VŠCHT

Inspekce: Loni zasáhly pesticidy 58,5 procenta vzorků potravin

Nákup. Ilustrační foto.

Česká zemědělská a potravinářská inspekce loni odhalila škodlivé látky především v čerstvé a mražené zelenině, ovoci, houbách nebo chia semínkách. Pouze však dohlíží na dodržování předpisů.

Je třeba reflektovat požadavky na moderní chemický výzkum

Karel Melzoch.

„Skvělých vědců máme řadu. Škola je líhní nápadů. Mezi studenty dívky tvoří asi dvě třetiny. Ženy dnes výrazně pronikají i do dřív dost ,maskulinních‘ oborů, jako byly chemická technologie, chemické inženýrství,“ říká v rozhovoru Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, jež si vaří i vlastní pivo Lachout.

Studium on-line: Připojí se české univerzity ke světovému boomu?

Světem hýbou takzvané Massive Open Online Courses. Proč studovat doma, když můžete poslouchat hvězdy z Harvardu?

Docentem navzdory akademickým „kolegům“

Na Vysoké škole chemicko-technologické se bojuje o habilitaci doktora Marka Švába. Ostře (a předčasně) se proti ní vyslovil malý akademický senát, jasno bude až 12. prosince.

Marek Šváb, haněný svým vlastním školitelem, na docenturu 1. května dosáhl. Po případu zůstává na VŠCHT nepříjemně hořká pachuť.

Případ profesora Bezoušky: Noční výprava za mističkami se vzorky NKR-P1

V případu profesora Bezoušky sehrály roli i záběry infrakamer. (Redakce je k dispozici nemá, obrázek je ilustrační montáž.)

Bezprecedentní vědecká detektivka, ve které nechybí elitní světoví vědci, skryté nahrávky ani manipulace s výzkumnými vzorky.

Pražské vysoké školy mají na dosah tři miliardy z evropských fondů

Evropská komise již podle ministerstva školství projevila souhlas s podporou výzkumných projektů v Praze.

Peníze z EU pro pražské školy? Jásejme opatrněji.

Hospodářské noviny prezentovaly přísun tří miliard korun z operačního programu jako hotovou věc, ale hotovo zdaleka není.

Docentura, která nemá být

Na Vysoké škole chemicko-technologické se bojuje o habilitaci doktora Marka Švába. Ostře (a předčasně) se proti ní vyslovil malý akademický senát, jasno bude až 12. prosince.

Malý akademický senát pražské VŠCHT se ještě dřív než habilitační komise kriticky vyjádřil k podané habilitaci Marka Švába. Proč?

Český vědecký úspěch: Víme více o vodě

Shluky malého počtu molekul vody vedou ke kulovitým amorfním částicím. Částice o přibližně 275 molekulách začnou již vykazovat zárodek šesterečného krystalického uspořádání.

V prominentním časopise Science vyšel článek, pod nímž je podepsán i docent Slavíček z VŠCHT. Tým zjistil, kolik molekul je zapotřebí k vytvoření krystalku ledu.

Jaký bude Fialův náměstek Tomáš Hruda? Odpovídají rektoři.

S jakou vizí povede náměstek Tomáš Hruda české vysoké školy a výzkum, se dozvíme až po 1. září, kdy oficiálně zahájí práci pro ministra školství Petra Fialu.

Manažerský um či očekávání rovného přístupu – to jsou první reakce na jmenování nového náměstka pro vysoké školy a výzkum.

Žebříčky jako ukazatele kvality vysokých škol?

V roce 2012 obhájila své každoroční prvenství v žebříčku ARWU suverénní Harvardova Univerzita (USA)

Univerzita Karlova se v žebříčku univerzit ARWU 2012 umístila ve třetí světové stovce, tím se zařadila mezi dvě procenta nejlépe hodnocených.

Virus HIV to bude mít zase těžší. Díky třem Čechům.

Uspořádání nezralé částice, jejíž strukturu popsali vědci z VŠCHT a Akademie věd ČR.

Virus HIV je rafinovaný, mutuje, a dokáže se tak vymknout účinku léků. V našich laboratořích byly objeveny nové možnosti pro jejich tvůrce.

Jak předejít kulturnímu šoku? Vysokoškolákem nanečisto.

„Mladí lidé mají studovat to, co chtějí. Musí je to bavit, musejí z toho mít...

Gymnazisté si rok před maturitou zkoušejí týden na univerzitě. Jejich zážitky stojí za zaznamenání.

Martin Rychlík 20.6.2012

Akreditační komise: Strážce vysokoškolské kvality, nebo malá inkvizice?

Spor o pečeť kvality s otiskem Vladimíry Dvořákové hýbe Českem a zdejším školstvím.

Ministerstvo školství kvůli plzeňské kauze komisi tvrdě kritizovalo, k plánům na vznik Národní akreditační agentury ale zarytě mlčí.

TOP20 institucí v českém výzkumu

Českou vědu čekají debaty o měření vědeckého výkonu i práce na nové metodice jak nejlépe a objektivně hodnotit pestrou šíři vědeckých disciplín – od fyziky až po historii a slavistiku.

Mezi dvacítkou nejlepších organizací se celých pět let udržuje třináctka fakult a ústavů, které potřebují stabilnější financování.