočkají profesury?

Ministr školství v demisi Dalibor Štys a prezident Miloš Zeman – právě u nich se zarazil proces jmenování vysokoškolských profesorů.

Ministerstvo školství otálí s procesem jmenování profesorů, seznam neposlalo prezidentovi Zemanovi. Univerzitám dochází trpělivost.

ArcelorMittal investuje miliardy, na ostravském ovzduší to ale není znát

„Spočítali jsme si dle emisních faktorů, že lokální topeniště na celém území Ostravy emitují tolik benzo(a)pyrenu jako 40 našich koksoven,“ tvrdí šéf hutní firmy pro životní prostředí Petr Baranek.

„Bezemisní průmysl dělat nelze, to by znamenalo zavřít,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI šéf hutí pro životní prostředí Petr Baranek.

Jan Charvát 1.11.2013

Ochrání nás před příštími pohromami počítačové modely?

Dvě velká vědecká centra CzechGlobe a IT4Innovations by mohla v budoucnu nabízet řešení, jež by snížila dopady záplav a povodní.

Český národní superpočítač spouštějí dva Slováci. Bude to „CML“, nebo Jáchym?

Ředitel projektu IT4Innovations Martin Palkovič (vlevo) a ředitel superpočítačového centra IT4I Branislav Jansík.

Část počítače IT4Innovations je osazena a testována. Menší cluster o 94 teraflopsech teoretického výkonu začne „počítat“ už v květnu.

Jak také může vypadat parádní univerzitní web

Univerzita Karlova po letech inovovala své internetové stránky. Novinka je v pilotním provozu, takže se snad ještě zlepší.

Myšlenka ostravské megauniverzity je ohrožena

Spojení obou ostravských univerzit by přineslo i otázku, jaký by byl název nové školy.

Rektor Vysoké školy báňské zaslal akademikům dopis, v němž píše, že spojení s Ostravskou univerzitou „není a nebude na pořadu dne“.

Těžká cesta ke vzniku třetí největší univerzity v Česku

Už dva roky se sbližují Vysoká škola báňská s Ostravskou univerzitou v pilotním projektu slučování. Má výhody, ale klade i řadu otázek.

Rektor Vysoké školy báňské: Je třeba propojovat obory ve výuce i vědě

„Je to zásadní změna a obavy z neznámého jsou vždycky problém,“ říká rektor Ivo Vondrák k unikátní fúzi ostravských veřejných vysokých škol.

Rektor Ostravské univerzity: Zatím neřešíme slučování, ale jen sbližování kapacit

„O názvu se budeme bavit až v poslední fázi,“ říká rektor OSU Jiří Močkoř.

„Integrace univerzit je natolik specifický a unikátní proces, že bude pravděpodobně vyžadovat zvláštní zákon,“ říká rektor Jiří Močkoř.

Ztracená data z Grantové agentury ČR. Verze 2.00

Několik týdnů před uzavřením grantových soutěží spadly GAČRu systémy a ztratila se data, dokonce i zálohy. Kritizující informatici nechápou, jak se něco takového mohlo vůbec stát.

Chyba, kvůli níž se ztratila data z grantových soutěží, se našla. Kritici z univerzit ale chtějí více informací o firmě, která systém vytvářela.

Martin Rychlík 12.4.2012

Jen kvalita nestačí. Kdo leští českou vědu a výzkum v zahraničí?

Skutečně jsme na tom v mezinárodním srovnání excelentního výzkumu tak špatně?

České univerzity požadují více podpory od ambasád ve světě; ministerstvo zahraničí a CzechInvest chtějí hrát i na krajanskou notu.

Vysokoškolská kaše je navařená

Nevyjde práce na reformě vysokého školství vniveč? K novému znění zákona o VŠ se vyjadřují všichni, takže prý vzniká jakási kaše. Půtky nad paragrafy pak mohou začít nanovo.

Vysoké školy se dočkají školného, celoškolních akreditací, a nově půjde odebírat i podvodně získané tituly. Malé doktoráty Čechům zůstanou.

Vysoká škola báňská a Ostravská univerzita vyjednávají o spojení

Rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák byl inaugurován loni. Kdy se Ostrava dočká jedné velké "univerzální univerzity"?

Ve hře je vznik třetí největší univerzity v České republice.