Vietnam
Z hlediska konfliktu velmocí byl srpen 1968 jen drobnou komplikací

Z našeho pohledu USA sovětské invazi v srpnu 1968 jen nečinně přihlížely a nijak nám proti Moskvě nepomohly. Problém byl, že pomoci nejenže nechtěly, ale ani nemohly, a zejména nevěděly, proč by to měly udělat.
Evropské kárání Trumpa kvůli Kurdům je jen prázdné moralizování
Prezident USA Donald Trump „zradil“ spojence proti islamistům, sekulární Kurdy, a vydal je tureckému prezidentu Erdoganovi. Žádný evropský státník však nepodnikne humanitární intervenci do severní Sýrie jim na pomoc. Jejich postavení ukazuje, že lze věřit jen vlastním zbraním, což pochopil Izrael.
Jednou a dost. Vnitro plánuje nová víza

Ministerstvo vnitra chce zvát vybrané cizince na speciální víza s definitivou. Gastarbeitři je dostanou jen jednou a budou platná jen jeden rok. Nebude je možné prodlužovat, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky. Velký zájem o práci u nás mají Ukrajinci nebo Rusové.
Pro poznání současného práva Dálného východu je klíčová historie

Michal Tomášek srovnáním právních systémů a postupů v Číně, Japonsku, Koreji a Vietnamu dosahuje plastického obrazu fungování tamního práva, jež je pro Evropana obtížně pochopitelné.
Jak vydělat na prodeji rohů nosorožců

Všechny pokusy o zastavení vybíjení nosorožců, neuspěly. Proto jihoafrický farmář navrhl prodej jejich rohů legalizovat.
Konec války ve Vietnamu: Ponaučení pro USA a Západ po 40 letech

Neúspěch Američanů ve Vietnamu vedl nejen k pádu Jižního Vietnamu a celé Indočíny a k jejich ovládnutí komunisty, ale i k demoralizaci přátel Západu a k povzbuzení jeho nepřátel. Američané ve Vietnamu spáchali spoustu zločinů, ale toho nejhoršího se dopustili 30. dubna 1975...
Udrží se působivá stavba Singapuru i po smrti Li Kuang-jaa?
Singapurský autokrat s pověstí nejchytřejšího a nejmoudřejšího státníka na světě měl v kritice Západu pravdu. Zašel v ní ale příliš daleko, a v tom se mýlil. Dle něho by lidé neměli mít žádné základní politické svobody, nebo jen v omezené míře, kterou určí stát.
Otvírají se skutečně nůžky mezi bohatými a chudými?

Rozdíl v bohatství států či tříd narůstá v době společenských změn, z dlouhodobého hlediska se však spíše snižuje. A to je pozitivní zpráva.
PPF Bance „zamrzly“ peníze ve Vietnamu. Miliardový export do prioritní země se zadrhl.

Projekt „na rýžových polích“ měl být mezníkem českého vývozu do Vietnamu.
Čeští zbrojaři tlačí na snazší export do rizikových zemí

Představitelé zbrojařských firem lobbují za změnu pravidel pro udílení licencí k exportu vojenského materiálu.
Rusatom Overseas má zájem financovat rozšíření Temelína

Ruský zájemce říká, že je ochotný až stoprocentně uhradit náklady na výstavbu dvou nových jaderných reaktorů ve výši 200 miliard korun.
Rosatom spřádá velké plány. Včetně temelínských.

Státní jaderný podnik Rosatom zaznamenal po loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima dvojnásobný počet objednávek.
Internety a atak na mladé. Filip přivezl z Moskvy plno soudružských receptů.

Předseda KSČM byl se svými kolegy váženou delegací na sjezdu ruských komunistů. Za úspěchy na tuzemské scéně sklidil potlesk.
Nemáte úmyslně svůj profil na Facebooku? To může být podezřelé.

Internet nekontrolují pouze autoritativní režimy, ale stále častěji i demokratické země. Jaké jsou jeho meze a má je stanovit stát?
Spor čtyř odborníků: Bude Čína vládnout světu?

Dle Henryho Kissingera a Fareeda Zakarii nebude po americkém 20. století následovat století čínské.